Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2014 08 20, 10:29

Izraelio aviacijos smūgis nusinešė teroristų vadeivos žmonos ir vaiko gyvybes

Islamistų judėjimas „Hamas“ trečiadienį pranešė, kad Izraelio aviacijos smūgis užmušė vieno Gazos Ruožo kovotojų vado žmoną ir vaiką, žlugus susitarimui dėl laikino ugnies nutraukimo ir įstrigus deryboms Kaire dėl tvaresnių paliaubų.
Gazos ruožas
Gazos ruožas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

„Didžio lyderio žmona žuvo kaip kankinė su savo dukra“ per antradienio vakarą surengtą smūgį, tremtyje gyvenantis teroristų grupuotės „Hamas“ vadovo pavaduotojas Mussa Abu Marzukas parašė socialiniame tinkle „Facebook“, pridūręs, kad paties Ezzedine'o al Qassamo brigadų kovotojų vado Mohammedo Deifo likimas nežinomas.

Izraelio kariškiai nurodė antradienį smogę daugiau negu 25 taikiniams Gazos Ruože, tačiau daugiau detalių nepateikė.

Antradienį žuvusi moteris ir dvejų metų mergaitė buvo pirmosios Izraelio antskrydžių Gazos Ruože aukos nuo rugpjūčio 10-ąją paskelbtų paliaubų.

Ilgiau negu mėnesį vykstantys susirėmimai tarp Izraelio ir „Hamas“ nuo liepos 8-osios pareikalavo bent 2 026 palestiniečių ir 67 izraeliečių gyvybių.

Trečiadienio rytą per smūgį pietiniame Deir el Balaho mieste žuvo penki vienos šeimos – Aloah – nariai: nėščia moteris, trys vaikai ir du vyrai, pranešė greitosios pagalbos tarnyba.

Pranešime nurodoma, kad moteris laukėsi jau devintą mėnesį, tačiau medikams nepavyko išgelbėti vaisiaus.

Ilgiau negu mėnesį vykstantys susirėmimai tarp Izraelio ir „Hamas“ nuo liepos 8-osios pareikalavo bent 2 026 palestiniečių ir 67 izraeliečių gyvybių.

„Hamas“ sukarintas sparnas – Ezzedine'o al Qassamo brigados – pareiškė, kad Izraelis tomis žudynėmis „atvėrė sau pragaro vartus“, ir perspėjo, kad žydų valstybė „brangiai sumokės už savo nusikaltimus“.

Paliaubos, kurios turėjo galioti 24 valandas iki vidurnakčio (vietos ir Lietuvos laiku), žlugo antradienio pavakare, o dėl to abi konflikto pusės kaltina viena kitą.

Ezzedine'o al Qassamo brigadų pranešime sakoma, kad jų kovotojai antradienį paleido į Izraelį 34 raketas, kurios smogė Tel Avivui ir pietiniam Beer Ševos miestui.

Izraelio kariuomenės pranešime nurodoma, kad tų raketų buvo apie 50, tačiau nepranešė apie nukentėjusius žmones.

„Viena raketa smogė atviroje vietoje Tel Avivo miesto teritorijoje“, – informavo kariškiai, patvirtinę, kad dar dvi raketos nukrito netoli Beer Ševos, turinčios apie 200 tūkst. gyventojų.

Policija nurodė, kad viena raketa tikriausiai nukrito dykvietėje Vakarų Krante netoli Jeruzalės.

Oro pavojaus sirenos taip pat girdėjosi Jeruzalėje, o „Hamas“ pareiškė atakavęs tą miestą.

Policija nurodė, kad viena raketa tikriausiai nukrito dykvietėje Vakarų Krante netoli Jeruzalės.

Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu nurodė atnaujinti aviacijos smūgius Gazos Ruože ir atšaukė savo derybininkus iš Kaire vykusių derybų dėl paliaubų, kurioms tarpininkavo Egiptas.

„Raketų ugnis, kuris sugriovė paliaubas, taip pat sunaikino pagrindą, kuriuo buvo grindžiamos derybos Kaire“, – B.Netanyahu atstovas Markas Regevas trečiadienį paryčiais sakė naujienų agentūrai AFP.

„Egipto iniciatyva pagrįsta visišku ir besąlygišku priešiškų veiksmų nutraukimu, kuris buvo aiškiai pažeistas, kai į Izraelį buvo paleistos raketos“, – pridūrė jis.

Paliaubos žlugo

Palestiniečių delegacijos vadovas A.al Ahmedas sakė, kad jo komanda trečiadienį išvyks iš Kairo.

„Mes išvykstame... bet iš derybų nepasitraukėme“, – sakė jis naujienų agentūrai AFP ir pridūrė, kad palestiniečiai laukia Izraelio atsakymo į jų pateiktus pasiūlymus dėl paliaubų.

„Negrįšime (į Kairą), kol Izraelis neduos atsakymo“, – sakė jis.

Atsinaujinę kovos veiksmai nutraukė Gazos Ruože devynias dienas tvyrojusią sąlyginę ramybę.

„Hamas“ aukšto rango pareigūnas Ezzatas al-Rishqas įspėjo žydų valstybę, kad ji „nebus saugi, kol nebus saugūs Palestinos žmonės“.

Tačiau Izraelio sąjungininkė Amerika dėl paliaubų žlugimo kaltino patį „Hamas“.

„Hamas“ atsakingas už saugumą Gazoje... Raketos buvo paleistos iš Gazos“, – sakė Valstybės departamento atstovė spaudai Marie Harf.

„Dabartinė situacija su šios dienos įvykiais mums kelia didžiulį susirūpinimą, suprantame, kad paliaubos žlugo“, – pridūrė ji.

Izraeliui atnaujinus smūgius iš oro, tarp Gazos Ruožo gyventojų kilo panika.

Agentūros AFP žurnalistas pranešė matęs šimtus palestiniečių, bėgančių iš Gazos miesto rytiniame pakraštyje esančios Šedžajos, kuri buvo smarkiai nuniokota per daugiau nei mėnesį trunkančius kovos veiksmus tarp Izraelio ir „Hamas“ kovotojų.

Išsigandę virtinės sprogimų, žmonės iš Gazos miesto Zeituno bei Šaafo rajonų plūdo į Jungtinių Tautų administruojamos mokyklos komplekse esančią prieglaudą.

Žydų valstybė pabrėžė nevesianti derybų, kol nebus nutraukta ugnis, o premjeras Benjaminas Netanyahu pažadėjo duoti labai griežtą atkirtį atnaujintoms raketų atakoms.

Izraelyje atidarytos slėptuvės nuo bombų

Izraelio armija pranešė nurodžiusi parengti naudojimui ir atidaryti visas iki 80 km atstumu nuo Gazos pasienio esančias visuomenines slėptuves nuo bombų, įskaitant esančias Tel Avive ir Jeruzalėje.

Žydų valstybė pabrėžė nevesianti derybų, kol nebus nutraukta ugnis, o premjeras Benjaminas Netanyahu pažadėjo duoti labai griežtą atkirtį atnaujintoms raketų atakoms.

Kairo derybose svarstomi Egipto pristatyti pasiūlymai, į kuriuos įtraukti kai kurie palestiniečių reikalavimai, pavyzdžiui, reikalavimas sušvelninti aštuonerius metus trunkančią Gazos Ruožo blokadą. Tačiau diskusijos dėl opiausių klausimų atidėtos vėlesniam laikui.

Tarptautinė žmogaus teisių organizacija „ Amnesty International“ dar kartą paragino atšaukti Gazos blokadą.

„Jau iššvaistytas brangus laikas“, – pažymėjo ji.

Egipto pasiūlymuose, be raginimo abiem konflikto šalims nedelsiant nutraukti ugnį, taip pat yra numatytos sąlygos dėl sienų atvėrimo laisvam žmonių, prekių ir statybinių medžiagų judėjimui, bei skirsnis apie ekonomikos krizės valdymą nuskurdusiame anklave.

Tačiau bene svarbiausia yra tai, kad ten numatyta dar mėnesiui, kol „įsivyraus ramybė ir stabilumas“, atidėti diskusijas opiausiais klausimais, tarp jų dėl palestiniečių siekio turėti savo jūrų ir oro uostus bei dviejų Izraelio karių palaikų sugrąžinimo mainais į palestiniečių kalinių paleidimą.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min