Dabar populiaru
Publikuota: 2019 rugsėjo 16d. 20:56

Izraelyje – vėl rinkimai: ką apie juos reikia žinoti?

Plakatas, ant kurio – Benny Gantzas
„Scanpix“ nuotr. / Plakatas, ant kurio – Benny Gantzas

Praėjus penkiems mėnesiams po Izraelio parlamento rinkimų, antradienį ir vėl bus skubama prie balsadėžių. Didžiausiu premjero Benjamino Netanyahu varžovu išlieka buvęs generolas Benny Gantzas.

Kodėl vėl vyksta rinkimai?

Pirmą kartą Izraelio istorijoje per vienerius metus rengiami dveji rinkimai. To priežastis – premjero Benjamino Netanyahu nesugebėjimas suformuoti valdančiosios koalicijos, kai jis prarado buvusio gynybos ministro Avigdoro Liebermano paramą.

Siekdamas dar vienos progos suformuoti koaliciją, B.Netanyahu paleido parlamentą ir sušaukė išankstinius rinkimus.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Avigdoras Liebermanas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Avigdoras Liebermanas

Viena priežasčių, kodėl A.Lierbermanas nesutiko sudaryti koalicijos su B.Netanyahu – premjero susitarimai su ultraortodoksų partijomis. Pastarosios pasisako už religinių taisyklių taikymą įvairiose gyvenimo srityse.

TAIP PAT SKAITYKITE: Parlamento rinkimuose Benjaminas Netanyahu bando laimėti rusakalbių balsus

Sekuliari A.Liebermano partija „Yisrael Beiteinu“ būtų prisijungusi prie B.Netanyahu „Likud“ ir ultraortodoksų partijų koalicijos tuo atveju, jei būtų susitarta seminarijų studentams nebeleisti išvengti šaukimo į kariuomenę.

Ilgą laiką itin religingai Izraelio mažumai buvo leidžiama išvengti kariuomenės, o tai erzino nereligingus izraeliečius.

A.Liebermano šūkis atkartoja Izraelyje populiarų JAV prezidentą Donaldą Trumpą: „Paverskime Izraelį vėl normaliu.“

Ką žada apklausos?

Remiantis naujausia „Haaretz“ paviešinta apklausa, B.Netanyahu partijai „Likud“ ir buvusio Izraelio gynybos pajėgų generalinio štabo viršininko Benny Gantzo vedamam aljansui „Mėlyna ir balta“ prognozuojama po 32 vietas naujajame parlamente. A.Liebermano partijai „Yisrael Beiteinu“ numatoma 9,5 vietos.

TAIP PAT SKAITYKITE: Į Izraelio politiką sugrįžta tyleniai – dešinieji prisibijo burnos neaušinančio generolo

„The Guardian“ rašo, kad atsisakęs prisijungti prie koalicijos, A.Liebermanas, panašu, iškovojo daugiau paramos, daugiausia – iš sekuliarių pažiūrų rinkėjų. Esą išaugusi parama galėtų suteikti jam lemiamą balsą sprendžiant, kas taps naujuoju Izraelio premjeru.

Vis dėlto, pastebi „The Guardian“, rinkėjų nuovargis dėl pasikartojančių rinkimų gali lemti neįprastai žemą aktyvumą.

Kas toliau?

Pasak „The Guardian“, tikrasis mūšis dėl valdžios greičiausiai prasidės trečiadienį – dieną po rinkimų, kai partijos imsis derėtis dėl koalicijos formavimo. Yra daug potencialių scenarijų: vieni naudingi B.Netanyahu, kiti – B.Gantzui. Neatmetama tikimybė, kad jie susivienys formuodami vyriausybę.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Benjaminas Netanyahu
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Benjaminas Netanyahu

O kaip sekasi B.Netanyahu?

Prasčiau, nei jis pats norėtų, kadangi šie rinkimai – ir premjero laisvės klausimas. B.Netanyahu įtariamas įsivėlęs į korupcijos skandalus, generalinis prokuroras rekomendavo pareikšti jam oficialius kaltinimus dėl kyšininkavimo, sukčiavimo ir piktnaudžiavimo pasitikėjimu.

Kaip ir ankstesniuose rinkimuose, B.Netanyahu bando pritraukti kietosios linijos dešiniųjų paramą. Praeitą savaitę jis pažadėjo pergalės atveju aneksuoti Jordano slėnį, pirmadienį premjeras kalbėjo apie visų žydų nausėdijų Vakarų Krante aneksiją.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

01:09
02:13
02:24

Dabar tu gali

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min