Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Indijoje – patikrų melo detektoriais bumas

Indijoje daugėja kompanijų, siūlančių testus poligrafu, arba kitaip, melo detektoriumi, tiek privatiems asmenims, tiek įmonėms. Tyrimai populiarūs, mat taip siekiama pagauti neištikimus sutuoktinius ir nesąžiningus darbuotojus. Kritikai kaltina indus pažeidžiant teisę.
Poligrafas
Poligrafas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Mokslininkės Deepti Puranaikos kaip poligrafistės darbas priverčia ją dirbti ir tardytoja, ir būti drauge, užduodant asmeninius klausimus, skelbia BBC. 

Jai mokama už testą. Ji dirba vienoje Mumbajaus kompanijoje ir per savaitę privatiems klientams atlieka po kelis tyrimus. Už tai klientai moka nuo 150 iki 300 dolerių. Moteris nustato, ar pašnekovas sako tiesą.

„Yra buvę keletas neištikimybės tyrimų, kai žmona įtarė, kad jos vyras ją apgaudinėja. Buvo ir vagysčių atvejų, kai darbdaviai kreipdavosi norėdami sužinoti, kas su kuo yra susijęs“, – pasakojo D.Puranaik. 

Bendrovė vykdo testus poligrafu įvairiais atvejais. Kartais darbdavys nori patikrinti darbuotoją prieš priimdamas jį į darbą. 

Tyrimų daugėja

Jau daug metų dirbančios bendrovės atstovai teigia, kad kiekvieną dieną tyrimų vis daugėja. Pasak jų, kreiptis į kompaniją paskatina ir noras išlaikyti konfidencialią informaciją.

„Daugelis žmonių nenori eiti į policiją, nes tai užima daug laiko ir rezultatai gali būti paskelbti viešai“, – pasakojo kompanijos vadovas Rukmani Krishnamurthy. 

Kiekvienas, kuriam atliekamas testas, prieš tai turi duoti sutikimą. Poligrafais visiškai pasikliauti negalima. Anot testus atliekančios moters, jų tikslumas yra 80 proc. 

Poligrafas veikia matuodamas fiziologinius pokyčius kūne, tokius kaip kraujospūdis, prakaitavimas ir kvėpavimas. Jį 1917 metais išrado amerikietis Williamas Marstonas. 

Įranga Indijoje naudojama jau daug metų. Tačiau 2010 metais šalies Aukščiausiasis Teismas nusprendė poligrafų tyrimus laikyti nepagrįstais.

Kai kurie teisės ekspertai teigia, kad darbuotojų patikros poligrafais kelia abejonių. Advokatas Bharatas Chughas teigia, kad stipresnis šios srities reglamentavimas tapo itin aktualus.  

„Manau, kad tai pavojinga tendencija... privatūs žaidėjai nori užsidirbti ir jie neturi skelbti teisingumo. Šie žmonės paėmę teisę į savo rankas ir mašinomis sprendžia ginčus. Tai nėra labai gerai“, – sakė jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius