-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

J.Stoltenbergas: NATO sąjungininkės palaiko prisijungimą prie JAV vadovaujamos koalicijos

Kai kurios NATO sąjungininkės mano, kad Aljanso prisijungimas prie JAV vadovaujamos koalicijos, kovojančios su džihadistų grupuote „Islamo valstybė“ (IS) Sirijoje ir Irake, būtų tvirtas paramos koalicijai ženklas, tačiau dalyvavimas kovinėse operacijose nenumatytas, ketvirtadienį pareiškė Aljanso vadovas Jensas Stoltenbergas.
NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas
NATO vadovas Jensas Stoltenbergas / „Scanpix“/AP nuotr.

Šis klausimas bus vienas svarbiausių kitą savaitę Briuselyje vyksiančio NATO viršūnių susitikimo darbotvarkėje. Jame dalyvausiantis JAV prezidentas Donaldas Trumpas ragina sąjungininkus aktyviau prisidėti prie kovos su terorizmu ir prisiimti didesnę dalį gynybinės naštos.

J.Stoltenbergas priminė, kad visos 28 NATO narės jau veikia su IS kovojančioje koalicijoje individualiai kaip atskiros šalys, be to Aljanso tolimosios oro žvalgybos lėktuvų AWACS misijos padeda JAV vadovaujamai koalicijai vykdyti operacijas.

„Dabar diskutuojama, ar NATO turi prisijungti“, – sakė jis susitikime su ES gynybos ministrais dėl bendradarbiavimo stiprinimo.

„Sąjungininkės, kurios tam pritaria... (sako), kad prisijungdamas prie koalicijos NATO nusiųstų aiškų politinės paramos koalicijai signalą ir (suteiktų) geresnę platformą koordinuoti (veiksmus)“, – kalbėjo J.Stoltenbergas.

„Apie NATO dalyvavimą kokiose kovos veiksmuose nekalbama... tokio prašymo nėra ir niekas nenori, kad NATO dalyvautų kovos veiksmuose Sirijoje ir Irake“, – pridūrė jis.

Tačiau J.Stoltenbergas nepasakė, ar jis pats pritaria tokiam žingsniui.

Trečiadienį Briuselyje susitikusi NATO šalių karinė vadovybė sakė, kad jų nuomone, jungimasis prie koalicijos turi „tam tikrų privalumų“.

Vis dėlto kai kurios šalys narės, tarp jų Prancūzija ir Italija, smarkiai abejoja, ar blokui verta imtis aktyvesnių veiksmų koalicijoje, ir baiminasi, kad NATO gali būti įtraukta į užsitęsusį sausumos karą. Be to, būgštaujama, kad viename nestabiliausių pasaulio regionų Aljansas rizikuoja būti arabų šalių laikomas priešiška jėga.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./JAV numesta didžiulė bomba Afganistane užmušė dešimtis IS džihadistų
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./JAV numesta didžiulė bomba Afganistane užmušė dešimtis IS džihadistų

Šios šalys nesutinka, kad NATO galiausiai perimtų iš JAV pajėgų visą Irako kontrolę, kaip kad buvo padaryta Afganistane.

Afganistano operacija buvo ilgiausia NATO karinė kampanija, ir nors Aljansas nutraukė savo karinę misiją šioje šalyje 2014-ųjų pabaigoje, vyriausybės pajėgų karių, kovojančių su Talibano sukilėliais, mokymai tęsiami.

Trečiadienio susitikime dalyvavęs JAV Jungtinio štabų vadų komiteto viršininkas Joe Dunfordas vėliau pasiūlė, kad NATO galėtų kitaip imtis aktyvesnių veiksmų.

„Gali būti, kad NATO galėtų prisidėti prie logistikos, pirkimų, organizacijų pajėgumų didinimo, vadovavimo mokykloms, akademijos – prie tokių dalykų“, – sakė J.Dunfordas.

„Nemanau, kad šiuo metu galime numatyti arba kalbėti, jog NATO perims“ visas kovos su IS koalicijos misijas Irake, pridūrė jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius