Dabar populiaru
Publikuota: 2019 spalio 28d. 22:59

Kai nebėra kur bėgti: kaip JAV pagaliau susekė „Islamo valstybės“ vadeivą

Tamsa, robotas, kraujas, savižudžio liemenė, niekuo dėti, bet gyvaisiais skydais paversti vaikai. Savaitgalį džihadistų grupės „Islamo valstybė“ (IS) lyderis Abu Bakras al-Baghdadi buvo eliminuotas greitai. Bet jis buvo medžiojamas kelerius metus – ir užspeisti jį pavyko tik dabar. Kaip viskas vyko?

Daugelis detalių apie savaitgalį Sirijos šiaurės vakaruose surengtą JAV specialiųjų pajėgų operaciją jau žinoma.

Ligšiolinis IS lyderis Abu Bakras al-Baghdadi buvo užspeistas tunelyje be išėjimo. Jo link artėjo robotas. Tamsoje sulojo šunys, sušuko JAV karys, o tada – didžiulis sprogimas.

A.B.al-Baghdadi, ieškomiausias žmogus pasaulyje, susprogdino savižudžio liemenę, o su savimi pražudė ir tris vaikus, kuriais buvo apsistatęs kaip gyvaisiais skydais – JAV specialiosios pajėgos gyvo jo sučiupti nespėjo.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Abu Bakras al-Baghdadi
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Abu Bakras al-Baghdadi

Ilgai sėkmingai slapstėsi

Vis dėlto amerikiečiai greitai įsitikino, kad žuvo būtent tas, kurio daug metų buvo ieškoma. Medicinos ekspertai, iš anksto apsirūpinę A.B.al-Baghdadi DNR mėginiais, iškart palygino juos su medžiagomis, kurias kariai sugebėjo ištraukti iš sprogimo sugriauto požeminio urvo.

Nuo specialiųjų pajėgų reido pradžios buvo praėjusios dvi valandos, kai kariai patvirtino: negyvas būtent IS lyderis.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Kompleksas, kuriame slapstėsi Abu Bakras al-Baghdadi
AFP/„Scanpix“ nuotr./Kompleksas, kuriame slapstėsi Abu Bakras al-Baghdadi

Vieni kariai surinko A.B.al-Baghdadi kūno likučius į specialius maišus, kiti nuvarė persigandusius vaikus pas nieko nesuprantantį kaimyną, o treti nuskubėjo į aštuonis karių laukusius sraigtasparnius.

A.B.al-Baghdadi nesinaudojo nei telefonu, nei internetu – skaitmeniniame amžiuje tai reikštų mirties nuosprendį.

Sekmadienio rytą, pusę keturių ryto Sirijos laiku, orlaiviai pakilo 70 minučių trukmės skrydžiui atgal į Erbilį – Irako Kurdistano sostinę.

Sraigtasparniai per Turkiją ir Šiaurės Rytų Siriją pasiekė kurdiškąją Irako šiaurę, iš kur ir buvo organizuojama A.B.al-Baghdadi medžioklė, o ten pristatė siuntinį savo bosams.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas, pastarąjį mėnesį girdėjęs daug kritikos dėl sprendimo patraukti amerikiečius karius iš Sirijos pasienio su Turkija, gali džiaugtis. Nors jo veiksmai, kaip rašo „The New York Times“, galėjo sukomplikuoti operaciją, ji pavyko – A.B.al-Baghdadi tarp gyvųjų nebėra.

O iki šiol IS lyderis sėkmingai išvengdavo visų medžioklių – nepadėdavo nei išmaniausios technologijos. A.B.al-Baghdadi nesinaudojo nei telefonu, nei internetu – skaitmeniniame amžiuje tai reikštų mirties nuosprendį.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Abu Bakras al-Baghdadi 2014 metais Mosulo Nuri mečetėje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Abu Bakras al-Baghdadi 2014 metais Mosulo Nuri mečetėje

Galiausiai paskutinė šio džihadisto medžioklė prasidėjo ir baigėsi kur kas tradiciškiau – suradus IS vadeivoms talkinusį žmogų ir privertus jį pasidalinti svarbia paslaptimi.

Apsistojo netoli Sirijos sienos su Turkija

Kaip atskleidė Irako pareigūnai, rugsėjo viduryje jie nustatė vyro iš Sirijos, kurio paslaugomis buvo pasinaudota per Turkiją išgabenant dviejų A.B.al-Baghdadi brolių – Ahmado ir Jumah – žmonas į Sirijos Idlibo provinciją.

Spalio viduryje planas sučiupti ar nužudyti A.B.al-Baghadadi jau buvo paruoštas, o operacijai buvo duotas Kaylos Mueller pavadinimas.

Tas pats žmonių gabentojas anksčiau padėjo išvežti A.B.al-Baghdadi vaikus iš Irako. Šios šalies pareigūnai teigia sugebėję įtikinti gabentoją, jo žmoną ir vieną IS lyderio sūnėnų atskleisti, kur buvo vežami žmonės.

Tokia informacija buvo auksinė ir vertingesnė nei bet kada anksčiau. Duomenys netrukus pasiekė ir JAV Centrinę žvalgybos valdybą (CŽV).

Spalio viduryje planas sučiupti ar nužudyti A.B.al-Baghadadi jau buvo paruoštas, o operacijai buvo duotas Kaylos Mueller pavadinimas.

„Scanpix“/AP nuotr./Kayla Mueller
„Scanpix“/AP nuotr./Kayla Mueller

K.Mueller buvo amerikietė pagalbos darbuotoja, kurią 2013-aisiais sučiupo IS džihadistai. Pats A.B.al-Baghdadi daug kartų prievartavo moterį, o 2015 metais ji buvo nužudyta. IS atstovai amerikietės šeimai atsiuntė tris jos kūno nuotraukas.

A.B.al-Baghdadi irakiečiai susekė gana greitai, o informaciją apie jo manevrus Idlibe realiu laiku teikė amerikiečiams.

IS vadeivą kamavo diabetas, jis anksčiau buvo sužeistas, tad greitai judėti jis negalėjo. 48-erių A.B.al-Baghdadi tiesiog negalėjo nuolat kraustytis iš vienos vietos į kitą. Jis žinojo, kad slapstytis būtina – kitaip galas.

Tiesa, Irako žvalgyba, kaip ir, žinoma, CŽV, jau žinojo, kad IS lyderis ilgesniam laikui vis dėlto apsistojo mažytėje „kišenėje“ – Barišos kaime 5 km nuo Sirijos ir Turkijos sienos.

„Scanpix“/AP nuotr./Sugriautas kompleksas, kuriame slapstėsi Abu Bakras al-Baghdadi
„Scanpix“/AP nuotr./Sugriautas kompleksas, kuriame slapstėsi Abu Bakras al-Baghdadi

Tunelis be išėjimo

Aišku, tikrinti duomenis žvalgyboje būtina – apie A.B.al-Baghdadi žūtį buvo skelbta ir anksčiau, bet visais tais atvejais informacija nepasitvirtino. Šįkart su karine misija nebuvo skubama – tik praėjusios savaitės pradžioje galutinai nustatyta, kad IS lyderis iš tiesų atvykęs į Barišos kaimą.

Netrukus amerikiečiai nustatė, su kuo apsigyveno A.B.al-Baghdadi, – su Abu Mohammedu al-Halabi, salafistų džihadistų grupuotės „Hurras al-Dein“ lyderiu. Tai buvo netikėta – šis judėjimas šiaip jau konkuruoja su IS.

AFP/„Scanpix“ nuotr./A.B.al-Baghdadi pasislėpė Barišos kaime
AFP/„Scanpix“ nuotr./A.B.al-Baghdadi pasislėpė Barišos kaime

A.M.al-Halabi ir A.B.al-Baghdadi pastogę rado praėjusių metų pradžioje virš požeminių tunelių komplekso pastatytame name. Palydovinės nuotraukos liudijo, kad tokį pastatą šturmuoti bus labai nelengva – bet įmanoma.

„Ketvirtadienio vakarą mane ir prezidentą informavo apie didelę tikimybę, kad jis (A.B.al-Baghdadi, – red.) bus komplekse Idlibo provincijoje“, – sekmadienį CBS teigė JAV viceprezidentas Mike'as Pence'as.

Pats D.Trumpas kiek vėliau pridūrė, kad žalią šviesą specialiųjų pajėgų operacijai jis uždegė šeštadienį, ir netrukus JAV kariai iš Erbilio iškeliavo į Siriją.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas

Ši operacija buvo pati didžiausia ir pavojingiausia per visą kampaniją prieš IS džihadistus. JAV reikėjo informuoti oro erdvę virš Idlibo kontroliuojančią Rusiją, taip pat Turkiją ir Sirijos kurdus.

Prie komplekso amerikiečiai atvyko kelios minutės po 1 val. nakties ir iškart buvo apšaudyti. Per susirėmimus žuvo mažiausiai devyni IS kovotojai, taip pat – A.M.al-Halabi.

Žuvo ir dvi A.B.al-Baghdadi žmonos, kurios susisprogdino. O pats IS lyderis spruko į tunelių tinklą.

„Galiausiai liko tik Baghdadi tunelyje, į kurį jis nusitempė tris savo mažus vaikus. Juos nuvedė į garantuotą mirtį. Jis pasiekė tunelio galą, kur jį nusivijo mūsų šunys.

Baghdadi susisprogdino, pražudydamas save ir tris vaikus. Tyrimai iškart parodė, kad ten tikrai buvo jis“, – pasakojo D.Trumpas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos
Ypatingos

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai
Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min