-50% metinei prenumeratai. Velykų dovana!
Prenumeruoti

Į valdžią kovingai įsiveržusi Australijos premjerė Julia Gillard taip ir netapo priimtina savo šaliai

Julia Gillard iškilo į vyrų dominuojamo Australijos politikos pasaulio viršūnę ir pelnė pripažinimą dėl mizoginijos smerkimo, tačiau galiausiai prarado rinkėjų ir savo pačios partijos pasitikėjimą.
Australijos premjerė Julia Gillard
Australijos premjerė Julia Gillard / AFP/„Scanpix“ nuotr.
Temos: 2 Valdžia Australija

Nors ši karinga feministė sugebėjo tapti pirmąja Australijos premjero postą užėmusia moterimi, ji niekada nebuvo visiškai priimtina savo šaliai.

2010 metais J.Gillard išvertė tuometį premjerą Keviną Ruddą iš partijos lyderio ir vyriausybės vadovo posto, pademonstruodama kompromisų nepripažįstantį būdą, kuris aiškiai atsiskleidė jai kopiant į valdžią, tačiau ji nuolat turėjo kovoti su besikartojančiais iššūkiais.

Trečiadienį ji nurodė surengti dar vieną balsavimą dėl Leiboristų partijos lyderio posto ir pralaimėjo savo pagrindiniam varžovui K.Ruddui. Šis pralaimėjimas veikiausiai privers J.Gillard pasitraukti iš politikos per ateinančius rinkimus, tačiau ji įsitikinusi, kad sugebėjo įgyvendinti kai kuriuos iš savo tikslų.

„Atėjau į politiką tikėdama, kad vyriausybė gali suteikti galimybių ir kad nesvarbu, ar esi kilęs ir turtingos arba skurdžios aplinkos; ar esi migrantas, ar čiabuvis australas – turėjai galimybę išnaudoti gyvenimo galimybes, pasitelkdamas savas pastangas ir sunkų darbą“, – sakė ji.

„Būtent taip gyvenau ir taip nešiau reformas, į kurias sutelkėme dėmesį vyriausybėje – tarp jų nebuvo svarbesnės nei mokyklų finansavimo reforma, – pridūrė J.Gillard. – Manęs nedomina visuomenės liaupsės – nesu suinteresuota plojimais.“

Jokie J.Gillard užmojai nebuvo paprastai įgyvendinami: 2010 metais ji laimėjo rinkimus itin maža persvara, dėl ko susidarė „pakibęs“ parlamentas, privertęs ją sukurpti mažumos vyriausybę, susietą su nepriklausomų deputatų palaikymu.

Bevaikė J.Gillard kartą buvo išvadinta „sąmoningai bergždžia“. Dar šį mėnesį iš jos buvo skaudžiai pasišaipyta viename Liberalų partijos lėšų rinkimo renginyje. Tos vakarienės valgiaraštyje buvo įrašas: „Julios Gillard kepta Kentukio vištiena: mažos krūtinėlės, milžiniškos šlaunelės ir didelė raudona dėžė.“

Tačiau ji nenuleido rankų ir ypač aiškiai pademonstravo savo kovingą būdą vienoje kalboje pernai spalį, kai užsipuolė konservatyviosios opozicijos lyderį Tony Abbottą (Tonį Ebotą) per neįprastą išpuolį, kurio vaizdo įrašą peržiūrėjo milijonai žmonių portale „YouTube“.

„Nesiklausysiu šio vyro pamokslų apie seksizmą ir mizoginiją – tikrai ne“, – piktinosi J.Gillard, prasimušusi į vyrų dominuojamą Australijos leiboristų partijos viršūnę.

Ta kalba per vieną naktį tapo sensacija ir sukėlė trumpai gyvavusį J.Gillard populiarumo šuolį. Tačiau buvusiai pramonės santykių teisininkei visuomet buvo sunku palenkti į savo pusę visuomenę, o apklausų organizatoriai pažymėdavo, kad ji niekada nebuvo populiariausia politikė nuo atėjimo į premjero postą.

Buvo kritikuojama viskas – nuo jos australietiškos tarsenos iki aistros baltiems švarkeliams, o ta kritika kai kada peržengdavo ribas.

Bevaikė J.Gillard kartą buvo išvadinta „sąmoningai bergždžia“. Dar šį mėnesį iš jos buvo skaudžiai pasišaipyta viename Liberalų partijos lėšų rinkimo renginyje. Tos vakarienės valgiaraštyje buvo įrašas: „Julios Gillard kepta Kentukio vištiena: mažos krūtinėlės, milžiniškos šlaunelės ir didelė raudona dėžė.“

Kai ji atsiribojo nuo savo rinkimų pažado dėl mokesčių už taršą anglies dvideginiu, , J.Gillard sulaukė tūžmingo atsako. Protestuotojai savo plakatuose ją vadino „Ju-liar“ („Džu(lija) melagė“, o kai kurie užrašai skelbė: „Šalin raganą“ (Ditch the Witch).

Velse gimusi imigrantė pernai gruodį sakė, kad jos svarbiausios savybės yra didelė vidinė tvirtybė ir ramybė.

„Aš visada jaučiausi esanti labai stipri ir ne tokia, kurią galima lengvai stumdyti ir tampyti matant kitiems“, – aiškino ji.

Tačiau kai ji 2010 metais per staigų perversmą partijoje negailestingai pašalino savo tuometį viršininką K.Ruddą, tas žingsnis visuomet temdydavo jos valdymą, o pati J.Gillard niekada nesimėgavo garsenybės statusu.

Daugeliui Australijoje buvo netikėta, kad šalies premjero postą užėmė niekieno nerinkta nesusituokusi bevaikė moteris – be to, ateistė.

Julia Eileen Gillard gimė 1961 metų rugsėjo 29-ąją Velso pietiniame Bario mieste. Juliai buvo tik ketveri metai, kai ji su tėvais išplaukė į Australiją pagal „10 svarų“ migracijos programą, tikintis, kad šiltesniame klimate pranyks mergaitę varginusios plaučių ligos.

J.Gillard Atstovų Rūmų nare tapo 1998 metais, laimėjusi saugų mandatą Laloro apygardoje.

Ji gyvena su gyvenimo draugu – buvusiu kirpėju Timu Mathiesonu (Timu Matisonu).

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įsirenkite šildymą oras–vanduo ir gaukite kompensaciją net iki 70 proc.
Reklama
Kas svarbu įrengiant biurą: keturios interjero dizaino tendencijos
Reklama
Pavasario savaitgaliams ar atostogoms – laikas pajūryje: ne tik pailsėsite, bet ir sustiprinsite sveikatą
Reklama
Norintiems investuoti į NT projektų plėtrą – kaip išsirinkti projektą pagal paskirtį?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius