Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

JAV prezidentas ragina tarptautinę bendruomenę sekti jo pavyzdžiu

JAV prezidentas Barackas Obama trečiadienį pasiuntė pasauliui aiškią žinią – jis tikisi deramo atsako į savo energingas pastangas nutraukti vienašalį JAV dominavimą sprendžiant tarptautines problemas.
Barackas Obama
Barackas Obama / AFP/„Scanpix“ nuotr.

B.Obamos debiutas Jungtinių Tautų (JT) Generalinėje Asamblėjoje žymėjo lūžio tašką naujosios JAV administracijos užsienio politikoje. Savo kalboje jis taip pat praktiškai neslėpė siekiantis politinių dividendų iš savo naujoviško energingo įdirbio tarptautiniuose forumuose.

Kol JAV sąjungininkai ir priešininkai tylomis vertino naujojo Baltųjų rūmų šeimininko galimybes įgyvendinti ambicingą užsienio politikos programą, B.Obama ragino pasaulį įgyvendinti savąją sandorio dalį.

JT Generalinėje Asamblėjoje pasakytoje kalboje, kaip ir birželį Kaire paskelbtame kreipimesi į musulmonų pasaulį bei kituose svarbiuose pasisakymuose, B.Obama nevengė kalbėti pirmuoju asmeniu, išnaudojo savo pasaulinį populiarumą ir tiesiogiai kreipėsi į tarptautinę auditoriją.

„Tie, kurie peikdavo Ameriką, kad ji pasaulyje veikia viena, dabar negali stovėti nuošalyje ir laukti, kad Amerika viena išspręstų pasaulio problemas, – JAV lyderis sakė Niujorke esančioje JT būstinėje. – Mes kalbomis ir darbais siekėme, kad pasaulyje prasidėtų nauja įsipareigojimų era. Dabar laikas mums visiems prisiimti savąją atsakomybės naštą pasauliniu mastu atsakant į pasaulinius iššūkius.“

Tie, kurie peikdavo Ameriką, kad ji pasaulyje veikia viena, dabar negali stovėti nuošalyje ir laukti, kad Amerika viena išspręstų pasaulio problemas, – sakė Barackas Obama.Pastaruoju metu kritinį tašką pasiekė keletas tarptautinių krizių, tarp jų pastangos įtikinti Iraną atsisakyti branduolinės programos. Galingosios šalys planuoja surengti derybas su Teheranu spalio 1 dieną.

Vašingtonui pavyko sumažinti nesutarimus su NATO sąjungininkėmis, tačiau jis nesugebėjo užsitikrinti, kad Aljanso partnerės įsipareigotų daugiau karių į nepopuliarų Afganistano karą.

Jau devynis mėnesius stovintis prie Jungtinių Valstijų vairo ir pakreipęs šalį iš esmės nauju kursu B.Obama kol kas mažai tepasiekė užsienio politikos srityje, ypač kovoje su JAV priešais ir siekiant išjudinti įstrigusį Artimųjų Rytų taikos procesą.

Nors ankstesnis JAV prezidentas George'as W.Bushas į kadencijos pabaigą švelnino savo vienašališką politiką, dominavusią pirmaisiais jo vadovavimo metais, B.Obama savo pirmtako politiką naudojo kaip atskaitos tašką, vertindamas Baltųjų rūmų padarytą pažangą.

Pirmasis juodaodis JAV vadovas ragino pasaulio lyderius sekti jo pavyzdžiu ir nesivadovauti jų regionuose įsigalėjusiomis užsienio politikos dogmomis.

„Tai Obamos stilius – neprašyti kitų, ko pats nenorėtų daryti ir rodyti savo pavyzdį“, – sakė Vašingtone veikiančio Strateginių ir tarptautinių studijų centro vyresnioji bendradarbė Linda Jamison.

Tačiau ji pridūrė, kad kol kas sunku vertinti, kaip B.Obamai seksis įgyvendinti savo pažadus skatinti daugiašalę tarptautinę diplomatiją pasaulyje, kuriame randasi vis didesnių diplomatinių iššūkių.

Taip pat akivaizdu, kad savo nacionalinius interesus siekiančios ginti kitos šalys tikriausiai kitaip įsivaizduoja daugiašališkumą, bendrus tikslus ir naudą negu naujasis JAV lyderis.

B.Obamos kalbą nedelsiant pasmerkė JAV konservatoriai, daugelis kurių kaltino prezidentą surengus užsienyje „atsiprašymų gastroles“.

Žurnalo „National Review“ tinklalapis citavo buvusį G.W.Busho administracijos ambasadorių prie Jungtinių Tautų Johną Boltoną, kuris sakė, kad B.Obama pasakė „pirmojo postamerikinio prezidento postamerikinę kalbą“.

„Joje buvo daug Baracko Obamos asmeniškumo ir daug daugiašališkumo, tačiau Amerikos interesai buvo ginami labai menkai, – sakė J.Boltonas. – Visa tai buvo nepaprastai naivu. Prezidentas padarė viską, kad galėtų pasakyti: „Ar galėtume visi gyventi draugiškai?“

Tačiau vienas B.Obamos administracijos pareigūnas sakė, jog prezidentas yra įsitikinęs, kad daugiašalių forumų atnaujinimas ir įvairių problemų, tokių kaip Izraelio ir palestiniečių konflikto sprendimas yra tiesiogiai susijęs su JAV interesais.

Pareigūnas pridūrė, kad B.Obama taip pat nori priminti kitoms šalims, jog jos taip pat privalo vykdyti savo įsipareigojimus.

„Kad tarptautinis bendradarbiavimas veiktų, šalys privalo vykdyti savo įsipareigojimus, – sakė jis. – Mes vykdome savus – tiek savo veiksmais, tiek įsipareigojimu spręsti šiuos iššūkius daugiašalėmis iniciatyvomis, tokiomis kaip (branduolinių ginklų) Neplatinimo sutartis, JT Saugumo Taryba ir G-20 (Didysis dvidešimtukas).“

„Kitos šalys taip pat turi atlikti savo dalį“, – sakė pareigūnas.

„Tai negali būti vien Amerikos pastangos“, – pabrėžė B.Obama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius