-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2018 04 27 /15:04

Istorinis įvykis: Pietų ir Šiaurės Korėjos pasirašys taikos sutartį užbaigdamos 68 metus trukusį karą

Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas ir Pietų Korėjos prezidentas Moon Jae-inas šiemet pasirašys taikos susitarimą ir taip oficialiai užbaigs Korėjos karą. Šalių vadovai taip pat pareiškė įsipareigojantys, kad Korėjos pusiasalyje nebeliktų branduolinių ginklų.
korejos-ap
Šiaurės ir Pietų Korėjos lyderiai: Kim Jong Unas ir Moon Jae-inas

Tai abiejų šalių atstovai pranešė bendra deklaracija penktadienį, praneša CNN.

Dokumentas buvo oficialiai paviešintas po privataus pokalbio tarp Šiaurės Korėjos lyderio Kim Jong Uno ir Pietų Korėjos vadovo Moon Jae-ino.

VIDEO: Istorinis momentas: susitiko Šiaurės ir Pietų Korėjos lyderiai

Kovos Korėjos kare baigėsi dar 1953 metais, tačiau taikos sutartis oficialiai niekada nebuvo pasirašyta, tad šios dvi šalys formaliai vis dar kariauja.

„Abu lyderiai praneša, kad daugiau nebebus karo Korėjos pusiasalyje ir nauja taikos era prasideda“, – teigė Pietų Korėjos prezidentas.

„Tikimės, kad nekartosime praeities klaidos. Viliuosi, kad tai bus proga abiejų Korėjų žmonėms laisvai judėti iš Šiaurės į Pietus. Turime prisiimti atsakomybę už mūsų pačių istoriją“, – savo komentare pridūrė ir Kim Jong Unas.

Deklaracijoje taip pat skelbiama, kad Moon Jae-inas vyks į Pchenjaną vėliau šiais metais.

„Pietų ir Šiaurės Korėjos kaip įmanoma anksčiau rengs pokalbius ir derybas įvairiose srityse, tarp jų ir aukšto lygio pareigūnų susitikimus, taip pat imsis aktyvių priemonių įgyvendinti susitikime nutartus reikalus“, – rašoma deklaracijoje.

Analitikai iš karto pastebėjo, kad bendroje abiejų šalių vadovų deklaracijoje konkretumo kur kas mažiau nei bendresnių tikslų – dokumente daugiausia dėmesio skiriama būsimoms dvišalėms deryboms.

Į anglų kalbą išverstos deklaracijos tekstas:

Pavyzdžiui, lyderiai taip pat paskelbė, kad jų šalys įsipareigoja siekti visiško branduolinio ginklo panaikinimo Korėjos pusiasalyje.

„Pietų ir Šiaurės Korėja patvirtino bendrą tikslą įgyvendinti visišką branduolinį nusiginklavimą, kad Korėjos pusiasalyje nebeliktų branduolinių ginklų“, – sakoma bendrame lyderių pareiškime, išplatintame po istorinio viršūnių susitikimo.

Bet tai tik viena deklaracijos dalis, šiaip jau pakartojanti tai, ką abi sostinės pranešimuose kartoja jau kurį laiką.

Nors tai džiugi žinia visam pasauliui po keletą pastarųjų mėnesių skambėjusios itin karingos Kim Jong Uno retorikos, branduolinio nusiginklavimo detalės nebuvo pateiktos, o analitikai išlieka skeptiški Šiaurės Korėjos pažadų atžvilgiu.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas

Šiaurės Korėjos vadovas Kim Jong Unas prieš tai buvo įsivėlęs į žodžių karą su JAV prezidentu Donaldu Trumpu – jie vienas kitam grasino panaudoti branduolinius ginklus. Skaičiuojama, kad Pchenjanas gali turėti 20–100 branduolinių galvučių.

Kita vertus, vien tai, kad dokumente apskritai minimas branduolinis nusiginklavimas, gali būti svarbu D.Trumpui, kuris didžiąją Korėjų viršūnių susitikimo dalį miegojo – Vašingtone buvo naktis.

VIDEO: Neįprastas vaizdas: Šiaurės Korėjos lyderio automobilį lydėjo greta bėgantys apsaugininkai

Ketvirtadienį JAV prezidentas pareiškė, kad su Kim Jong Unu susitiks tik būdamas tikras, kad susitikimas bus „vaisingas“ – tai greičiausiai reiškia Šiaurės Korėjos sutikimą visiškai atsisakyti branduolinės programos.

Be to, Šiaurės ir Pietų Korėja rugpjūtį surengs šeimų narių, išskirtų prieš 65 metus pasibaigusio Korėjos karo, susitikimą.

Apie 57 tūkst. Pietų Korėjoje gyvenančių šeimų tebeturi giminaičių Šiaurės Korėjoje. Ši problema yra vienas daugiausiai emocijų keliančių klausimų, susijusių su 1950–1953 metų konfliktu.

„Pietų ir Šiaurės Korėja susitarė tęsti išskirtų šeimų suvienijimo programas šių metų rugpjūčio 15-ąją, Nacionalinės išsivadavimo dienos proga“, – sakoma pranešime, turint omenyje dieną, kai minimos Antrąjį pasaulinį karą užbaigusios Japonijos kapituliacijos metinės.

Susitiko – pirmą kartą – ir abiejų Korėjų pirmosios ponios.

Deklaracijos pagrindiniai akcentai:

  • Abi šalys surengs derybas dėl formalios taikos sutarties;
  • Sutarta „skubiai išspręsti“ humanitarines išskirtų šeimų problemas;
  • Abi pusės dirbs kartu, kad „sumažintų karinę įtampą Korėjos pusiasalyje“. Gegužę susitiks gynybos ministrai;
  • Nuo gegužės 1 dienos abi pusės nutrauks visą propagandinę veiklą – neveiks garsiakalbiai pasienyje, nebus mėtomos skrajutės;
  • Moon Jae-inas rudenį vyks į Pchenjaną. Abiejų šalių lyderiai taip pat sutarė Kesongo mieste pasienyje įsteigti bendrą biurą.

Nesėkmių istorija nepasikartos?

Kim Jong Unas pažadėjo užtikrinti, kad penktadienį per susitikimą su Pietų Korėjos prezidentu Moon Jae-inu pasiektas susitarimas užtikrinti, kad pusiasalyje nebeliktų branduolinių ginklų, bus įgyvendintas, kitaip negu ankstesni įsipareigojimai.

Abi Korėjos glaudžiai koordinuos veiksmus siekdamos, kad „nepasikartotų nesėkmių istorija, kai ankstesni Korėjų susitarimai... baigėsi šnipštu vos įsigalioję“, po susitikimo pareiškė Kim Jong Unas.

VIDEO: Pietų ir Šiaurės Korėjos pasirašys taikos sutartį užbaigdamos 68 metus trukusį karą

„Mūsų kelyje gali būti priešiškumo, sunkumų ir nusivylimų, tačiau pergalės negalima pasiekti be skausmo“, – pridūrė jis.

D.Trumpas pasveikino susitikimą

D.Trumpas penktadienį pasveikino Šiaurės ir Pietų Korėjos lyderių susitikimą kaip istorinį įvykį, bet perspėjo, kad jo rezultatus „parodys tik laikas“.

„Po tūžmingų raketų leidimo ir branduolinio bandymo metų dabar vyksta istorinis Šiaurės ir Pietų Korėjos susitikimas“, – sakoma D. Trumpo „Twitter“ žinutėje.

„Vyksta geri dalykai, bet kokie bus jų rezultatai, parodys tik laikas!“ – pridūrė D.Trumpas.

JAV prezidentas penktadienį taip pat pagyrė „puikią pagalbą“, suteiktą Kinijos lyderio dėl Šiaurės Korėjos žengusios žingsnį diplomatijos link po ištisos virtinės įtampą tarptautinėje bendruomenėje kėlusių branduolinių ir raketų bandymų.

„Prašau nepamiršti puikios pagalbos, kurią mano geras draugas, Kinijos prezidentas Xi Jinpingas, suteikė Jungtinėms Valstijoms; ypač prie Šiaurės Korėjos sienos. Be jo tai būtų buvęs daug ilgesnis, sudėtingesnis procesas!“ – parašė D.Trumpas socialiniame tinkle „Twitter“.

Kinija yra vienintelė Šiaurės Korėjos stambi sąjungininkė, tačiau Pekinas parėmė kelis Jungtinių Tautų sankcijų paketus, skirtus nubausti Pchenjaną dėl jo branduolinių ir raketų bandymų.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Xi Jinpingas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Xi Jinpingas

Japonija laukia „konkrečių veiksmų“

Japonijos vyriausybės vadovas Shinzo Abe sveikino penktadienį įvykusį istorinį Šiaurės ir Pietų Korėjos lyderių susitikimą ir paragino Pchenjaną imtis „konkrečių veiksmų“ dėl Korėjos pusiasalio denuklearizacijos ir kitų problemų.

„Šiandien prezidentas Moon Jae-inas ir pirmininkas Kim Jong Unas surengė nuoširdžią diskusiją apie Šiaurės Korėjos branduolinį nusiginklavimą. Noriu pasveikinti tai kaip teigiamą žingsnį, siekiant visapusiškai išspręsti įvairius su Šiaurės Korėja susijusius klausimus“, – sakė Sh.Abe žurnalistams Tokijuje.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Shinzo Abe Rumunijoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Shinzo Abe Rumunijoje

„Labai tikimės, kad Šiaurės Korėja imsis konkrečių žingsnių dėl šio susitikimo bei JAV ir Šiaurės Korėjos viršūnių susitikimo“, – pridūrė Japonijos premjeras.

„Toliau stebėsime būsimus Šiaurės Korėjos žingsnius“, – kalbėjo jis.

Japonija ilgą laiką skeptiškai žiūrėjo į derybas su Pchenjanu, tvirtindama, kad „neverta tuščiai kalbėti“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius