Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Jungtinė Karalystė ir ES „imasi darbo“ dėl „Brexit“

D.Davisas ir M.Barnier
AFP/„Scanpix“ nuotr. / D.Davisas ir M.Barnier
Šaltinis: BNS
1
A A

Jungtinė Karalystė (JK) ir Europos Sąjunga, pirmadienį Briuselyje pradėdamos naują sunkių „Brexit“ derybų ratą, žada eiti „prie esmės“. „Brexit“ ministras Davidas Davisas susitiko su ES vyriausiuoju derybininku Micheliu Barnier bandyti prastumti susitarimą iki JK išstojimo iš Bendrijos, turinčio įvykti 2019 metų kovą.

Per keturias derybų dienas abi šalys tikisi padaryti pažangą dėl svarbių su JK išstojimu susijusių klausimų, įskaitant piliečių teises ir jos „skyrybų“ sąskaitą, kad vėliau šiais metais būtų galima pereiti prie būsimo prekybos susitarimo aptarimo.

„Dabar laikas imtis darbo ir pasirūpinti, kad derybos būtų sėkmingos“, – žurnalistams sakė D.Davisas, atvykęs į Europos Komisiją, kur jį sutiko M.Barnier.

„Mums nepaprastai svarbu dabar padaryti gerą pažangą, kad aptartume tai ir įvardytume pozicijų skirtumus, kad galėtume juos spręsti, taip pat identifikuotume panašumus, kad galėtume juos stiprinti“, – sakė D.Davisas.

M.Barnier, kuris ne kartą ragino britų ministrę pirmininkę Theresą May greitai išdėstyti savo „skyrybų“ strategiją, sakė, jog jiems reikia „išnagrinėti ir palyginti mūsų atitinkamas pozicijas, kad padarytume gerą pažangą“.

„Dabar imsimės reikalo esmės“, – žurnalistams sakė M.Barnier, kuris sakė nepriimantis klausimų iki derybų rato pabaigos šį ketvirtadienį.

Jokio „švilpimo“, tik „tiksėjimas“

Šis susitikimas yra pirmas visapusiškas oficialiai praėjusį mėnesį prasidėjusių derybų ratas. Praėjusį kartą – per vienos dienos sesiją – buvo susitarta dėl proceso kalendoriaus.

Praėjus daugiau nei metams po šoką sukėlusio referendumo už išstojimą ir Th.May iškilimo į valdžią ES pastarosiomis savaitėmis demonstravo vis didesnį pasitikėjimą ir kaltino JK dvejojant, ar ji nori „griežto“, ar „švelnaus“ „Brexit“.

Briuselis tvirtina, kad būsimus santykius pradės aptarinėti tik tada, kai bus padaryta „pakankama pažanga“ dėl „skyrybų“: maždaug 100 mlrd. eurų išstojimo sąskaitos, 3 mln. JK gyvenančių ES piliečių teisių ir sienos Šiaurės Airijoje.

Šios savaitės derybose turi būti nagrinėjami ir detalesni klausimai, tokie kaip JK ateitis ES atominės energetikos saugumo agentūroje Euratome ir Europos Teisingumo Teismo vaidmuo.

ES lyderiai per viršūnių susitikimą spalio mėnesį turi spręsti, ar pakanka bendro pagrindo, kad būtų galima pereiti prie derybų dėl prekybos.

Bendro pagrindo labai trūko praėjusią savaitę, kai britų užsienio reikalų ministras ir vienas „Brexit“ kampanijos lyderių Borisas Johnsonas mestelėjo, kad ES gali „eiti švilpti“ dėl didžiulės reikalaujamos išstojimo sąskaitos.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Borisas Johnsonas, Theresa May ir Phillipas Hammondas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Borisas Johnsonas, Theresa May ir Phillipas Hammondas

Buvęs eurokomisaras ir Prancūzijos užsienio reikalų ministras M.Barnier į tai atkirto: „Aš negirdžiu jokio švilpimo, tik laikrodžio tiksėjimą. “

B.Johnsonas, kuris atskirai atvyko į Briuselį pirmadienį susitikti su 27 kolegomis iš ES, išreiškė viltį, kad blokas priims „labai teisingą ir rimtą pasiūlymą“, kurį JK pateikė dėl ES piliečių teisių.

„Labai tikiuosi, kad žmonės į tą pasiūlymą pažvelgs su tokia dvasia, kurios jis nusipelno“, – sakė jis žurnalistams.

JK finansų ministras Philipas Hammondas sekmadienį sakė, kad JK prisiims atsakomybę už pinigus, kuriuos yra skolinga, bet 100 mlrd. eurų sumą pavadino absurdiška.

M.Barnier praėjusią savaitę Briuselyje surengė virtinę susitikimų su britų opozicinės Leiboristų partijos lyderiu Jeremy Corbynu ir kitais JK veikėjais, nesutariančiais su Th.May.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Jungtinės Karalystės Leiboristų partijos lyderis Jeremy Corbynas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Jungtinės Karalystės Leiboristų partijos lyderis Jeremy Corbynas

Visi jie labai nepatikliai vertina griežtą Th.May traktuotę, pagal kurią JK išstotų iš ES be visų galimybių naudotis bloko bendrąja 500 mln. žmonių rinka, kad galėtų pažaboti laisvą imigraciją iš bloko.

„Valdžios grobimas“

Th.May mažumos vyriausybė praėjus mėnesiui po birželio 8-osios pirmalaikių rinkimų tebėra trapi. Ministrės pirmininkės konservatoriai per rinkimus prarado daugumą ir turėjo siekti aljanso su maža, ultrakonservatyvia Šiaurės Airijos Demokratine junionistų partija (DUP).

Įtampa purtė britų vyriausybę, kuri ketvirtadienį pateikė įstatymo projektą dėl JK narystės Europos Sąjungoje oficialios pabaigos.

Th.May laukia mūšis dėl šio įstatymo projekto, kuriame, pasak oponentų, yra pavojingas Londono „valdžios grobimas“ Škotijos ir Velso sąskaita.

Ph.Hammondas, potencialus Th.May varžovas, pripažino, kad ministrai nesutaria dėl daugelio „Brexit“ elementų. Savaitgalį laikraščiuose mirgėjo pranešimai apie vidaus nesutarimus.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Philipas Hammondas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Philipas Hammondas

„Mano nuomone, daugeliu frontų būtų naudinga, jei mano kolegos – visi mes – sutelktume dėmesį į dabartinius darbus. Šiai vyriausybei tiksi laikrodis dėl „Brexit“ derybų“, – sakė Ph.Hammondas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai: 1
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min