Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 06 23, 14:50

JT: per rusų sukeltą karą sunaikinti 152 Ukrainos kultūros ir istorijos paveldo objektai

Jungtinių Tautų ekspertai patvirtino, kad nuo tada, kai Rusija įsiveržė į Ukrainą, šioje šalyje buvo visiškai arba iš dalies sunaikinti 152 kultūros ir istorijos paveldo objektai, ketvirtadienį pranešė JT švietimo, mokslo ir kultūros organizacija (UNESCO).
Charkivo nacionalinis universitetas
Charkivo nacionalinis universitetas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Tai muziejai ir paminklai, bažnyčios ir kiti religiniai pastatai, bibliotekos ir kiti išskirtiniai pastatai, sakoma UNESCO pranešime apie organizacijos pastangas padėti Ukrainos valdžios institucijoms fiksuoti žalą.

„Šie pasikartojantys išpuoliai prieš Ukrainos kultūros objektus turi liautis. Jokiomis aplinkybėmis negalima kėsintis į visų formų kultūros paveldą“, – sakoma UNESCO generalinės direktorės Audrey Azoulay pareiškime.

Agentūra padeda Ukrainos valdžios institucijoms pažymėti lankytinus objektus skiriamuoju „mėlynuoju skydu“. Jis reiškia, kad tie objektai yra saugomi pagal 1954 metų Hagos konvenciją dėl kultūros ginkluotų konfliktų metu, kurią yra pasirašiusios ir Rusija, ir Ukraina.

Tačiau nuo vasario 24 dienos, kai prasidėjo Rusijos invazija, buvo apgadinta dešimtys objektų, iš kurių trys ketvirtadaliai yra rytiniuose Charkivo ir Donecko regionuose, taip pat netoli sostinės Kyjivo, teigiama UNESCO pranešime.

Tačiau UNESCO pasaulio paveldo objektais pripažintos vietovės, kurių Ukrainoje yra septynios, pavyzdžiui, sostinėje esantys Sofijos soboro ir Kyjivo Pečorų lauros vienuolynų pastatai, kol kas nenukentėjo.

Ukraina reikalauja, kad Rusija būtų pašalinta iš UNESCO, o agentūra neribotam laikui atidėjo šį mėnesį Kazanės mieste turėjusį vykti susitikimą, kuriame turėjo būti aptartas pasaulio paveldo objektų statusas.

UNESCO įspėjo, kad Rusijos kariai ar pareigūnai, pripažinti kaltais dėl sąmoningo Ukrainos paveldo objektų naikinimo, gali būti patraukti baudžiamojon atsakomybėn pagal tarptautinę teisę.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min