-50% metinei prenumeratai. Velykų dovana!
Prenumeruoti

Jemene – ne sunitų ir šiitų, bet Irano ir Saudo Arabijos karas

​Saudo Arabijos karinė operacija prieš husių maištininkus Jemene sukėlė diskusiją, ar pretekstas karinei intervencijai yra pakankamas, ir koks yra Irano vaidmuo šiame konflikte. „Al Jazeera“ pasikalbėjo su Irano reikalų specialiste Fatima Alsmadi.
Jemenas
Jemenas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

„Pastaraisiais metais Iranas užmezgė ryšius su husiais, rėmė juos ginklais ir karinėmis žiniomis, palaikė artimus ryšius su husių lyderiais, norėdamas ten sukurti teritoriją su Irano įgaliojimais“, – sakė ji.

Tai paaiškėjo visai neseniai, kai husiai smarkiai pasistūmėjo į priekį Jemene, užimdami kelis svarbius miestus ir teritorijas. Jie nuvertė prezidentą Abd-Rabbu Mansour Hadi, kuris yra remiamas Saudo Arabijos, valdžią.

Pasak F.Alsmadi, tai neabejotinai paveiks Irano poziciją dėl branduolinės programos, tačiau poslinkiai neturėtų būti labai ryškūs.

Iranas nori taikiai diskutuoti dėl branduolinės programos, todėl nesitikėkite plataus masto karinės operacijos Jemene. Žiūrint iš Irano perspektyvos, jeigu susitarimas bus pasiektas, jis išaugins Irano regioninę reikšmę.

„Iranas ruošėsi galimai Saudo Arabijos kampanijai Jemene, bet valstybė nesitikėjo, kad tiek daug šalių prisijungs prie koalicijos. Irano kontraataka nebus labai smarki. Valstybė bandys elgtis atsargiai, kad nepaveiktų diskusijų dėl branduolinės programos, nes galutiniam susitarimui yra duota laiko iki mėnesio pabaigos“, – sakė Irano reikalų specialistė.

Jeigu šis konfliktas užsitęs, Saudo Arabijos kariuomenė ir resursai pradės sekti. Irano poziciją derybose palaikė jos opozicija „Islamo valstybei“.

„Iranas nori taikiai diskutuoti dėl branduolinės programos, todėl nesitikėkite plataus masto karinės operacijos Jemene. Žiūrint iš Irano perspektyvos, jeigu susitarimas bus pasiektas, jis išaugins Irano regioninę reikšmę“, – sakė ji.

Iranas padėdavo husiams praeityje ir, pasak F.Alsmadi, tą darys ir toliau, nes husiai yra svarbi politinė korta Iranui bandant padidinti įtaką regione.

Kai kurie Saudo Arabijos žiniasklaidos kanalai mėgsta konfliktą apibūdinti kaip konfliktą tarp sunitų ir šiitų, kad įgautų sunitiškos Saudo Arabijos visuomenės palankumą, palaikymą. Šis konfliktas yra politinis galios ir įtakos regione tarp Irano ir Saudo Arabijos konfliktas.

„Iranas rems husius logistika, kariniais mokymais. Kampanija neišes husių iš rikiuotės, nors ir gali sumažinti jo galią, atimti jų jau užimtas teritorijas“, – sakė specialistė.

Šis konfliktas yra laikomas sektų konfliktu, tačiau F.Alsmadi su tuo nesutinka, nors husiai ir yra laikomi šiitų sekta.

„Kai kurie Saudo Arabijos žiniasklaidos kanalai mėgsta konfliktą apibūdinti kaip konfliktą tarp sunitų ir šiitų, kad įgautų sunitiškos Saudo Arabijos visuomenės palankumą, palaikymą. Šis konfliktas yra politinis galios ir įtakos regione tarp Irano ir Saudo Arabijos konfliktas“, – sakė F.Alsmadi.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įsirenkite šildymą oras–vanduo ir gaukite kompensaciją net iki 70 proc.
Reklama
Kas svarbu įrengiant biurą: keturios interjero dizaino tendencijos
Reklama
Pavasario savaitgaliams ar atostogoms – laikas pajūryje: ne tik pailsėsite, bet ir sustiprinsite sveikatą
Reklama
Norintiems investuoti į NT projektų plėtrą – kaip išsirinkti projektą pagal paskirtį?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius