Dabar populiaru
Tiesiogiai
15min be reklamos
Publikuota 2020 01 11, 07:05 Atnaujinta 2020 01 11, 13:56

Iranas prisipažino: per klaidą raketa numušė Ukrainos lėktuvą, kuriuo skrido 176 žmonės

Iranas šeštadienį pripažino šią savaitę netyčia numušęs Ukrainos oro bendrovės lėktuvą, kuriuo skridę visi 176 žmonės žuvo, ir pareiškė, kad tai yra „neatleistina klaida“.
Irane sudužo Ukrainai priklausantis keleivinis lėktuvas „Boeing 737“
Irane sudužo Ukrainai priklausantis keleivinis lėktuvas „Boeing 737“ / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Irano kariškis: raketa sprogo šalia Ukrainos keleivinio lainerio

Irano revoliucinės gvardijos aerokosminių pajėgų vadas šeštadienį nurodė, kad raketa, anksčiau šią savaitę per klaidą paleista į vieną Ukrainos keleivinį lainerį, sprogo netoli lėktuvo, todėl šis dar kurį laiką skrido prieš suduždamas.

„Tai buvo mažo nuotolio raketa; ji sprogo šalia lėktuvo. Štai kodėl lėktuvas galėjo“ neilgą laiką išsilaikyti ore, per valstybinės televizijos transliaciją sakė brigados generolas Amiras Ali Hajizadeh.

„Jis sprogo įsirėžęs į žemę“, – pridūrė kariškis.

Pasak A.A.Hajizadeh, zenitinio komplekso, iš kurio buvo paleista raketa, operatorius veikė nepriklausomai dėl ryšių „slopinimo“.

Operatorius palaikė Ukrainos lainerį „sparnuotąja raketa“ ir turėjo vos per 10 sekundžių nuspręsti, ar paleisti raketą, aiškino generolas.

Jis pareiškė prisiimantis „visą atsakomybę“ dėl lainerio numušimo ir pridūrė, kad sužinojęs apie Ukrainos lėktuvo sudužimą „norėjo būti miręs“.

Gailisi dėl klaidos

„Irano Islamo Respublika giliai gailisi dėl šios pragaištingos klaidos“, – per „Twitter“ parašė Irano prezidentas Hassan Rouhani.

„Per ginkluotųjų pajėgų vidaus tyrimą buvo padaryta išvada, kad, deja, dėl žmogaus klaidos paleistos raketos sukėlė Ukrainos lėktuvo siaubingą katastrofą ir 176 nekaltų žmonių žūtį“, – pridūrė jis.

„Tyrimai bus tęsiami, siekiant nustatyti ir nuteisti [atsakinguosius] už šią didžią tragediją ir neatleistiną klaidą“, – pažymėjo prezidentas.

Anksčiau Irano valstybinė naujienų agentūra IRNA paskelbė kariškių pranešimą, kad MAU laineris „Boeing 737“ buvo palaikytas „priešišku lėktuvu“, kai priešų keliama grėsmė buvo pasiekusi aukščiausią lygį.

Tačiau dar penktadienį Irano civilinės aviacijos vadovas neigė pareiškimus, kad lėktuvas buvo numuštas, didėjant tarptautiniam spaudimui Teheranui atlikti patikimą tyrimą, kai kelios Vakarų vyriausybės apkaltino šiitišką respubliką raketų smūgiu.

Irano kariškiai savo ataskaitoje, kurios ištraukas paskelbė iraniečių žiniasklaida, nurodo, kad kariuomenės ekspertų grupė, dirbusi atskirai nuo civilinės aviacijos tarnybų, nustatė, jog klaida buvo padaryta šalies oro erdvės sistemoms laikantis aukščiausio lygio parengties, atsižvelgiant į galimų JAV aviacijos smūgių grėsmę.

Esant šioms „sudėtingoms ir įtemptoms sąlygoms“ ukrainiečių lėktuvas tuojau po pakilimo iš Teherano oro uosto pakeitė kursą.

„Tuomet jis [Irano radarų ekranuose] tapo visiškai panašus į priešo orlaivį, priartėjusį prie Revoliucinės gvardijos svarbaus objekto. Esant šioms aplinkybėms dėl žmogaus klaidos ir be išankstinio nusistatymo šis taikinys buvo numuštas. Tai lėmė mūsų brangių tėvynainių, taip pat užsienio piliečių kankinišką žūtį“, – sakoma ataskaitoje.

Kariškiai pažadėjo „iki nulio sumažinti tokių katastrofų pasikartojimo tikimybę. Tam reikia radikaliai pakeisti operacijų vykdymo metodus.“

„Kaltieji stos prieš karo teismą“, – pabrėžė ataskaitos autoriai.

Nelaimė įvyko regione tvyrant didelei įtampai dėl Q.Soleimani nužudymo, didėjant nuogąstavimams dėl galinčio kilti JAV ir Irano karo.

Vašingtonas sakė, kad Q.Soleimani buvo likviduotas, siekiant užkirsti kelią „artimiausiu laiku“ turėjusiai įvykti atakai prieš JAV ambasadas. Prieš paleisdamas raketas į bazes Irake Iranas pažadėjo „žiaurų kerštą“ už generolo nužudymą.

„Prie šios katastrofos atvedė žmogaus klaida per krizę, sukeltą JAV avantiūrizmo“, – savo tviterio žinutėje rašo Irano užsienio reikalų ministras Mohammadas Javadas Zarifas.

„Reiškiame gilų apgailestavimą, atsiprašymą ir užuojautą mūsų žmonėms, visų aukų šeimoms ir kitoms paveiktoms valstybėms“, – pridūrė jis.

Iranas pakvietė JAV, Ukrainą, Kanadą ir kitas šalis prisidėti prie katastrofos tyrimo.

Daugumą MAU reiso PS752 keleivių buvo Irano ir Kanados pilietybę turintys asmenys. Lėktuve taip pat buvo ukrainiečių, afganų, britų ir švedų.

Iš civilinės aviacijos katastrofa yra didžiausia Irane nuo 1988 metų liepą įvykusio incidento, kai JAV kariuomenė virš Persijos įlankos per klaidą numušė oro bendrovės „Iran Air“ lainerį. Tąsyk žuvo visi 290 juo skridusių žmonių.

Užfiksavo akimirką

Momentas, kai ukrainiečių „Boeingui“ smogė raketa, regis, yra matomas vaizdo įraše, kurio autentiškumą patvirtino dienraštis „The New York Times“.

Padangėje matyti greitai judantis kylantis objektas, tuomet blyksteli ryškus žybsnis. Po kelių sekundžių pasigirsta sprogimas ir dangus nušvinta.

Po šios katastrofos daugelis pasaulio oro bendrovių atšaukė skrydžius į Iraną ir iš jo arba nukreipė savo maršrutus, kad aplenktų šiitiškos respublikos oro erdvę.

Daugelis šalių ragino mažinti įtampą ir elgtis santūriai, bet nuogąstavimai dėl galinčio kilti didelio konflikto šiek tiek sumažėjo, JAV prezidentui Donaldui Trumpui trečiadienį pareiškus, jog Iranas atrodo atsitraukiantis po smūgių amerikiečių bazėms Irake.

Kanados premjeras pareikalavo Irano atskaitomybės dėl numušto lainerio

Kanados premjeras Justinas Trudeau šeštadienį pareiškė, kad jo šalis tikisi atjautos ir atskaitingumo, Iranui pripažinus, jog jo pajėgos netyčia numušė Ukrainos oro bendrovės lėktuvą, kuriuo skridę visi 176 žmonės žuvo.

„Scanpix“/AP nuotr./Justinas Trudeau
„Scanpix“/AP nuotr./Justinas Trudeau

Jis taip pat pareikalavo „skaidrumo ir teisingumo šeimoms bei aukų mylimiems žmonėms“, kurių daugelis buvo Kanados ir Irano pilietybę turintys asmenys.

„Tai yra nacionalinė tragedija, ir visi kanadiečiai gedi kartu“, – sakoma J.Trudeau biuro pranešime.

Ukraina reikalauja Irano visiškai pripažinti kaltę už lainerio numušimą

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pareiškė, kad Iranui prisipažinus, jog sausio 8 dieną numušė Ukrainos oro bendrovės lėktuvą, iraniečiai privalo visiškai pripažinti savo kaltę ir baigti tyrimą.

„Šis rytas nebuvo geras, bet atnešė tiesą. Dar prieš pasibaigiant tarptautinės komisijos darbui, Iranas pripažino savo kaltę dėl Ukrainos lėktuvo numušimo. Tačiau mes reikalaujame visiško kaltės pripažinimo“, – parašė jis savo „Facebook“ paskyroje šeštadienio rytą.

„Scanpix“ nuotr./Volodymyras Zelenskis
„Scanpix“ nuotr./Volodymyras Zelenskis

Pasak prezidento, Ukraina tikisi iš iraniečių patikinimo, kad jie pasiruošę atlikti išsamų ir objektyvų tyrimą, patraukti kaltuosius baudžiamojon atsakomybėn, grąžinti žuvusiųjų palaikus, sumokėti kompensacijas ir oficialiai atsiprašyti diplomatiniais kanalais.

„Tikimės, kad tyrimas toliau vyks be dirbtinio vilkinimo ir kliūčių. 45-iems mūsų specialistams privalo būti suteikta visiška prieiga ir bendradarbiavimas siekiant užtikrinti teisingumą“, – pabrėžė V. Zelenskis.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min