Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Karališkas galvos skausmas: po karūnavimo Felipei teks traukti Ispaniją ne tik iš ekonominės, bet ir iš konstitucinės krizės

Trečiadienį vidurnaktį princas Felipe taps naujuoju Ispanijos karaliumi. Finansų krizės ir Madrido valdžios nebenorinčių nacionalistų nualintos šalies soste būsimojo karaliaus Felipės VI laukia rimti iššūkiai, rašo BBC.
Ispanijos karalius Juanas Carlosas su sūnumi Felipe (2008 m.)
Ispanijos karalius Juanas Carlosas su sūnumi Felipe (2008 m.) / AFP/„Scanpix“ nuotr.
Temos: 2 Ispanija Katalonija

Ekonominės krizės, vykusios pastaruosius šešerius metus, padariniai – socialiniai sunkumai bei auganti nelygybė.

Juanas Carlosas, Felipės tėvas savo paskutinėje kalboje  pripažino, kad krizė, nuo kurios Ispanija tik dabar po truputį pradeda atsigauti, paliko didžiulius randus, kurie negali išnykti pernakt. 

Svarbiausia būsimo karaliaus užduotis – atstatyti Ispanijos padėtį, po šios skaudžios krizės. 

Krizė taip pat turėjo nemažą poveikį pagrindinėms Ispanijos institucijoms, kurios sulaukė ypač griežtos kritikos, tad daugelis baiminasi, kad vien tik ekonomikos atsigavimas nepadės susigrąžinti visuomenės pasitikėjimo. 

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Princas Felipe ir princesė Letizia
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Princas Felipe ir princesė Letizia

Katalonijos krizė

1978 metais priimtoje konstitucijoje rašoma, kad monarchas veikia kaip tarpininkas ir moderatorius pagrindinėms institucijų funkcijoms, kas turėtų jam leisti spausti politinius lyderius pamiršti nesutarimus ir kartu ieškoti iškilusių problemų sprendimų.

Būsimasis karalius puikiai kalba katalonų kalba bei puikiai pažįsta patį regioną.

Didžiausia problema, su kuria teks susidurti naujajam karaliui – Katalonijos sprendimas lapkričio 9 dieną surengti referendumą dėl nepriklausomybės. 

Būsimasis karalius, kuris puikiai kalba katalonų kalba bei puikiai pažįsta patį regioną, galbūt galės padėti politiniams lyderiams rasti konstruktyvų būdą išsikapstyti iš krizės, kuri tęsiasi jau ganėtinai ilgai. 

Galima tikėtis pastangų derinti katalonų bei kitų tautų reikalavimus, tačiau tam gali prireikti esminių konstitucijos reformų.

Juanas Carlosas – vienas iš dabartinės politinės sistemos įkūrėjų, glaudžiai siejamas su 1978 metų konstitucija. Jo sūnus bus mažiau priklausomas nuo šio istorinio bagažo ir galbūt jausis laisviau kuriant naują konstitucinę santvarką.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Ekspertės: moterų investavimo rezultatai – geresni, ko reikėtų pasimokyti vyrams
Reklama
28 metai su „Teleloto“ – kas lieka už kadro?
Reklama
Pasiskiepyti – į vaistinę: ateina per pietų pertrauką, kartu atsiveda ir šeimos narius
Reklama
Kam ir kada reikalingi saulės akiniai ir dirbtinis akių drėkinimas
Užsisakykite 15min naujienlaiškius