Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2019 04 04 /08:52

Vieno balso persvara: JK parlamentarai pritarė pasiūlymui atidėti „Brexit“

Jungtinės Karalystės parlamentarai trečiadienį vieno balso persvara pritarė įstatymui, kuris įpareigotų vyriausybę siekti atidėti „Brexit“ vėliau nei balandžio 12-oji, kad būtų išvengta išstojimo iš Europos Sąjungos be susitarimo scenarijaus.
„Brexit“
„Brexit“ / „Scanpix“/AP nuotr.

Bendruomenių Rūmų įstatymų leidėjai tokiam pasiūlymui pritarė 313 balsų prieš 312. Ketvirtadienį šį pasiūlymą svarstys Lordų Rūmai.

Britų vyriausybė ir opozicija derasi dėl „Brexit“ krizės

Britų vyriausybė ir pagrindinė opozicija ketvirtadienį turi surengti tolesnes derybas dėl krizės, parlamentarams pritarus „Brexit“ atidėjimui.

Galimybių vis mažėja, ir ministrė pirmininkė Theresa May pakeitė kursą: pakvietė Leiboristų partijos lyderį Jeremy Corbyną trečiadienį derėtis dėl kompromiso, su kuriuo būtų išvengta chaotiško išstojimo be sutarties jau po aštuonių dienų.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Jeremy Corbynas ir Theresa May
AFP/„Scanpix“ nuotr./Jeremy Corbynas ir Theresa May

Abiejų šalių derybininkų komandos ketvirtadienį turi vėl susitikti skubioms diskusijoms, kurios planuojamos visą dieną.

Premjerės su ES suderintą „Brexit“ susitarimą britų parlamentarai jau atmetė tris kartus. Artėjant balandžio 12 dienai, kai 46 metus ES priklausiusi JK turi išstoti, susitarimo vis dar nėra, ir kantrybė Briuselyje senka.

Th.May antradienį paskelbė, kad per ES viršūnių susitikimą Briuselyje balandžio 10 dieną sieks dar vieno trumpo „Brexit“ atidėjimo.

313 balsų prieš 312

Siekiant išvengti šalies išstojimo be sutarties jau kitos savaitės penktadienį, vėlai trečiadienį buvo skubiai surengtas parlamento balsavimas, per kurį minimalia persvara priimtas įstatymo projektas, numatantis, kad vyriausybė privalės siekti atidėti „Brexit“ po balandžio 12-osios.

Projektas žemuosiuose Bendruomenių Rūmuose buvo priimtas vos vieno balso persvara: 313 balsų prieš 312. Ketvirtadienį šis pasiūlymas dideliam vyriausybės apmaudui bus pateiktas Lordų Rūmams galutiniam patvirtinimui.

„Mes nusivylę, kad parlamentarai pasirinko paremti šį įstatymo projektą“, – sakė vyriausybės atstovas.

„Ministrė pirmininkė jau paskelbė aiškų procesą, pagal kurį galime išstoti iš Europos Sąjungos su sutartimi, ir mes jau įsipareigojome siekti tolesnio atidėjimo, – sakė jis. – Jei bus priimtas, šis įstatymo projektas labai suvaržys vyriausybės galimybes derėtis dėl atidėjimo.“

„Konstruktyvios derybos“

Th.May sakė, kad trečiadienio derybos su J.Corbynu buvo konstruktyvios, ir užsiminė, kad galėtų būti pasirengusi atsisakyti savo ankstesnių principų ir išklausyti pasiūlymus dėl daug glaudesnių prekybinių santykių su ES po „Brexit“ negu būtų pasirengę priimti daug konservatorių.

Abi šalys pademonstravo „lankstumą ir įsipareigojimą užbaigti dabartinę nežinią dėl „Brexit“, sakė Dauningo gatvės atstovas.

„Sutarėme dėl darbo programos, kad tesėtume (pažadą) britams, apsaugodami darbo vietas ir saugumą“, – pridūrė jis.

J.Corbynas sakė: „Nėra tiek pakeitimų, kiek tikėjausi, bet (ketvirtadienį) diskutuosime toliau... kad išnagrinėtume techninius klausimus.“

Ministrei pirmininkei jis pasakė, kad leiboristai nori muitų sąjungos su ES ir galimybių pasiekti jos bendrąją rinką, ir iškėlė „visuomenės balsavimo galimybę siekiant užkirsti kelią iškritimui (be sutarties) ar išstojimui su bloga sutartimi“.

Jei derybose tarp vyriausybės ir leiboristų nebus pasiektas kompromisas, kurį paremtų abi šalys, Th.May tikisi, kad bus galima parengti abiem šalims priimtinų pasiūlymų, kurie bus pateikti įpareigojantiems parlamento balsavimams.

A.Merkel vyksta į Dubliną

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Angela Merkel
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Angela Merkel

Britų premjerės staigų pozicijos pasikeitimą ES lyderiai vertino atsargiai. Jie nori, kad išstojimo klausimas būtų išspręstas iki Europos Parlamento rinkimų, prasidėsiančių gegužės 23 dieną.

Kaip sakė iždo sekretorius Philipas Hammondas, tikimasi, kad Briuselis per viršūnių susitikimą balandžio 10 dieną pasiūlys ilgesnį atidėjimą nei planuoja Britanija, bet Londonas norės sutrumpinti tą periodą, kai tik bus pasiektas „Brexit“ susitarimas.

„Visiems būtų naudinga, kad mes tuo momentu pereitume į įgyvendinimo periodą“, – televizijai ITV sakė jis.

Tuo metu Vokietijos kanclerė Angela Merkel ketvirtadienį turi lankytis Dubline ir su Airijos premjeru Leo Varadkaru aptarti „Brexit“.

Ji yra pažadėjusi „iki paskutinės valandos kovoti“, kad būtų išvengta Britanijos išstojimo be sutarties. Tokio scenarijaus atveju labiausiai nukentėtų vienintelė JK sausumos kaimynė Airija.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
Užsisakykite 15min naujienlaiškius