Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2011 01 04, 18:51

Iranas kviečia Rusiją ir Kiniją apžiūrėti jo branduolinius kompleksus

Iranas ruošiasi įsileisti į savo branduolinius objektus Jungtinių Tautų (JT) Tarptautinės atominės energetikos agentūros (TATENA) atstovus, pranešė šalies pareigūnai antradienį, prezidentui Mahmoudui Ahmadinejadui priekaištaujant, kad Vakarai neteisingai puola Teheraną dėl jo vykdomos branduolinės programos.
Mahmoudas Ahmadinejadas
Mahmoudas Ahmadinejadas / AFP/„Scanpix“ nuotr.
Temos: 2 Rusija Iranas

Irano užsienio reikalų ministerijos atstovas Raminas Mehmanparastas pareiškė, kad Teheranas išsiuntinėjo pakvietimus aplankyti Irano branduolinius kompleksus Natanze ir Arake kai kurių Tarptautinės atominės energetikos agentūros (TATENA) šalių ambasadoms.

Kaip informavo TATENA diplomatiniai šaltiniai Vienoje, tokie pakvietimai buvo išsiųsti Rusijos ir Kinijos ambasadoms, o Jungtinės Valstijos, Didžioji Britanija, Prancūzija ir Vokietija jų negavo.

Tarp pakviestųjų yra šį pusmetį ES pirmininkaujanti Vengrija, Egiptas ir Kuba, pranešė šaltiniai.

„Kai kurių Europos Sąjungos ir Neprisijungusių valstybių (NAM) šalių atstovai, taip pat ir šešių galingiausių pasaulio valstybių delegacijos kviečiami apsilankyti mūsų branduoliniuose objektuose“, – sakė žurnalistams per spaudos konferenciją R.Mehmanparastas.

Paklaustas, ar Jungtinės Valstijos taip pat kviečiamos apžiūrėti objektus, atstovas atsakė, kad „sąrašas pakviestų šalių bus paskelbtas, baigus jį derinti“.

Pasak R.Mehmanparasto, šia iniciatyva Irano Islamo Respublika siekia pademonstruoti savo „bendradarbiavimą su TATENA“ ir „gerą šalies valią bei taikų ir bendradarbiavimui atvirą mūsų (branduolinės) veiklos pobūdį“.

Cituodama Irano atstovo prie TATENA Ali Asgharo Soltanieh pareiškimą naujienų agentūra ISNA pranešė, kad užsienio atstovų vizito sausio 15–16 dienomis metu bus aprodyta urano sodrinimo gamykla Natanze ir sunkiojo vandens reaktorius Arake.

„Toks kvietimas atitinka Irano skaidrią branduolinę politiką“, – sakė A.A.Soltanieh.

Pastarąjį kartą toks vizitas į branduolius objektus TATENA atstovams buvo surengtas 2007 metų vasarį.

Naujasis vizitas „turėtų įvykti prieš susitikimą Stambule“, sakė R.Mehmanparastas.

Irano ir šešių galingųjų šalių (Rusijos, Kinijos, JAV, Prancūzijos, Vokietijos ir Didžiosios Britanijos) atstovų susitikimo Stambule tiksli data dar nenustatyta. Nors paskutinių Teherano ir šešių šalių derybų Ženevoje gruodžio 6–7 dienomis metu buvo nutarta, kad naujas susitikimas vyks sausio pabaigoje.

Tuo tarpu Junginių Valstijų Valstybės departamentas antradienį pareiškė, kad Irano kvietimas apsilankyti jo branduoliniuose kompleksuose, kurio negavo Jungtinės Valstijos ir kitos Vakarų šalys, tėra „maivymasis“, o ne bendradarbiavimo su JT atominės energetikos agentūra išraiška.

„Tokį Irano maivymąsi jau esame matę“, – sakė Valstybės departamento atstovas spaudai Philipas Crowley ir pridūrė, kad tai yra „bandymas nukreipti dėmesį nuo įsipareigojimų JT agentūrai nevykdymo“.

„Kad ir kokią stebuklingai paslaptingą ekskursiją būtų numatęs Iranas, ji nepatenkins skaidraus bendradarbiavimo su TATENA poreikio“, –sakė P.Crowley.  

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min