Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

JAV Atstovų Rūmai ruošiasi balsavimui dėl istorinės sveikatos apsaugos sistemos reformos

JAV prezidento Baracko Obamos pasiūlytos sveikatos apsaugos sistemos reformos likimas bus sprendžiamas sekmadienį Atstovų Rūmuose, kur delegatai balsuos dėl įstatymų paketo, turinčio užtikrinti sveikatos draudimą beveik visiems amerikiečiams.
Barackas Obama kalba Demokratų partijos atstovams.
Barackas Obama kalba Demokratų partijos atstovams. / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Balsavimas Kapitolijaus kalvoje vyks po metus trukusių audringų debatų, mėnesius trukusio vilkinimo, įnirtingos kovos tarp partijų ir procedūrinių kliuvinių.

Pastarąją savaitę pats B.Obama dramatiškai siekė pritraukti kuo daugiau istorinės reformos šalininkų balsų. Prezidentas šeštadienį vykusioje demokratų sueigoje tvirtai pareiškė, kad Kongresas priims šimtmečio senumo iššūkį ir pritars sveikatos apsaugos sistemos pertvarkymo planui.

„Tai jūsų rankose – atėjo laikas priimti Amerikos sveikatos apsaugos sistemos reformą, ir aš esu įsitikinęs, kad jūs tai padarysite rytoj, – B.Obama sakė savo šalininkams. – Padarykime tai. Nereikia daryti tai dėl manęs arba dėl Demokratų partijos – padarykite tai dėl Amerikos žmonių.“

Tūkstančiai protestuotojų prie Kapitolijaus skandavo „Nužudykit įstatymą“ (Kill The Bill) ir mojavo plakatais, kurių užrašuose prezidentas ir jo pasiūlymai vadinti socialistiniais, o įstatymų leidėjai – korumpuotais.Apibūdinęs grumtynes dėl įstatymo parengimo kaip „nešvarias“ ir „varginamas“ B.Obama sakė, kad pasiūlytas Kongresui paskutinis variantas – metus trukusių „sunkių debatų“ kulminacija. Pasak B.Obamos, „į galutinį (įstatymo projekto) variantą įtrauktos geriausios demokratų ir respublikonų idėjos“.

B.Obama atmetė respublikonų teigimus, jog įstatymo projektas pareikalaus pernelyg didelių išlaidų, ir pareiškė, kad amerikiečiams buvo prikalbėta „visa virtinė nesąmonių“ apie jo turinį. „Reforma sumažins mūsų deficitą daugiau kaip trilijonu dolerių per du ateinančius dešimtmečius, – sakė prezidentas. – Mes ne tik galime sau tai leisti, bet ir negalime sau to neleisti.“

Kongreso biudžeto valdybos vertinimais, galutinė demokratų pasiūlyto medicinos paslaugų užtikrinimo plano versija sumažins valstybės deficitą 138 mlrd. dolerių per 10 metų. Projekto priešininkai teigia, kad reforma atsieis per tą patį laiką 940 mlrd. dolerių.

Prezidentas taip pat kritikavo draudimo bendroves, kurių atstovai, pasak jo, zujo Vašingtono kuluaruose, mėgindami neleisti priimti įstatymą.

Siūlomas pertvarkymas, kuris yra kompromisas tarp Atstovų Rūmų pateikto reformos projekto ir praeitų metų pabaigoje Senato patvirtinto įstatymo, Jungtines Valstijas labiausiai priartintų prie sveikatos draudimo užtikrinimo visiems piliečiams.

Reforma numato medicinos draudimą vidutinei klasei, suteikiant mokesčių paskolas, ir medicinos paslaugų teikimo programos išplėtimą neturtingiems piliečiams. Panaudojus išplėstas vyriausybės programas ir subsidijas, tikimasi išpirkti privačius sveikatos draudimus 32 mln. iki šiol jų neturėjusių amerikiečių, o apdraustųjų dalis turėtų padidėti iki 95 procentų.

Jeigu įstatymas bus priimtas, įvyks didžiausi JAV medicinos paslaugų teikimo sistemos pokyčiai nuo septintojo dešimtmečio, kai buvo priimta valstybinė programa „Medicare“, numatyta vyresniems nei 65 metų piliečiams. Šis žingsnis būtų žengtas praėjus šimtmečiui po to, kai JAV prezidentas Theodore'as Rooseveltas paragino suformuoti nacionalinį požiūrį į JAV sveikatos apsaugos sistemą.

B.Obamai sakant kalbą, tūkstančiai protestuotojų prie Kapitolijaus skandavo „Nužudykit įstatymą“ (Kill The Bill) ir mojavo plakatais, kurių užrašuose prezidentas ir jo pasiūlymai vadinti socialistiniais, o įstatymų leidėjai – korumpuotais. Demonstrantus drąsino mažumą Kongrese turintys respublikonai.

B.Obama šią reformą laiko vienu iš pagrindinių savo kadencijos uždavinių. Paklaustas, ar pavyko užsitikrinti 216 Atstovų Rūmų narių balsus, reikalingus, kad naujasis įstatymas bitų priimtas, demokratų daugumos lyderis Steny Hoyeris sakė žurnalistams: „Aišku, mes tikime, kad turime balsus“.

Tačiau įstatymų leidėjai respublikonai pažadėjo kovoti prieš tą teisės aktą, dėl kurio, pasak jų, padidės biudžeto išlaidos ir sveikatos apsaugos kaštai.

„Šį savaitgalį Atstovų Rūmų respublikonai bus kartu su Amerikos žmonėmis ir padarys viską, ką gali, kad apgintų jų laisvę ir laiduotų tokią sveikatos apsaugos reformą, kuri jiems suteiktų daugiau laisvės, o ne daugiau vyriausybės kišimosi“, – sakė Indianos atstovas Mike'as Pence'as, kuris yra trečiasis pagal rangą respublikonas Atstovų Rūmuose.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
Užsisakykite 15min naujienlaiškius