Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Į Kiniją atviromis akimis žiūrintis G.Nausėda Dalai Lamos prezidentūroje nepriimtų

Kandidatas į Lietuvos prezidentus Gitanas Nausėda, laikomas pagrindiniu favoritu laimėti rinkimus, penktadienį Rytų Europos studijų centre Vilniuje diskutavo apie savo vizijas užsienio politikos srityje.
Gitanas Nausėda
Gitanas Nausėda / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

„Mano pažiūros formavosi dar prieš 20–25 metus, kai lankiausi Vokietijoje ir ten suvokiau, kad vakarietiškas gyvenimo būdas, rinkos ekonomika man nekelia visiškai jokių abejonių“, – pradėdamas pareiškė G.Nausėda.

Jis pabrėžė esantis visiškai vakarietiškų pažiūrų ir laiko ES „labai svarbiu politiniu, instituciniu indu, leidžiančiu laisvai kartu dirbti įvairioms valstybėms“.

Vakaruose G.Nausėda mato laisvę, o jos pasigenda žvelgdamas į Rytus.

Žvilgsniai ir už ES ribų

„Žinoma, mūsų buvimas ES neturėtų reikšti užsidarymo nuo likusio pasaulio“, – apie Pietryčių Aziją, Kiniją, Lotynų Ameriką ir JAV prabilo G.Nausėda.

Jis norėtų plėtoti prekybinį bendradarbiavimą su Kinija, bet siektų, kad bendradarbiavimas „praeitų“ saugumo institucijų filtrą: „Žvelgiu į darbą su Kinija atviromis akimis.“

Ar būdamas prezidentu priimtų Tibeto dvasinį lyderį Dalai Lamą? Būtinybės, kad būtent prezidentas priimtų tokį religinį lyderį S.Daukanto aikštėje, G.Nausėda nemato – šalių lyderiai susitinka su politiniais, o ne su religiniais delegatais.

Jis NATO laiko svarbiausiu ir „šiuo metu praktiškai vieninteliu mūsų skydu“, kuris gali atgrasyti bet kurią šalį, kuri galėtų kėsintis į Lietuvos nepriklausomybę ir teritorinį vientisumą.

Kalba G.Nausėda ir apie įsipareigojimus Aljansui – esą 2 proc. bendrojo vidaus produkto gynybai nėra tik statistika, o aiškus įsipareigojimas, kaip kiekybinis rodiklis, pademonstruojantis, kad Lietuva yra patikima partnerė.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gitanas Nausėda
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gitanas Nausėda

G.Nausėda, šiaip ES matantis kaip konfederaciją, bet ne federaciją, nemano, kad diskusijos apie ES kariuomenę yra tuščios: „Tai mėginimas žvelgti į tolesnę 15–20 metų perspektyvą.“

„Šiandien turime matyti, kad kartos, gyvenusios Šaltojo karo metais, pamažu išeina. Retoriką, kuri buvo įprasta prieš kelis dešimtmečius, keičia stiprėjanti Azijos darbotvarkė.

Gali būti taip, kad būsimajam JAV prezidentui bus sunku pagrįsti didelį šalies pajėgų buvimą mūsų regione“, – tvirtino G.Nausėda.

Jis vis dėlto pabrėžė, kad bendrąsias ginkluotąsias pajėgas ES kurti būtų labai brangu, ir pridūrė nenorintis priešinti NATO ir Bendrijos planų.

Principai – ne mazgotė

„Kalbėtis galima su visais, kurie irgi nori kalbėti. Bet neturėtume padaryti iš savo principų mazgotės – jie svarbūs.

Tai aktualu bendraujant su šalimis, kuriose pažeidžiamos žmogaus teisės ir neatitinka demokratijos apibrėžimo“, – apie santykius su Rusija prabilo G.Nausėda.

Jei taptų prezidentu, G.Nausėda pirmojo vizito į užsienį vyktų į Lenkiją – kaip jau yra ne kartą sakęs.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gitanas Nausėda
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gitanas Nausėda

„Mūsų santykiai su Lenkija tobulintini, juose reikia persilaužimo. Be to, gynybos planai turi būti ruošiami kartu su mūsų pietine kaimyne, nes priešingu atveju jie nebūtų efektyvūs“, – sakė prezidento rinkimų favoritas.

G.Nausėda pasisako už lenkiškų rašmenų rašybą antrajame paso puslapyje – taip jis spręstų įsisenėjusią Lietuvos ir Lenkijos santykių problemą.

Kas dėl Vokietijos, G.Nausėda yra kamuojamas dvilypių jausmų. Jis, pavyzdžiui, pritaria JAV prezidentui D.Trumpui, kuris kritikuoja Berlyną dėl nepakankamo gynybos finansavimo ir žalios šviesos uždegimo dujotiekiui „Nord Stream 2“.

„Kita vertus, šiandien Vokietija yra nepaprastai svarbi ES valstybė, su kuria turime palaikyti visokeriopus santykius“, – pabrėžė kandidatas.

Su D.Trumpu, tiesa, G.Nausėda griežtai nesutinka vienu klausimu – dėl žmonijos atsakomybės sukeliant klimato kaitą.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas

„Kai kurių žmonių požiūris į klimato kaitą man primena kai kurių žmonių požiūrį į skiepus. Šiuo požiūriu aš visiškai su juo (D.Trumpu, – red.) nesutinku“, – teigė G.Nausėda.

G.Nausėda: „Negalime nematyti tam tikrų problemų, kurių yra Ukrainos vidaus valdyme. Mūsų valstybės draugiškos, o draugui galima pasakyti ir atviriau.“

Višegrado ketveriukėje G.Nausėda mato skirtumų: „Juk Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas akivaizdžiai prokremliškas, o Lenkijos požiūris visai kitoks.“

Ukraina? G.Nausėda laikosi principo, kad artėjantys Ukrainos prezidento rinkimai yra ukrainiečių „vidaus reikalas“, bet pripažįsta, jog „ne visi Ukrainos politikos aspektai kelia susižavėjimą“ – ypač korupcija.

„Nors Ukraina yra didelė mūsų draugė, negalima plekšnoti jai per petį ir sakyti, kad viskas gerai.

Negalime nematyti tam tikrų problemų, kurių yra Ukrainos vidaus valdyme. Mūsų valstybės draugiškos, o draugui galima pasakyti ir atviriau“, – tvirtino G.Nausėda.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius