Prenumeratai - 60%. Geriausias metų pasiūlymas!
Prenumeruoti
09 15 /16:30

Rumunija ketina numušti Rusijos dronus: generalinis štabas atskleidė detales

Ketvirtadienį Ukrainos gynėjai užginčijo Gynybos viceministrės Hanos Maliar pareiškimą apie išvaduotą Andrijivkos vietovę, pavadino jį pernelyg ankstyvu ir galinčiu pakenkti mūšio eigai. Tačiau penktadienį ryte laimėjimą fronto linijoje patvirtino Ukrainos Generalinis štabas ir pažymėjo, kad sėkmę pasiekti pavyko dėl gerai koordinuotų puolamųjų veiksmų.
Nelaimės vietoje
Nelaimės vietoje / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Svarbiausios žinios iš Ukrainos

 • JAV prezidentas Joe Bidenas planuoja susitikti su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu
 • Ukrainos ginkluotosios pajėgos Juodojoje jūroje pašovė du Rusijos patrulinius laivus
 • JAV išplėtė sankcijas Rusijai. Į sankcijų sąrašą įtraukta automobilių gamybos bendrovė „AvtoVAZ“, Maskvos automobilių gamykla „Moskvič“, „Transmašholding“, bankas „Sinko-Bank“ ir kitos organizacijos. Sankcijos taip pat pritaikytos keliems rusams, įskaitant verslininkus Iskanderį Machmudovą ir Andrejų Bokarevą
 • Ukrainos generalinis prokuroras ketvirtadienį pranešė, kad Tarptautinis Baudžiamasis Teismas (TBT), siekdamas patraukti Rusijos pajėgas atsakomybėn už galimus karo nusikaltimus, atidarė savo biurą Kyjive
 • Ukrainos kariai įžengė į Andrijivkos kaimą pietiniame Bachmuto pakraštyje, stiprina pozicijas ir toliau juda į priekį

Visas naujienas apie Rusijos įsiveržimą į Ukrainą rasite ČIA.

Tiesiogiai  30 s.
Naujausi viršuje
Naujausi apačioje

Į Ukrainą netrukus atvyks daugiau nei 10 „Abrams“ tankų

00:39

Ukrainos nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos sekretorius Oleksijus Danilovas sakė, kad netrukus į Ukrainą atvyks daugiau kaip dešimt tankų „Abrams“, kuriuos Jungtinės Amerikos Valstijos pažadėjo skirti Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms.

Jo teigimu, įgulos, kurios valdys kovines mašinas, jau mokosi.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„Abrams“ tankas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„Abrams“ tankas

„Kalbant apie „Abrams“, sunkiausių pasaulyje tankų, kurie sveria 80 tonų, tiekimą, jie mūsų šalį pasieks artimiausiu metu. Šiuo atveju mūsų strateginiai partneriai – Jungtinės Valstijos – mūsų nenuvilia. Artimiausiu metu šie tankai gins mūsų šalį“, – sakė O.Danilovas.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Oleksijus Danilovas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Oleksijus Danilovas

 

V.Zelenskis ES sprendimą panaikinti grūdų eksporto draudimą vadina „tikra vienybe“

22:48

Volodymyras Zelenskis palankiai įvertino ES sprendimą toliau neplėsti draudimo eksportuoti grūdus iš Ukrainos ir pavadino tai „tikros vienybės ir pasitikėjimo“ pavyzdžiu.

Penktadienį Lenkijai, Slovakijai ir Vengrijai nurodžius, kad po ES sprendimo panaikinti draudimą jos pačios jį įves, Ukrainos vadovas pareiškė, kad jei kaimyninės šalys pažeis ES teisę, „Ukraina atsakys civilizuotai“.

Jis sakė, kad šis žingsnis rodo „tikrą Ukrainos ir Europos Komisijos vienybę“, ir pridūrė, kad „labai svarbu, jog Europos solidarumas dabar veiktų dvišaliu lygmeniu“.

 

JAV ambasadorius Maskvoje aplankė sulaikytą „Wall Street Journal“ žurnalistą

22:18

JAV ambasadorius Maskvoje aplankė „Wall Street Journal“ žurnalistą Evaną Gerškovičių, kuris dėl kaltinimų šnipinėjimu yra sulaikytas ikiteisminiame tyrime, penktadienį pranešė valstybinė naujienų agentūra TASS.

Rusijos užsienio reikalų ministro pavaduotojas Sergejus Riabkovas anksčiau sakė, kad Maskva patenkino JAV konsulinį prašymą aplankyti E.Gerškovičių, kuris neigia kaltinimus šnipinėjimu.

„AFP“/„Scanpix“/„The Wall Street Journal“ žurnalistas Evanas Gershkovichas
„AFP“/„Scanpix“/„The Wall Street Journal“ žurnalistas Evanas Gershkovichas

 

Penktasis laivas išplaukia iš Odesos uosto laikinuoju koridoriumi

22:05

Iš Ukrainos Odesos uosto išplaukė laivas, pranešė ministro pirmininko pavaduotojas Oleksandras Kubrakovas.

O.Kubrakovas teigė, kad laivas „Puma“, kuris į uostą įplaukė 2022 m. vasario 19 d. ir negalėjo išplaukti, nes Rusija po kelių dienų pradėjo plataus masto invaziją į Ukrainą, iš Odesos išplaukė su 14 000 tonų rapsų ir 16 000 tonų metalo.

Tai penktasis laivas, išplaukęs nuo tada, kai Rusija pasitraukė iš saugaus praplaukimo susitarimo dėl grūdų laivų.

„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr./Ukrainos grūdus plukdantis laivas
„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr./Ukrainos grūdus plukdantis laivas

Laivas „Puma“ yra penktasis laivas, išplaukęs iš Odesos uosto po to, kai Maskva liepos mėn. pasitraukė iš JT sudaryto Juodosios jūros grūdų eksporto susitarimo ir pagrasino visus laivus laikyti potencialiais kariniais taikiniais.

Atsakydama į tai, Ukraina paskelbė apie „humanitarinį koridorių“ vakarinėje Juodosios jūros pakrantėje netoli Rumunijos ir Bulgarijos.

Vengrija pratęsė Ukrainos grūdų importo embargą

21:06

Vengrijos vyriausybė penktadienį paskelbė, kad ir toliau taikys apribojimus ukrainietiškų grūdų importui, nepaisydama Europos Komisijos sprendimo nutraukti importo draudimą.

„Vengrija ketina uždaryti savo sienas 24 ukrainietiškiems produktams“, o anksčiau jų buvo keturi, teigiama žemės ūkio ministro Istvano Nagy socialiniame tinkle „Facebook“ paskelbtame pareiškime.

Šiuo žingsniu siekiama apsaugoti Vengrijos ūkininkų interesus, pridūrė jis.

Europos Komisija anksčiau penktadienį paskelbė nusprendusi nepratęsti draudimo importuoti ukrainietiškus grūdus, Kyjivui pažadėjus kontroliuoti savo produkcijos eksportą.

Rusijai įsiveržus į Ukrainą, buvo uždaryti iki karo naudoti Juodosios jūros laivybos keliai, todėl Europos Sąjunga tapo pagrindiniu ukrainietiškų grūdų tranzito ir eksporto maršrutu.

Visgi prieš tris mėnesius ES susitarė apriboti grūdų importą iš Ukrainos į penkias jai kaimynines Bendrijos nares – Bulgariją, Vengriją, Lenkiją, Rumuniją ir Slovakiją, kad būtų apsaugoti pastarųjų ūkininkų interesai, kaltinusių, kad importas sukėlė kainų griūtį jų rinkose.

EK penktadienį pranešė padariusi išvadą, kad dėl koordinavimo platformos darbo ir įvestų laikinųjų priemonių rinkos iškraipymai penkiose su Ukraina besiribojančiose valstybėse narėse išnyko, todėl embargo nuspręsta nepratęsti, kai jis baigs galioti šį vidurnaktį.

Bulgarija ketvirtadienį nusprendė nepratęsti draudimo importuoti ukrainietiškus grūdus.

Tuo tarpu Lenkijos vyriausybė antradienį nusprendė pratęsti draudimą.

Slovakijos vyriausybė yra sakiusi, kad paliks galioti draudimą. Savo ruožtu Rumunija pareiškė, kad laikysis Briuselio sprendimo.

J.Bidenas ketvirtadienį priims V.Zelenskį Baltuosiuose rūmuose

21:01

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis ketvirtadienį lankysis Baltuosiuose rūmuose, kur su JAV prezidentu Joe Bidenu surengs naujas derybos dėl paramos Kyjivo kovai su Rusijos invazija, pranešė vienas amerikiečių pareigūnas.

Nacionalinio saugumo patarėjas Jake'as Sullivanas sakė, kad V.Zelenskio ir J.Bideno susitikimas, kuris bus jau antras toks Baltuosiuose rūmuose nuo karo pradžios 2022 metų vasarį, įvyks itin svarbiu metu, Ukrainai tęsiant kontrpuolimą.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Joe Bidenas, Volodymyras Zelenskis
AFP/„Scanpix“ nuotr./Joe Bidenas, Volodymyras Zelenskis

 

Rumunija ketina numušti Rusijos dronus: generalinis štabas atskleidė detales

20:35

Rumunija yra pasirengusi numušti jai grėsmę keliančius Rusijos bepiločius orlaivius. 

Tai pareiškė Rumunijos gynybos štabo viršininko pavaduotojas generolas Gheorghita Vladas, kurį cituoja „Digi24“. Šalis ėmėsi veiksmų dėl dažnų Rusijos išpuolių prieš Ukrainos uostus Dunojuje, esančius netoli Rumunijos teritorijos. Visų pirma Dunojaus deltos rajone buvo dislokuota apie 600 kariškių ir radiolokacinės sistemos.

„Dislokavome kelis radarus, aktyvavome savo gynybos sistemą ir su savo NATO sąjungininkais aptarėme sprendimą, kaip atremti Rusijos agresiją“, – sakė generolas G.Vladas.

Jis taip pat neatmeta galimybės, kad Rumunija panaudos savo oro gynybą prieš Rusijos dronus.

„Priklausomai nuo grėsmės lygio, esame pasirengę panaudoti visas turimas karines priemones Rumunijos teritorijai apsaugoti“, – pabrėžė generolas. 

2022 m. gegužę Rumunija apribojo skrydžius netoli sienos su Ukraina, prasidėjus Rusijos invazijai į Ukrainą.

2023 m. rugsėjo 4 d. per Rusijos puolimą Odesos regione vienas iš priešo dronų nukrito į Rumunijos teritoriją. Rugsėjo 9 d. Rumunijoje buvo aptiktos dar vieno drono nuolaužos , kaip ir rugsėjo 13 d. naktį. Tuo metu Rumunijos pasienio teritorijose netgi buvo paskelbtas oro pavojus . 

Rumunijos prezidentas Klausas Iohannisas pareiškė, kad tai „nepriimtina padėtis“ ir rimtas šalies suvereniteto pažeidimas.  

Ministras: Belgija mokys Ukrainos pilotus ir suteiks F-16 lėktuvus mokymams

20:25

Belgija patvirtino savo dalyvavimą tarptautinėje koalicijoje, kuri apmokys Ukrainos personalą dirbti su naikintuvais F-16, rugsėjo 15 d. pareiškime teigė Belgijos gynybos ministrė Ludivine Dedonder.

Pasak L.Dedonder, šeši ukrainiečių instruktoriai ir keturi misijų planavimo specialistai bus apmokyti Belgijoje, kad vėliau galėtų mokyti pilotus Ukrainoje. Be to, Belgijos gynybos ministerija siųs tris instruktorius į Ukrainos pilotų mokymo centrą Danijoje.

Pareigūnas sakė, kad 2024 m. Belgija Danijoje dislokuos du lėktuvus F-16B, kurie bus naudojami kvalifikacijos kėlimo mokymams.  Šį dislokavimą lydės maždaug 50 Belgijos karių, daugiausia techninio personalo, kontingentas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./JAV karinių oro pajėgų bombonešiai B-1B, Pietų Korėjos karinių oro pajėgų naikintuvai F-35A ir JAV karinių oro pajėgų naikintuvai F-16 dalyvauja bendrose oro pratybose,
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./JAV karinių oro pajėgų bombonešiai B-1B, Pietų Korėjos karinių oro pajėgų naikintuvai F-35A ir JAV karinių oro pajėgų naikintuvai F-16 dalyvauja bendrose oro pratybose,

Rugpjūčio 22 d. pirmieji ukrainiečių pilotai pradėjo treniruotis su F-16 naikintuvais Danijoje. Ukrainos gynybos ministras Oleksijus Reznikovas sakė, kad prireiks mažiausiai šešių-septynių mėnesių, kol ukrainiečių pilotai ir technikai galės valdyti orlaivius.

Liepos 11 d. O.Reznikovas pirmą kartą pranešė, kad Belgija yra viena iš 11 šalių, sudariusių naikintuvų koaliciją – 11 šalių grupę, kuri įsipareigojo padėti Kyjivui apmokyti savo pilotus dirbti su F-16 ir įsigyti šių orlaivių.

Graikija ir JAV taip pat pažadėjo prisijungti prie mokymo pastangų. Iki šiol Danija, Nyderlandai ir Norvegija pažadėjo suteikti dešimtis savo F-16 lėktuvų Ukrainos karinėms oro pajėgoms sustiprinti.

EK nusprendė nepratęsti ukrainietiškų grūdų importo embargo

19:58

Europos Komisija penktadienį nusprendė nepratęsti draudimo importuoti ukrainietiškus grūdus.

Rusijai įsiveržus į Ukrainą, buvo uždaryti iki karo naudoti Juodosios jūros laivybos keliai, todėl Europos Sąjunga tapo pagrindiniu ukrainietiškų grūdų tranzito ir eksporto maršrutu.

Visgi prieš tris mėnesius ES susitarė apriboti grūdų importą iš Ukrainos į penkias jai kaimynines Bendrijos nares – Bulgariją, Vengriją, Lenkiją, Rumuniją ir Slovakiją, kad būtų apsaugoti pastarųjų ūkininkų interesai, kaltinusių, kad importas sukėlė kainų griūtį jų rinkose.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Ukrainos grūdai
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Ukrainos grūdai

EK penktadienį pranešė padariusi išvadą, kad dėl koordinavimo platformos darbo ir įvestų laikinųjų priemonių rinkos iškraipymai penkiose su Ukraina besiribojančiose valstybėse narėse išnyko.

EK pranešime sakoma, kad „Ukraina sutiko per 30 dienų įvesti visas teisines priemones (įskaitant, pavyzdžiui, eksporto licencijavimo sistemą), kad būtų išvengta grūdų antplūdžio“.

„Europos Komisija ir Ukraina stebės padėtį per platformą, kad galėtų reaguoti į bet kokias nenumatytas situacijas, – priduriama jame. – Europos Komisija susilaikys nuo bet kokių apribojimų nustatymo, kol Ukraina taikys veiksmingas priemones.“

Bulgarija ketvirtadienį nusprendė nepratęsti draudimo importuoti ukrainietiškus grūdus.

Tuo tarpu Lenkijos vyriausybė antradienį nusprendė pratęsti draudimą, o Vengrija įspėjo, kad pasielgs taip pat, jei Briuselis nuspręstų šių ribojimų nepratęsti. Savo ruožtu Rumunija pareiškė, kad laikysis Briuselio sprendimo. Slovakijos vyriausybė yra sakiusi, kad paliks galioti draudimą.

Kazachstane atšauktas Maskvos invaziją į Ukrainą remiančių komikų pasirodymas

19:49

Kazachstane buvo atšaukti Rusijos komikų trupės pasirodymai, kilus pasipiktinimo bangai dėl jų paramos Maskvos plataus masto invazijai į Ukrainą, ketvirtadienį pranešė organizatoriai.

Buvusi sovietinė respublika Kazachstanas palaiko glaudžius politinius ir ekonominius ryšius su Maskva, tačiau nepritaria Rusijos invazijai į Ukrainą, pradėtai praėjusių metų vasarį.

Satyrinės grupės „Kamyzjaki“ pasirodymų organizatoriai socialiniuose tinkluose paskelbė, kad planuoti renginiai neįvyks dėl neigiamų visuomenės atsiliepimų.

Plačiau skaitykite ČIA.

UNESCO: Kyjivo ir Lvivo objektai pateko į pavojuje esančio paveldo sąrašą

18:26

Jungtinių Tautų kultūros organizacija penktadienį įtraukė Kyjive ir Lvive esančius objektus į pavojuje atsidūrusių objektų sąrašą, teigdama, kad jiems gresia pavojus dėl Rusijos plataus masto karo Ukrainoje.

Į pasaulio paveldo objektų, kuriems gresia pavojus, sąrašą jau įtrauktas Ukrainos uostamiesčio Odesos centras. Keli jo pastatai buvo sugriauti liepos pabaigoje per išpuolį, kurį UNESCO pavadino begėdišku.

Liepos pradžioje Lvive buvo susprogdintas dar vienas istorinis pastatas, o JT institucija pareiškė, kad tai buvo pirmasis smūgis Pasaulio paveldo konvencijos saugomoje teritorijoje ir pirmasis Rusijos padarytas šios konvencijos pažeidimas nuo invazijos pradžios.

Nuo 2022-ųjų vasario 24-osios, kai Maskvos kariai įžengė į Ukrainą, žala buvo padaryta 270 Ukrainos kultūros objektų, suskaičiavo UNESCO.

Plačiau skaitykite ČIA.

Karolinos Stažytės nuotr./Lvivas karo metu
Karolinos Stažytės nuotr./Lvivas karo metu

 

Šaltiniai: ukrainiečių dronas pataikė į Rusijos raketinį laivą „Samum“ Juodojoje jūroje

18:10

Ketvirtadienį, Ukrainos jūrų dronas pataikė į Rusijos raketinį laivą „Samum“, skelbia ukrainiečių portalas pravda.com.ua.

Pasak šaltinių, jūrinis dronas „Sea Baby“ pataikė į raketinį laivą „Samum“ netoli įplaukimo į Sevastopolio įlanką.

Dronas pataikė į galinį dešinįjį laivo bortą, padarydamas didelę žalą, dėl kurios laivas prarado kursą.

Šaltiniai teigia, kad rusams teko vilkti „Samum“ remontui.

Šiai atakai Ukraina panaudojo eksperimentinį jūrinio drono modelį, kuris gali veikti audros metu, pasislėpęs už aukštų bangų. Specialiosios operacijos metu bangų aukštis siekė 1,5-2 metrus.

Mil.ru/Samum
Mil.ru/Samum

 

Kapitonas apie smūgį Rusijos povandeniniam laivui: radome silpną vietą

17:50

Ukrainos karinio jūrų laivyno atsargos pirmojo rango kapitonas Andrijus Ryženko papasakojo, kaip ginkluotosioms pajėgoms pirmą kartą istorijoje pavyko pataikyti sparnuotąja raketa į Sevastopolio laivų statykloje stovintį Rusijos povandeninį laivą „Rostovas prie Dono“.

„Būdamas uoste povandeninis laivas, ypač kai jis stovi doke, yra labai pažeidžiamas. Jei jis yra prišvartuotas prieplaukoje, gali kur nors pasislėpti arba palikti bazę, o doke jis faktiškai praranda bet kokį mobilumą“, – pažymėjo kapitonas interviu naujienų agentūrai „Unian“.

A.Ryženko užsiminė, kad minėtas povandeninis laivas buvo pasirinktas kaip taikinys panaudojant žvalgybos duomenis, kuriuos Ukrainai pateikė jos partneriai.

Plačiau skaitykite ČIA.

Sevastopolis
Sevastopolis

 

Paskelbtas vaizdo įrašas iš operacijos Andrijivkoje

17:41

Ukrainos trečiosios atskirosios šturmo brigados kariai paviešino filmuotą medžiagą, kurioje užfiksuota kova su okupantais iš išlaisvintos Andrijivkos Bachmuto rajone Donecko srityje.

Pasak karių, sunaikinus vadus, rusų „okupantų likučiai vis dar slėpėsi apsuptame kaime.“

Trečiojo šturmo bataliono kariai į dangų iškėlė nepilotuojamą droną su garsiakalbiu, o 2-ojo šturmo bataliono vadas paskelbė priešui ultimatumą: būti paimtiems į nelaisvę arba žūti.

Dalis rusų karių pasidavė.

Telegram/Andrijivka
Telegram/Andrijivka

 

Rusijos „Telegram“ kanalai parodė S.Surovikino nuotraukas neva iš Afrikos

17:18

Rusijos karo temomis skelbiančiuose „Telegram“ kanaluose buvo parodytos buvusio Maskvos karo veiksmų Ukrainoje vado Sergejaus Surovikino nuotraukos, neva darytos Alžyre. Teigiama, kad Rusijos kariuomenės vadas ten susitinka su vietos Gynybos ministerijos vadovybe, skelbia portalas svoboda.org.

S.Surovikinas viešumoje nesirodė nuo birželio pabaigos, nuo „Wagner“ samdinių maišto. Pranešama, kad S.Surovikinas palaikė glaudžius ryšius su „Wagner“ vadovu Jevgenijumi Prigožinu. Spėjama, kad jis galėjo žinoti apie rengiamą „Wagner“ samdinių planus.

Birželio 23 d. vakare S.Surovikinas įrašė vaizdo pranešimą, kuriame prašė samdinių „sustabdyti kolonas“, grįžti į savo bazes ir paklusti vyriausiojo vado įsakymams. Tai tapo pirmuoju oficialiu maišto patvirtinimu.

Pasibaigus jam, S. Surovikinas dingo. Buvo pranešta, kad jis galėjo būti sulaikytas FSB pareigūnų ir apklaustas baudžiamojoje byloje dėl ginkluoto maišto. Pirmosios S.Surovikino nuotraukos po „Wagner“ maišto pasirodė rugsėjo pradžioje. Laikraštis „The New York Times“ pranešė, kad jis buvo paleistas.

S.Surovikino biografija buvo pašalinta iš Gynybos ministerijos interneto svetainės. Ministras Sergejus Šoigu ir Kremlius nieko nepaskelbė apie tolesnį karininko likimą.

Alžyre tariamai darytose nuotraukose S.Surovikinas, skirtingai nei kiti rusai, užfiksuotas be karinės uniformos ir be antpečių, o tai gali reikšti, kad jis buvo atleistas iš kariuomenės.

Oficialūs Alžyro ir Rusijos šaltiniai nepranešė apie Rusijos karinės delegacijos vizitą. Kokios sudėties delegacija siunčiama ir koks jos vizito objektas, nežinoma. Anksčiau internete buvo paskelbtos Rusijos gynybos ministro pavaduotojo Junus-Beko Jevkurovo kelionių į Afrikos šalis nuotraukos.

„Scanpix“/AP nuotr./Sergejus Surovikinas
„Scanpix“/AP nuotr./Sergejus Surovikinas

 

G7 rengiasi uždrausti rusiškų deimantų importą

16:30

Didžiojo septyneto (G7) šalių vadovai ruošiasi paskelbti draudimą importuoti rusiškus deimantus. Toks sprendimas įsigaliotų nuo sausio.

Belgijos pareigūnai penktadienį žurnalistams sakė, kad draudimą importuoti rusiškus deimantus Didžiojo septyneto šalių grupė paskelbs per artimiausias 2-3 savaites – tokiu būdu siekiama dar labiau sumažinti pajamas, kurios gali padėti finansuoti Rusijos karą Ukrainoje, rašo „Yahoo! finance“.

Plačiau skaitykite ČIA.

123RF.com nuotr./Deimantas
123RF.com nuotr./Deimantas

 

K.Kalinausko pulkas paskelbė apie išlaisvintą Kliščijivką

16:10 Atnaujinta: 16:27

Konstantino Kalinausko pulkas pranešė apie išvaduotą Donecko srities Bachmuto rajono Kliščijivkos gyvenvietę ir parodė vaizdo įrašą, kuriame matyti, kaip kovotojai eina per gyvenvietę. Vėliau šis įrašas buvo panaikintas.

Konstantino Kalinausko pulkas/ „Telegram“/Ukrainos kariai įžengia į Kliščijivkos gyvenvietę
Konstantino Kalinausko pulkas/ „Telegram“/Ukrainos kariai įžengia į Kliščijivkos gyvenvietę

Prie susirašinėjimo platformoje „Telegram“ paskelbtos nufilmuotos medžiagos prisegtoje žinutėje rašoma, kad „vaizdo įraše rodomi K.Kalinausko pulko medikų filmuoti kadrai, kaip jie įžengia į Kliščijivką (Bachmuto priemiestį), kuri buvo išvaduota iš rusų okupantų. Kaimas buvo išvaduotas, be kita ko, K.Kalinausko pulko „Volat“ ir Litvino batalionų kovotojų, taip pat pulko bepiločio lėktuvo „Nikita Krivcov“ pastangomis.

Penktadienį ryte Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Generalinis štabas paskelbė apie tai, kad buvo išvaduota Andrijivkos gyvenvietė ir pažymėjo, jog tęsia puolimą bei pasiekė dalinės sėkmės Kliščijivkos rajone Donecko srityje.

Tačiau informacija apie antrosios vietovės išvadavimą dar nebuvo oficialiai patvirtinta. 

Praėjus keliolikai minučių nuo įrašo paskelbimo vaizdo medžiaga buvo pašalinta iš Konstantino Kalinausko pulko „Telegram“ kanalo.

Maskva ir Kyjivas prieštaringai aiškina išpuolį Naujojoje Kachovkoje

16:00

Rusijos paskirtos valdžios institucijos ir Ukrainos pareigūnai prieštaringai aiškina apie penktadienį įvykusį sprogimą Naujojoje Kachovkoje, miestelyje, esančiame laikinai okupuotoje Chersono srities dalyje, paskelbė žiniasklaidos grupė CNN.

Rusijos paskirtas laikinai einantis Chersono srities administracijos vadovo pareigas Vladimiras Saldo teigė, kad Ukrainos pajėgos smogė daugiabučių namų rajonui mieste, žuvo vienas civilis ir dar dvylika buvo sužeisti. 

„Preliminariais duomenimis, vienas civilis žuvo, dvylika žmonių buvo sužeisti. Nukentėjo keturi daugiabučiai namai Gorkio ir Dovženko gatvėse: daugelyje butų išdaužyti langai, supjaustytos išorinės sienos, apgadinti įėjimai į pastatus ir balkonai, kiemai užversti nuolaužomis“, – „Telegram“ žinutėje sakė V.Saldo.

Tačiau Ukrainos pareigūnai penktadienį pareiškė, kad Ukrainos kariuomenė nepuolė Naujosios Kachovkos – ir kad Rusijos pajėgos netyčia subombardavo gyvenamąjį miesto rajoną. 

„Šį rytą bandydami surengti dar vieną oro smūgį Beryslavo rajonui valdomomis aviacinėmis bombomis, rusai dar kartą pademonstravo savo neveiklumą ir nerangumą darbe, numesdami vieną iš bombų ant Naujosios Kachovkos, į gyvenamąjį rajoną“, – penktadienį per trumpą spaudos konferenciją pažymėjo Pietų Ukrainos saugumo ir gynybos pajėgų Jungtinio koordinacinio spaudos centro vadovė Natalija Humeniuk. 

„Buvo apgadinti keli daugiabučiai namai. Preliminariais duomenimis, yra nukentėjusiųjų tarp vietos gyventojų. Okupantai savo ruožtu bando skleisti mintį, kad tai buvo Ukrainos gynybos pajėgų veikla. Tačiau iš tikrųjų viskas užfiksuota, visi veiksmai žinomi“, – pridūrė ji. 

„Tai ne pirmas kartas, kai okupantai šitaip mėto bombas, net savo pačių teritorijoje. Prisimename Belgorodą, kur naikintuvas „išsikrovė“ miesto centre“, – pažymėjo N.Humeniuk.

Šią vasarą Naujosios Kachovkos miestas tapo vienos didžiausių per pastaruosius dešimtmečius pramoninių ir ekologinių katastrofų Europoje vieta.

Birželio 6 d. sugriuvus Naujosios Kachovkos užtvankai, buvo sugriauti ištisi kaimai, užlieti dirbamos žemės plotai, dešimtys tūkstančių žmonių neteko elektros energijos ir švaraus vandens.
 

Jungtinė Karalystė paskelbė „Wagner“ grupę teroristine organizacija

15:58

Jungtinė Karalystė penktadienį oficialiai paskelbė Rusijos samdinių bendrovę „Wagner“ teroristine organizacija.

Apie tai skelbiama šalies vidaus reikalų ministerijos tinklalapyje.

„Šis įsakymas įsigalioja nedelsiant ir pagal jį priklausymas „Wagner“ arba aktyvi parama šiai grupei Jungtinėje Karalystėje bus laikoma baudžiamuoju nusikaltimu, už kurį gresia 14 metų laisvės atėmimo bausmė, kuri gali būti skiriama kartu su bauda arba vietoj jos“, – nurodoma pranešime.

Dabar „Wagner“ įtraukta į JK uždraustų organizacijų sąrašą kartu su 78 kitomis organizacijomis.

Plačiau skaitykite ČIA.

„AP“/„Scanpix“/„Wagner“ samdiniai Baltarusijoje
„AP“/„Scanpix“/„Wagner“ samdiniai Baltarusijoje

 

Jungtinės Valstijos dar šį rudenį gali perduoti Ukrainai tolimojo nuotolio ginklų

15:47

Jungtinių Valstijų prezidento Joe Bideno administracija artėja prie to, kad Ukrainai būtų perduotos ilgojo nuotolio raketos ATACMS, kurių Kyjivas jau seniai prašė. Sprendimas dėl raketų perdavimo gali būti priimtas jau šį rudenį, pranešė amerikiečių leidinys "The Wall Street Journal“.

Nors J.Bidenas raketų perdavimui dar nepritarė, tačiau administracijos pareigūnai yra sakę, kad jie vėl svarsto galimybę šį rudenį pristatyti kariuomenės taktinę raketų sistemą (ATACMS), kuri sustiprintų Ukrainos kontrpuolimą.

Pentagonas ilgai nenorėjo suteikti šios sistemos, kurią galima paleisti iš praėjusiais metais JAV suteikto HIMARS paleidimo įrenginio, motyvuodamas tuo, kad JAV kariuomenė turi ribotas ginklų atsargas.

„Reuters“/„Scanpix“/Ukrainos kariai Zaporižios srityje
„Reuters“/„Scanpix“/Ukrainos kariai Zaporižios srityje

Tačiau, pasak amerikiečių pareigūnų, keletas veiksnių paskatino J.Bideno administraciją persvarstyti raketų suteikimo klausimą.

Pasak pareigūnų, administracijos svarstomuose planuose numatomas ribotas raketų skaičius, o tai galėtų sumažinti Pentagono nuogąstavimus, kad JAV atsargos gali būti smarkiai išeikvotos, pažymėjo „The Wall Street Journal“.

JAV anksčiau užsitikrino garantijas, kad Ukraina nenaudos JAV suteiktų ginklų Rusijos teritorijai pulti, ir tikimasi, kad ATACMS suteikimas priklausys nuo panašaus pažado.

Vašingtonas iki šiol susilaikė nuo savo tolimojo nuotolio ATACMS siuntimo Ukrainai. Tačiau keli Vakarų leidiniai neseniai pranešė, kad Jungtinės Valstijos greičiausiai suteiks šias raketas.

Ukrainos prezidento kanceliarijos administracijos vadovas Andrijus Jermakas neseniai pareiškė, kad diskusijos dėl ATACMS vyksta, tačiau detalių nepateikė.

Karinės oro pajėgos: po įvykių Kryme Rusija ieško Ukrainos bombonešių

15:38

Rusijos vadovybė naktį apšaudė Chmelnyckio regioną bepiločiais lėktuvais. Karinės oro pajėgos anksčiau pranešė, kad visus 17 bepiločių orlaivių sunaikino.

Įtariama, kad įvairiomis kryptimis Chmelnyckio srities link skridę iranietiški dronai „Shahed-136/131“ taikėsi į Starokostiantynivą, kur yra karinis aerodromas.

Ukrainos karinių oro pajėgų vadavietės atstovas spaudai Jurijus Ihnatas nacionalinio teletilto eteryje pareiškė, kad žino, ko ieško rusai.

„Chmelnyckio regionas puolamas. Suprantame, ko ieško priešas: kur vadovybė paslėpė mūsų bombonešius po įvykių, kurie neseniai įvyko mūsų jūroje prie Krymo.“

Kam karas, o kam ne: turtingi rusai vis dar pervedinėja pinigus į Šveicarijos bankų sąskaitas

15:37

Net ir Rusijos invazijos į Ukrainą metu turtingi rusai toliau sėkmingai įneša ir laiko savo pinigus Šveicarijos bankuose, įskaitant magnato, viešai remiančio karą, šeimos narius, parodė ketvirtadienį paviešintas žiniasklaidos tyrimas.

Nutekinti dokumentai parodė, kad Maskvos vandens tiekimo bendrovės „Mosvodokanal“ vadovo Aleksandro Ponomarenkos šeimos nariai net prasidėjus karui milijonus įnešė į savo bankų sąskaitas Šveicarijoje.

Plačiau skaitykite ČIA.

123RF.com nuotr./Rusijos rubliai
123RF.com nuotr./Rusijos rubliai

 

Rusija nori Šiaurės Korėjos amunicijos Ukrainos puolimui

15:26

Rusija yra suinteresuota įsigyti Šiaurės Korėjos amunicijos, kurią galėtų naudoti puolimui Ukrainoje, sako buvęs Lietuvos karinės žvalgybos vadas atsargos pulkininkas Gintaras Bagdonas. 

VIDEO: Rusija prašo Šiaurės Korėjos paramos: G.Bagdonas paaiškina, ką ką tai reiškia

Visą laidą „Kas naujo fronte“ portale galite peržiūrėti čia, o jutubo paskyroje – čia

Kremlius apie J.Prigožino lėktuvo katastrofą: tai nėra paprastas incidentas

15:16

Kremlius penktadienį paneigė, kad Rusijos tyrimas dėl paslaptingos „Wagner“ vadovo Jevgenijaus Prigožino lėktuvo katastrofos vyksta pernelyg lėtai, nors jau daugiau kaip tris savaites nebuvo atnaujintos informacijos apie galimas sudužimo priežastis.

Paklaustas, ar Maskvai J.Prigožino lėktuvo katastrofos tyrimas neatrodo per lėtas, Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas atsakė: „Ne, visiškai taip nemanau.“

„Tai nėra paprastas tyrimas, nėra paprastas incidentas, – sakė jis. – Tyrimas tęsiamas, štai kodėl kokie nors komentarai būtų visiškai pirmalaikiai.“

Plačiau skaitykite ČIA.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Jevgenijus Prigožinas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Jevgenijus Prigožinas

 

Rusijos Didžiojo teatro vadovas pripažino iš repertuaro šalinantis prieš karą pasisakančių kūrėjų spektaklius

14:14

Nuo karo pradžios Maskvoje įsikūręs Didysis teatras iš afišų pašalino spektaklius, kurių autoriai viešai pasisakė prieš invaziją į Ukrainą – apie tai laikraščiui „Rossijskaja gazeta“ atvirai pareiškė teatro generalinis direktorius Vladimiras Urinas. Kaip teigiama nepriklausomos agentūros „Agents media“ publikacijoje, tai yra retas atvejis, kai vieno pagrindinių Rusijos teatrų vadovas viešai pripažįsta cenzūravęs repertuarą dėl politinių priežasčių.

Režisieriaus Kirilo Serebrennikovo pavardė iš Didžiojo teatro afišų pradingo 2022 m. pavasarį, kai Didysis teatras atšaukė jo baleto „Nurejevas“ rodymus. Panašiu metu nustota pardavinėti bilietus ir į režisieriaus Timofėjaus Kuliabino operą „Don Paskalis“. Abu kūrėjai atvirai pasisakė prieš karą Ukrainoje.

Plačiau skaitykite ČIA.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Maskvos didysis teatras
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Maskvos didysis teatras

 

Vokietija su Švedija ir Egiptu tariasi dėl laikino oro gynybos sistemų perdavimo Ukrainai

14:11

Vokietija su šalimis partnerėmis tariasi dėl laikino oro gynybos sistemų IRIS-T perdavimo Ukrainai, pranešė naujienų portalas "RBC-Ukraina“, remdamasis Vokietijos Žaliųjų partijos vadovo ir Gynybos komiteto pirmininko pavaduotojo Omido Nuripuro žodžiais.

„Žinoma, Ukrainai reikia daugiau priešraketinės gynybos sistemų. IRIS-T sistemos padeda apsaugoti miestus, todėl jos yra svarbios. Vokietijos vyriausybė apie tai diskutuoja ir su šalimis partnerėmis, gavusiomis IRIS-T iš Vokietijos, ar jos galėtų bent laikinai perduoti jas Ukrainai“, – sakė jis.

Wikipedia.org nuotr./„Iris-T SLM“ zenitinis raketinis kompleksas
Wikipedia.org nuotr./„Iris-T SLM“ zenitinis raketinis kompleksas

Politikas neįvardijo šalių, su kuriomis Vokietija derasi. Tačiau žinoma, kad 2018 m. Vokietija pardavė Egiptui keturias IRIS-T SLM sistemas, o 2021 m. Egiptas užsakė dar 16 sistemų.

Taip pat 2019 m. Švedija iš Vokietijos gavo pirmąsias trumpojo nuotolio sistemas IRIS-T SLS.

Vokietija yra viena iš lyderių tarp šalių, teikiančių pagalbą Ukrainos kariams. Visų pirma Berlynas yra suteikęs kelių tipų artilerijos, senų ir naujų modifikacijų tankų „Leopard“, oro gynybos sistemų IRIS-T ir „Patriot“, šaudmenų, transporto priemonių, bepiločių orlaivių ir kitų rūšių ginklų.

Rugpjūčio 17 d. Vokietija perdavė Ukrainai du trumpojo nuotolio oro gynybos sistemos IRIS-T paleidimo įrenginius. O neseniai paaiškėjo, kad Ukraina iš Berlyno gaus išminavimo tankus „Wisent 1“ ir 20 pėstininkų kovos mašinų „Marder“.

Krymo totorių partizanai atskleidė, kas padėjo Ukrainai suplanuoti smūgį Sevastopoliui

14:01

Rusijos kariškis suteikė Ukrainai informacijos, kuri buvo panaudota planuojant naikinančią trečiadienio raketų ataką prieš Maskvos Juodosios jūros laivyną Sevastopolyje, leidiniui „Kyiv Post“ atskleidė Ukrainos ir Krymo totorių partizanų judėjimo („ATEŠ“) atstovas spaudai. 

„Mums pavyko pritraukti vieną iš Rusijos Juodosios jūros laivyno kariškių, – pažymėjo pašnekovas. – Jis gavo naujausią informaciją apie povandeninio laivo „Rostovas prie Dono“ išsidėstymą ir tikėtinas kovines užduotis“.

Anksčiau pranešta, kad per ataką prieš laivų statyklą nukentėjo pati statykla, desantinis laivas „Minskas“ ir povandeninis laivas „Rostovas prie Dono“.

„Reuters“/„Scanpix“/Ukrainos pus4jo kovojantis Krymo batalionas
„Reuters“/„Scanpix“/Ukrainos pus4jo kovojantis Krymo batalionas

„ATEŠ" atstovas leidiniui pasakojo, kad grupės partizanai daugiau nei savaitę medžiojo informaciją ir aktyviai nustatinėjo svarbius Rusijos karinius objektus ir tuo pačiu sulaukė vietos gyventojų pagalbos. 

„Daug informacijos gavome iš paprastų Sevastopolio gyventojų, kurie nuolat siunčia mums informaciją apie Rusijos karius“, – džiaugėsi partizanų atstovas.

Jie pridūrė, kad Rusijos pajėgos Kryme „tapo savo pačių propagandos aukomis“, nes „manė, kad visi Krymo gyventojai visiškai palaiko Rusiją“. 

Kalbėdamas apie dabartines Rusijos pajėgų Kryme nuotaikas, jis teigė, kad šis išpuolis juos pažadino ir dabar „realybė juos gąsdina“. 

„Nuolat augantis Ukrainos pogrindinis partizaninis judėjimas rodo, kad Krymo gyventojai yra pasirengę kovoti prieš Rusiją“, – pridūrė vyras.

Dėl Ukrainos raketų smūgių Rusijos Juodosios jūros laivyno vadams kilo logistikos ir karinio jūrų laivyno paramos krizė, kuri, analitikų nuomone, gali trukti iki mėnesio.

Kol bus išvalyti du perpildyti sausieji dokai, o trečiasis apgadintas sausasis dokas bus grąžintas į darbingą būseną, laivyno vadovybė neturės kito pasirinkimo, kaip tik perkelti visus būtinus remonto darbus į mažiau pajėgią ir perkrautą karinio jūrų laivyno bazę Novorosijske, Rusijos Kubanės regione.

Žiniasklaida: Lenkijos ir Ukrainos lyderiai susitiks Niujorke

13:16

Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda sakė, kad po kelių dienų Niujorke susitiks su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu aptarti nesutarimų dėl ukrainietiškų žemės ūkio produktų eksporto.

„Po kelių dienų Niujorke susitiksiu su Ukrainos prezidentu“, – interviu lenkų naujienų agentūrai PAP sakė A.Duda. 

„Reuters“/„Scanpix“/Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda ir Ukrainos lyderis Volodymyras Zelenskis
„Reuters“/„Scanpix“/Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda ir Ukrainos lyderis Volodymyras Zelenskis

Pasak jo, su V.Zelenskiu bus kalbama apie ukrainietiškų grūdų eksportą. A.Duda pabrėžė, jog Lenkija nesuinteresuota tuo, kad ukrainietiški grūdai būtų pardavinėjami jos rinkoje.

Rusijai įsiveržus į Ukrainą, buvo uždaryti iki karo naudoti Juodosios jūros laivybos keliai, todėl Europos Sąjunga tapo pagrindiniu ukrainietiškų grūdų tranzito ir eksporto maršrutu.

Visgi prieš tris mėnesius ES susitarė apriboti grūdų importą iš Ukrainos į penkias jai kaimynines Bendrijos nares – Bulgariją, Vengriją, Lenkiją, Rumuniją ir Slovakiją, kad būtų apsaugoti šių šalių ūkininkų interesai.

Lenkijos vyriausybė antradienį nusprendė pratęsti draudimą, kuris turėjo baigtis rugsėjo 15-ąją. 

Kremlius atskleidė, ar buvo pasirašyti kariniai susitarimai su Kim Jong Unu

13:03

Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas penktadienį pareiškė, kad, Kim Jong Unui viešint šalyje, Rusija ir Šiaurės Korėja nepasirašė jokių susitarimų nei kariniais klausimais, nei kitose srityse, pranešė naujienų agentūra „Reuters“.

Pasak D.Peskovo, šio vizito metu iš viso nebuvo planuojama pasirašyti jokių oficialių susitarimų.

„AP“/„Scanpix“/Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas ir Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas
„AP“/„Scanpix“/Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas ir Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas

 

Baltarusija teigia esanti pasirengusi padidinti degalų tiekimą Rusijai

12:44

Penktadienį Baltarusijos autoritarinis prezidentas Aliaksandras Lukašenka Rusijoje susitiko su šalies prezidentu Vladimiru Putinu.

Valstybinė naujienų agentūra "Interfax" pranešė, kad A.Lukašenka pareiškė V.Putinui, jog Baltarusija yra pasirengusi padidinti degalų tiekimą į Rusiją.

Minsko teigimu, pastaruoju metu Minskas Maskvai pristatė 60 tūkst. tonų dyzelino ir benzino.

Tai jau antras svarbus V.Putino rėmėjo vizitas Rusijoje vien šią savaitę, po jo reto susitikimo su Kim Jong Unu, kuris prasidėjo trečiadienį.

„IMAGO“/„Scanpix“/Baltarusijos autoritarinis prezidentas Aliaksandras Lukašenka ir Rusijos vadovas Vladimiras Putinas
„IMAGO“/„Scanpix“/Baltarusijos autoritarinis prezidentas Aliaksandras Lukašenka ir Rusijos vadovas Vladimiras Putinas

 

Pietų vadavietė: rusai pradėjo galingus manevrus pietuose

12:40

Rusijos kariuomenė neturi pakankamai rezervų, kad gerokai sustiprintų savo pajėgas Chersono sektoriuje, tačiau pertvarko savo dalinius, kad sustiprintų gynybą, nacionalinio teletilto eteryje pareiškė Operacinės vadovybės „Pietūs“ Jungtinio spaudos centro vadovė Natalija Humeniuk.

„Savo atsakomybės zonoje nepastebime kritinių smogiamųjų grupių kūrimo, tačiau matome galingus manevrus, jie bando pakeisti vienus dalinius kitais, bando perkelti papildomus pajėgumus į Zaporižios kryptį.

Norėtume sustiprinti ir Chersono sektorių, tačiau kol kas tokių kritinių rezervų neturime, nors ir matome grupių performavimą. Akivaizdu, kad jie bando apskaičiuoti, kurios teritorijos jiems kels didžiausią grėsmę“, – sakė ji.

Kas naujo fronte: gynybos analitikas paaiškina Ukrainos atakas Kryme ir Šiaurės Korėjos vaidmenį

12:16

Šiaurės Korėja gali tiekti artilerijos sviedinius Rusijai, o diktatoriaus Kim Jong Uno atnaujinti ryšiai su Maskva didina nestabilumą pasaulyje. Ukrainos kontrpuolimo eigą ir agresorės Rusijos strategiją 15min laidoje „Kas naujo fronte“ paaiškina Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos analitikas atsargos pulkininkas Gintaras Bagdonas.

VIDEO: Kas naujo fronte: gynybos analitikas paaiškina Ukrainos atakas Kryme ir Šiaurės Korėjos vaidmenį

JAV Senatas svarstys E.Musko ir „Starlink“ veiklą Ukrainoje

12:14

Jungtinių Valstijų Senato ginkluotųjų pajėgų komitetas pradėjo nagrinėti nacionalinio saugumo klausimus, kuriuos sukėlė milijardieriaus Elono Musko sprendimas blokuoti jo privatų palydovinį tinklą „Starlink“ netoli okupuoto Krymo, pranešė leidinys „Bloomberg“.

Pasak senatoriaus, komiteto pirmininko Jacko Reedo, pranešimai apie „Starlink“ panaudojimą atskleidė „rimtus nacionalinio saugumo atsakomybės klausimus, ir komitetas nagrinėja šį klausimą“.

„Komitetas agresyviai nagrinėja šį klausimą iš visų pusių“, – pažymėjo jis.

„AFP“/„Scanpix“/Verslininkas Elonas Muskas
„AFP“/„Scanpix“/Verslininkas Elonas Muskas

Jo teigimu, komitetas nagrinės platesnę palydovinio ryšio rinką, vyriausybines sutartis ir „svarbų vaidmenį, kurį čia suvaidino ponas Elonas Muskas ir jo bendrovė“.

„Nei E.Muskas, nei bet kuris privatus asmuo negali turėti galutinio sprendimo, kai kalbama apie JAV nacionalinį saugumą“, – pridūrė J.Reedas.

Kiti komiteto senatoriai demokratai, tarp jų Jeanne Shaheen iš Naujojo Hampšyro ir Elizabeth Warren iš Masačiusetso, pareikalavo Gynybos departamento atsakyti, kodėl E.Muskas, o ne JAV vyriausybė sprendžia, kada Ukraina gali naudotis palydovų tinklu.

J.Shaheen ir E.Warren planuoja išsiųsti laišką gynybos sekretoriui Lloydui Austinui, prašydamos pateikti išsamią informaciją apie „Starlink“ ir E.Musko darbą Ukrainoje, sakė anonimiškumo pageidavęs Kongreso patarėjas.

Pasak jo, komitetas dar nepradėjo oficialaus tyrimo, o tik renka informaciją.

Rusija valdomomis bombomis smogė daugiabučiams Naujojoje Kachovkoje

12:02 Atnaujinta: 12:37

Penktadienio rytą Rusijos kariuomenė laikinai okupuotoje Naujojoje Kachovkoje, Chersono srityje, valdomomis bombomis smogė gyvenamiesiems namams. Po išpuolio yra žuvusiųjų ir sužeistųjų, pranešė susirašinėjimo platformos „Telegram“ kanalas „MOCT“.

Preliminariais Rusijos vietos valdžios paskelbtais duomenimis, dėl smūgio žuvo vienas žmogus ir 12 vietos gyventojų buvo sužeisti. Tradiciškai dėl išpuolio rusai apkaltino Ukrainos ginkluotąsias pajėgas.

Pasak „MOCT" dėl smūgio nukentėjo namai Sokolo kvartale, Gorkio-Dovženko gatvių rajone sugriauti butai trijuose daugiaaukščiuose namuose.

Informaciją apie smūgį socialiniame tinkle „Facebook" patvirtino ir Chersono srities tarybos deputatas Serhijus Chlanas.

„Šį rytą rusai atakavo gyvenamuosius pastatus Sokolo rajone. Preliminariai TKS (ginklai – red.past.) buvo paleista iš Rusijos lėktuvo“, – pažymėjo S.Chlanas.

Jo teigimu, preliminariais duomenimis, per ataką žuvo vienas žmogus.

Miestelio meras Vladimiras Kovalenko patvirtino, kad miestelis buvo užpultas. Pasak jo, vietos gyventojai matė lėktuvą, kuris numetė bombą ant gyvenamojo rajono. Jis pridūrė, kad padaryta didelė žala, pranešė ukrainiečių transliuotojas „Suspilne“.

„Šiuo metu kvartalas, kuriame buvo pataikyta, yra apsuptas rusų okupantų. Jie eina iš buto į butą ir žiūri, kokie yra padariniai“, - pažymėjo V.Kovalenko.

„Suspilne“ šaltinis ginkluotosiose pajėgose teigia, kad Rusijos kariuomenė bombą paleido iš Rusijos lėktuvo Su-34. Bomba nepasiekė dešiniojo kranto ir nukrito Naujojoje Kachovkoje.

Kaip anksčiau pranešė naujienų agentūra „Ukrinform“, rugsėjo 14 d. Chersono srityje Rusijos kariuomenė apšaudė 91 kartą, žuvo vaikas ir buvo sužeisti šeši žmonės.

Informacija apie sužeistųjų skaičių Naujojoje Kachovkoje tikslinama.

Rusų žiniasklaida: Maskva stiprina savo karinį laivyną

11:10

Rusijos karinis jūrų laivynas iki šių metų pabaigos gaus dar keliolika laivų, teigiama pranešimuose Rusijos valstybinėje žiniasklaidoje.

Teigiama, kad Rusijos gynybos ministras apsilankė šalies Ramiojo vandenyno laivyne, kad patikrintų, kaip vykdomas branduolinių povandeninių laivų remontas ir modernizavimas „Zvezda“ gamykloje Bolšoj Kameno mieste.

„Reuters“/„Scanpix“/Rusijos gynybos ministras Sergejus Šoigu
„Reuters“/„Scanpix“/Rusijos gynybos ministras Sergejus Šoigu

Agentūra „Tass“ atskirai paskelbė, kad S.Šoigu tvirtino, jog Maskva kuria naujus branduolinius povandeninius laivus ir povandeninius dronus.

Valstybinė naujienų agentūra RIA citavo gynybos ministrą, kuris teigė, kad 2023 m. laivynas jau gavo du naujus laivus, o iki metų pabaigos gaus dar 12.

Nurodyti skaičiai akivaizdžiai sumažėjo po to, kai Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas liepos mėn. pareiškė, kad 2023 m. Rusijos karinis jūrų laivynas pasipildys 30 naujų laivų. S.Šoigu nepaaiškino, kodėl įvyko toks pokytis.

Rusijos valdžios institucijos siūlo blokuoti „WhatsApp“ programėlę

11:04

Rusijos Valstybės Dūmos ir Federacijos tarybos nariai pasiūlė blokuoti susirašinėjimo programėlę „WhatsApp“, jei ji pradės transliuoti kanalus rusų kalba, naujausioje ataskaitoje pažymėjo Jungtinėse Valstijoje įsikūręs Karo tyrimų institutas (ISW), kuris teigia, kad šis pasiūlymas „greičiausiai yra platesnės Kremliaus iniciatyvos, kuria siekiama nustatyti centrinę Rusijos informacinės erdvės kontrolę, dalis“.

Trečiadienį bendrovė „Meta“ paskelbė, kad daugiau kaip 150 šalių pradės naudoti „WhatsApp“ kanalų funkciją, kuri veiktų panašiai kaip „Telegram“.

AFP/„Scanpix“ nuotr./„Whatsapp“
AFP/„Scanpix“ nuotr./„Whatsapp“

„Federacijos Tarybos gynybos ir saugumo komiteto vadovas Viktoras Bondarevas, Valstybės Dūmos informacinės politikos komiteto vadovas Aleksandras Kinšteinas ir Valstybės Dūmos deputatas Antonas Gorelkinas pareiškė, kad Rusija turėtų apsvarstyti galimybę blokuoti „WhatsApp“ Rusijoje, jei „WhatsApp“ pradės naudoti kanalus rusų kalba.

Rusijos valstybinės žiniasklaidos cenzorius „Roskomnadzor“ pranešė, kad Rusija gali blokuoti „WhatsApp“, jei ji skleis draudžiamą informaciją“, – rašoma kasdienėje ISW karo apžvalgoje.

Tikėtina, kad Rusijos valdžios institucijos bando nukreipti Rusijos informacinę erdvę į ribotą skaičių griežtai stebimų ar kontroliuojamų socialinės žiniasklaidos platformų.

Ukraina numušė 17 Chmelnyckio kryptimi rusų paleistų dronų

10:58

Rusija penktadienį auštant iš pietryčių atakavo Ukrainą dronais, bet ukrainiečių oro gynyba visus 17 bepiločių sunaikino, pranešė oro pajėgos.

Nurodoma, kad visi iraniečių gamybos dronai kamikadzės „Shahed-136/131“ įvairiais maršrutais skrido Chmelnyckio srities link.

Dronų pavojus buvo paskelbtas Vinycios, Čerkasų, Chmelnyckio, Černivcių srityse, kiek vėliau – ir kai kuriuose kituose regionuose.

Po šeštos valandos ryto pranešta, kad Chmelnyckio srityje veikia oro gynybos sistemos. Manoma, kad pavojus grėsė Starokostiantynivui, kur yra karinis aerodromas.

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas/ „Facebook“/Ukrainos karinių oro pajėgų darbo rezultatai
Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas/ „Facebook“/Ukrainos karinių oro pajėgų darbo rezultatai

 

JAV sureagavo į Rusijos sprendimą išsiųsti du Amerikos diplomatus

10:56

Jungtinių Valstijų valstybės departamento atstovas spaudai Matthew Milleris pareiškė, kad Rusijos sprendimas išsiųsti du diplomatus iš JAV ambasados Maskvoje neliks be atsako. 

Trumpos spaudos konferencijos metu M.Milleris pabrėžė, kad Kremliaus sprendimas paskelbti JAV diplomatus Maskvoje persona non grata yra neišprovokuotas ir nepagrįstas. Valstybės departamentas mano, kad Rusija persekioja JAV diplomatus ir pasirinko eskalaciją, o ne konstruktyvų diplomatinį bendradarbiavimą.

„AFP“/„Scanpix“/Rusijos ir JAV vėliavos
„AFP“/„Scanpix“/Rusijos ir JAV vėliavos

„Apgailestaujame, kad Rusija ėmėsi tokių veiksmų, ir jūs tikrai galite tikėtis, kad mes tinkamai reaguosime į jų veiksmus“, – pažymėjo M.Milleris.

Ketvirtadienį Rusija pareiškė, kad du JAV ambasados Maskvoje darbuotojai tariamai bendradarbiavo su Rusijos piliečiu, kuris buvo apkaltintas bendradarbiavimu su kita valstybe. Rusijos užsienio reikalų ministerija pareikalavo, kad JAV ambasados pirmasis sekretorius Jeffrey Sillinas ir antrasis sekretorius Davidas Bernsteinas per savaitę paliktų šalį.

Ekspertas: po kaimo išlaisvinimo galima tikėtis daug rusų kontratakų

10:53

Išlaisvinus Andrijivką, artimiausiu metu galima tikėtis daugybės kontrpuolimų, atsižvelgiant į tai, kad vietovė yra prisotinta Rusijos pajėgomis ir priemonėmis.

Karinis ir politinis apžvalgininkas Oleksandras Kovalenko naujienų agentūrai „Unian“ pažymėjo, kad galimai puls Rusijos Federacijos 72-oji atskiroji mechanizuotoji brigada.

„Ukrainos gynybos pajėgų žengimo į priekį tikslas yra akivaizdus, ir dabar jis yra pasiekti kelią 0513. Šis išėjimas gerokai susilpnins logistiką, o dėl to – ir Bachmuto karių aprūpinimą. Ir ne tiek kontroliuojant pačią 0513, kiek ugnimi kontroliuojant visą logistiką į Bachmutą iš rytų“, – sakė ekspertas.

Pasak O.Kovalenko, kalbant apie Kliščijivkos vietovę, pats kaimas jau iš dalies yra tapęs pilkąja zona.

„Okupantai nuolat bando atkovoti savo pozicijas, rengdami išpuolius. Manau, kad visi prisimena, kaip jie net nuvarė (tanką – red.past.) T-90M „Proveržis“ į Kliščiijvką. Tačiau visi šie bandymai buvo nesėkmingi ir pavyko tik sukurti metalo laužo sąvartyną šalia kaimo.“

Ukrainos pajėgos: dalį rusų įrangos kairiajame krante galima mesti į metalo laužą

10:47

Pasak Pietų Ukrainos gynybos pajėgų spaudos tarnybos, per pastarąją parą kairiajame Dniepro upės krante likviduoti 36 rusų kovotojai, sunaikintos trys patrankos, šešios transporto priemonės ir trys valtys. 

Pranešta, kad į metalo laužą galima atiduoti ir priešlėktuvinę raketų sistemą TOR. Tai – trumpojo nuotolio mobili daugiakanalė raketų sistema „žemė-oras“, skirta oro taikiniams, pavyzdžiui, lėktuvams, sraigtasparniams, bepiločiams orlaiviams ir valdomoms raketoms.

„Reuters“/„Scanpix“/Ukrainos karys
„Reuters“/„Scanpix“/Ukrainos karys

Teigiama, kad taip pat buvo sunaikinti du bepiločiai orlaiviai, pasižymintys funkcija realiuoju laiku transliuoti vaizdą iš pačiame bepiločiame orlaivyje esančios kameros. Remiantis atviro šaltinio informacija, nuo kitų bepiločių orlaivių jie skiriasi greičiu, tikslumu ir valdymo funkcijomis: tokio bepiločio pilotas jį valdo specialiais akiniais ir nuotolinio valdymo pulteliu.

Spaudos tarnyba pridurė, kad šiuo metu nėra jokių požymių, kad Rusijos pajėgos formuotų puolimo grupes kairiajame krante, tačiau jie ir toliau aktyviai naudoja bepiločius orlaivius.

Praėjusią naktį rusai iš Azovo jūros pakrantės per Ukrainos teritoriją pasiuntė kelias bepiločių orlaivių „Shahed“ grupes.  Pietų gynybos pajėgų atsakomybės zonoje buvo sunaikinti 8 bepiločiai orlaiviai: 7 virš Nikolajevo srities ir 1 virš Vinicos srities. Pataikymų nebuvo.
 

Ką rašo pasaulis: Maskva ir Pchenjanas prisiekė meilę iš išskaičiavimo

10:19

Maskvos ir Pchenjano karinis bendradarbiavimas turi istoriją, siekiančią dar Stalino paramą Kim Jong Uno seneliui Korėjos karo metu. Pastaraisiais metais partnerystė susilpnėjo, ypač kai Rusija, turėdama veto teisę Jungtinių Tautų Saugumo Taryboje, parėmė sankcijų Šiaurės Korėjai įgyvendinimą. Tačiau Vladimiro Putino ir Kim Jong Uno susitikimas rodo, kad situacija keičiasi. Tradicinėje spaudos apžvalgoje 15min vertina, ką šia tema rašo įtakingi pasaulio leidiniai.

Rusijos prezidento ir Šiaurės Korėjos vadovo susitikimo tikslai ir jo rezultatai kol kas išlieka migloti. Rusijai, Kinijai ir dar kelioms Azijos šalims nėra įprasta po aukščiausiojo lygio susitikimų skelbti bendrų deklaracijų.

Tačiau susitikimo temą karo Ukrainoje fone neatrodo taip sunku nuspėti – Rusijai pirmiausia reikalinga ginkluotė pajėgumams Ukrainoje atkurti. Šiaurės Korėjai – stipri diplomatinė partnerė ir technologijos.

Plačiau skaitykite ČIA.

15min koliažas/Spaudos apžvalga
15min koliažas/Spaudos apžvalga

 

Ukrainos gynėjai atskleidė žaibiškos Andrijivkos išlaisvinimo operacijos detales

10:12

Ukrainos kariuomenė pasidalijo išsamia informacija apie Andrijivkos kaimo Donecko srityje išlaisvinimą. Trečioji atskiroji šturmo brigada savo pareiškime nurodė, kad operacija buvo žaibiška.

„Dėl žaibiškos operacijos Rusijos kariai Andrijivkoje buvo apsupti, atkirsti nuo pagrindinių pajėgų ir sunaikinti. Per dvi dienas Trečioji atskiroji šturmo brigada likvidavo priešo brigados žvalgybos viršininką, tris batalionų vadus, beveik visus 72-osios brigados pėstininkus, įskaitant karininkus ir reikšmingą kiekį technikos“, – sakoma pareiškime.

„Reuters“/„Scanpix“/Ukrainos karys
„Reuters“/„Scanpix“/Ukrainos karys

Pasak kariškių, kol kas kovos tęsiasi, o Ukrainos ginkluotųjų pajėgų daliniai toliau stiprina savo pozicijas. 

„Taigi, konkretūs žuvusių ir sužeistų priešo karių skaičiai ir kitos įdomiausios operacijos detalės bus paskelbtos vėliau. Pabrėžiame, kad Rusijos Federacijos 72-osios atskirosios mechanizuotosios brigados daliniai anksčiau ne kartą patyrė didelių nuostolių ir pralaimėjimų susidūrimuose su Trečiąja atskirąja šturmo brigada.

Dabar, atsigavęs ir persigrupavęs, priešas patyrė visišką nesėkmę. Andrijivkos užėmimas ir išlaikymas yra mūsų kelias į proveržį dešiniajame Bachmuto flange ir raktas į viso puolimo sėkmę“, – sakoma pareiškime.

Anksčiau naujienų agentūra „Unian“ pranešė, kad Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas savo rytiniame pranešime pažymėjo, kad gynybos pajėgoms puolimo metu iš dalies pavyko pasiekti sėkmę Kliščijivkos rajone. Puolimo metu jos užėmė Andrijivką Donecko srityje, padarė priešui didelių gyvosios jėgos ir technikos nuostolių ir įtvirtino savo pozicijas.

Karys apie siaubo naktį prie Robotynės: „Ten viskas užminuota“

10:03

Praėjus trims mėnesiams nuo Ukrainos kontrpuolimo pradžios, kai dėl rusų gynybos taktikos didelė dalis kariaujančios šalies teritorijos buvo nusėta minomis, dėl kurių ukrainiečiai patyrė didelių šarvuotos technikos nuostolių, mūšio herojai yra nebe tankų operatoriai, o išminuotojai, pažymėjo britų leidinys „The Times“.

Straipsnyje pasakojama apie vos 25 metų vyrą, 47-osios mechanizuotosios brigados išminuotoją, kuris prieš tris savaites su dešimčia vyrų iš bataliono „Skala“ šturmo būrio buvo išsiųstas į naktinę misiją išminuoti rusų pozicijų netoli neseniai išlaisvinto Robotynės kaimo, esančio pirmojoje iš trijų Rusijos gynybinių linijų pietiniame fronte.

Jis pasakojo, jog tą naktį su bičiuliu šarvuotosiomis amerikiečių perduotomis mašinomis „Bradley“ keliavo Robotynės link, tačiau jau pakeliui papuolė į rusų artilerijos ugnį.

Plačiau skaitykite ČIA.

„AP“/„Scanpix“/Ukrainos išminuotojai
„AP“/„Scanpix“/Ukrainos išminuotojai

 

Britų žvalgyba: smūgis Sevastopolio laivų statyklai neleis ja naudotis daugelį mėnesių

09:51

Jungtinės Karalystės gynybos ministerija tradicinėje karo apžvalgoje atkreipė dėmesį į trečiadienį anksti ryte Ukrainos atliktą raketų smūgį laivų statyklai, esančiai Rusijos Juodosios jūros laivyno Sevastopolio karinėje jūrų bazėje.

Anksčiau pranešta, kad buvo pataikyta į desantinį laivą „Minskas“ ir „Kilo 636.3“ klasės povandeninį laivą „Rostovas prie Dono“, kuris tuo metu buvo remontuojamas sausajame doke.

Jungtinės Karalystės gynybos ministerija/ „X“/Sevastopolio laivų statykla
Jungtinės Karalystės gynybos ministerija/ „X“/Sevastopolio laivų statykla

Nors Rusijos gynybos ministerija menkina laivams padarytą žalą, atviri šaltiniai rodo, kad laivas „Minskas“ beveik neabejotinai buvo funkciškai sunaikintas, o „Rostovas prie Dono“ greičiausiai patyrė katastrofišką žalą.

Pasak britų žvalgybos, bet kokios pastangos grąžinti povandeninį laivą į eksploataciją greičiausiai užtruks daugelį metų ir kainuos šimtus milijonų dolerių.

„Yra reali tikimybė, kad dėl sudėtingos nuolaužų pašalinimo iš sausųjų dokų užduoties jie bus nenaudojami daugelį mėnesių“, – rašoma apžvalgoje.

Manoma, kad dėl to Rusijos laivynas susidurtų su rimtu iššūkiu išlaikyti laivyno techninę priežiūrą.

Praradus „Rostovą prie Dono“, netenkama vieno iš keturių Juodosios jūros laivyno povandeninių laivų, galinčių nešti sparnuotąsias raketas, kurie atliko svarbų vaidmenį suduodant smūgius Ukrainai ir projektuojant Rusijos galią Juodojoje jūroje ir rytinėje Viduržemio jūros dalyje, vertino Gynybos ministerija.

Ukrainos Generalinis štabas paskelbė naujausius Rusijos kariuomenės praradimus

09:46

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Generalinis štabas paskelbė, kad per pastarąją parą likvidavo 470 Rusijos kovotojų. Nuo invazijos pradžios gyvosios jėgos nuostoliai Rusijos pusėje siekia 271,4 tūkst. žmonių.

Pasak Generalinio štabo, buvo sunaikinta 13 tankų, 4 šarvuotosios transporto priemonės, 28 artilerijos sistemos, 5 daugkartinio paleidimo raketų sistemos, 4 priešlėktuvinės gynybos sistemos.

Ukrainos gynėjai taip pat numušė 17 rusų bepiločių orlaivių.

Šaltiniai: V.Zelenskis kitą savaitę turi apsilankyti Vašingtone

09:08

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis kitą savaitę turi apsilankyti Baltuosiuose rūmuose ir Kapitolijuje Vašingtone, kai atvyks į JAV per Jungtinių Tautų Generalinę Asamblėją.

V.Zelenskio kelionė rengiama JAV Kongresui aptarinėjant prezidento Joe Bideno prašymą su Rusijos invazija kovojančiai Ukrainai skirti 24 mlrd. dolerių (22,4 mlrd. eurų) vertės karinę ir humanitarinę pagalbą.

Vienas administracijos pareigūnas, kalbėjęs su anonimiškumo sąlyga, sakė, kad V.Zelenskis ketvirtadienį Baltuosiuose rūmuose susitiks su J.Bidenu. Apsilankymą Kapitolijuje anonimiškai patvirtino du Kongreso padėjėjai.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Joe Bidenas, Volodymyras Zelenskis
AFP/„Scanpix“ nuotr./Joe Bidenas, Volodymyras Zelenskis

Ukrainiečių prezidentas Vašingtone lankėsi 2022 metų gruodį ir pasakė emocingą kalbą bendrai Kongreso sesijai. Tai buvo pirma žinoma jo kelionė į užsienį nuo Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios 2022-ųjų vasarį.

Kalbėdamas jį šiltai sutikusiems JAV įstatymų leidėjams V.Zelenskis padėkojo amerikiečiams už finansinę pagalbą ir sakė, kad šie pinigai yra ne labdara, o investicija į pasaulio saugumą ir demokratiją.

Naujo V.Zelenskio vizito, apie kurį pirmasis pranešė internetinis politikos leidinys „Punchbowl News“, detalės neskelbiamos.

Kongrese šiuo metu didėja susiskaldymas dėl tolesnio finansavimo Ukrainai. J.Bidenas siekia 13,1 mlrd. dolerių papildomai karinei pagalbai ir 8,5 mlrd. dolerių humanitarinei pagalbai.

Tačiau konservatyvieji respublikonai siekia federalinių išlaidų mažinimo, o kai kurie buvusio prezidento Donaldo Trumpo šalininkai nori nutraukti finansavimą Ukrainai.

Žuvo rusų desantininkų pulko vadas

09:00

Per mūšį Ukrainoje žuvo Rusijos 247-ojo gvardijos oro desantininkų pulko vadas Vasilijus Popovas.

Tai skelbia JAV Karo studijų institutas (ISW), remdamasis Rusijos kariškių pranešimais.

Ekspertai mano, kad tikėtina, jog Vasilijus Popovas 247-ojo pulko vado poste rugpjūčio arba rugsėjo mėnesį pakeitė Piotrą Popovą.

Vasilijus Popovas yra antrasis 247-ojo pulko vadas, žuvęs per kovas Ukrainoje.

247-ojo pulko daliniai veikia netoli Donecko-Zaporižios sričių sienos. 

ISW anksčiau vertino, kad palyginti elitinės desantininkų pajėgos vykdo ribotas kontratakas kritiniuose fronto ruožuose. Vasilijaus Popovo žūtis patvirtina ISW vertinimą, kad kontratakos gali dar labiau susilpninti šiuos dalinius.

Analitikai: Rusija nepasirengusi perimti raketų virš Krymo

08:59 Atnaujinta: 09:26

Naujausi smūgiai Rusijos oro gynybos sistemoms, dislokuotoms okupuotame Kryme, rodo, kad šalies agresorės kariuomenė nėra pasiruošusi ir nepajėgi perimti raketų virš pusiasalio, naujausioje ataskaitoje pažymėjo JAV įsikūrusio Karo tyrimų instituto (ISW) analitikai.

„Rugsėjo 14 d. Ukrainos pajėgos smogė Rusijos priešlėktuvinės gynybos sistemai netoli okupuotos Jevpatorijos Kryme. Rugsėjo 14 d. paskelbtoje geolokacinėje medžiagoje matyti sprogimas netoli Jevpatorijos ir po to vietovėje atsiradę dūmų stulpai. Iš papildomos geolokacinės filmuotos medžiagos matyti, kad Rusijos pajėgos neseniai dislokavo S-400 bateriją už Jevpatorijos, o sprogimas įvyko toje pačioje vietoje, kur 2022 m. rugpjūčio mėn. buvo dislokuota Rusijos S-400 sistema. Šis smūgis rodo, kad Rusijos pajėgos nebuvo pasiruošusios perimti raketų su šia sistema arba nesugebėjo to padaryti“, – sakoma pranešime.

Analitikai taip pat priminė, kad Ukrainos pajėgos rugpjūčio 23 d. smogė Rusijos priešlėktuvinės gynybos sistemai S-400 netoli Olenivkos Kryme.

„Antrasis Ukrainos smūgis svarbiai Rusijos oro gynybos sistemai per pastarąsias savaites rodo, kad tokios taktinės klaidos gali atspindėti platesnę sisteminę Rusijos oro gynybos okupuotame Kryme problemą“, – teigia ISW.

Kitos analitikų įžvalgos:

 • Rugsėjo 14 d. Ukrainos pajėgos tęsė puolamąsias operacijas Zaporižios srities vakaruose ir Bachmuto apylinkėse, o vėliau, kaip pranešama, pasistūmėjo į pietus nuo Bachmuto.
 • Rugsėjo 14 d. Rusijos pajėgos surengė dar vieną seriją bepiločių orlaivių „Shahed-131/136“ smūgių, nukreiptų į Ukrainos uosto infrastruktūrą.
 • Pranešama, kad per mūšį Ukrainoje žuvo Rusijos 247-ojo gvardijos oro desanto pulko (7-oji VDV divizija) vadas Vasilijus Popovas.
 • Kai kurie Rusijos šaltiniai užsiminė, kad tebesitęsianti įtampa tarp Rusijos gynybos ministerijos ir privačios samdinių grupuotės „Wagner“ mažina samdinių pajėgumą veikti Afrikos teatre.
 • Rugsėjo 14 d. Rusijos pajėgos vykdė puolamąsias operacijas palei liniją Kupjanskas-Svatovė-Kremina, netoli Bachmuto, palei Avdijivkos-Donecko miesto liniją ir vakarinėje Zaporižios srityje, o kai kuriose vietovėse pasistūmėjo į priekį.
 • Ukrainos pajėgos taip pat žengė į priekį palei Avdijivkos-Donecko miesto liniją.
 • Pranešama, kad Kremlius bando cenzūruoti Rusijos žiniasklaidos pranešimus apie galimą antrąją rezervo mobilizacijos bangą, siekdamas užkirsti kelią protestams ir rinkėjų nepasitenkinimui prieš 2024 m. Rusijos prezidento rinkimus.

Ukrainos generalinis štabas patvirtino: užimta Andrijivka, įsitvirtinama naujose pozicijose

08:08

Ukrainos kariai užėmė Andrijivkos gyvenvietę Donecko srityje. Kaip rytinėje suvestinėje praneša Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas, Andrijivka buvo atkovota dėl gerai koordinuotų puolamųjų veiksmų.

„Vykdydami šturmo veiksmus Ukrainos kariai užėmė Andrijivką Donecko srityje, padarė priešui didelių gyvosios jėgos ir technikos nuostolių ir įsitvirtina pasiektose pozicijose“, – teigiama Ukrainos generalinio štabo pranešime.

„Zuma press“/„Scanpix“/Ukrainos kariai
„Zuma press“/„Scanpix“/Ukrainos kariai

Tuo pat metu Bachmuto kryptimi priešas neatsisako bandymų pralaužti Ukrainos ginkluotųjų pajėgų gynybą Bohdanivkos rajone. Savo ruožtu Ukrainos pajėgos per puolamąsias operacijas Kliščijivkos rajone pasiekė dalinės sėkmės.

Kim Jong Unas apsilankė karinės aviacijos gamykloje Rusijos Tolimuosiuose Rytuose

07:44

Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas, viešintis Rusijoje, po susitikimo su šios šalies prezidentu Vladimiru Putinu penktadienį atvyko į svarbų pramoninį miestą aplankyti karinės aviacijos gamyklos, pranešė Rusijos agentūros.

Istorinėms sąjungininkėms taikomos visuotinės sankcijos – Maskvai dėl karo Ukrainoje, o Pchenjanui – dėl branduolinių bandymų. Kim Jong Uno vizitas taip pat sukėlė Vakarų sąjungininkų susirūpinimą susirūpinimą dėl galimų neteisėtų ginklų sandorių.

Praėjus dviem dienoms po susitikimo su V.Putinu kosmodrome „Vostočnyj“, Šiaurės Korėjos vadovo neperšaunamas traukinys atvažiavo į Rusijos Tolimuosiuose Rytuose esantį Komsomolską prie Amūro, kur jis buvo sutiktas su gėlėmis, muzika, šokių grupe ir šventiniais duonos kepalais, pranešė agentūra „Interfax“.

Retai iš savo šalies išvykstantis Kim Jong Unas atvyko į svarbų Rusijos pramonės centrą aplankyti karinės ir civilinės aviacijos gamyklos.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Vladimiras Putinas ir Kim Jong Unas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Vladimiras Putinas ir Kim Jong Unas

Kol Pchenjanas siekia Maskvos pagalbos plėtojant savo raketų programą, JAV pareigūnų ir ekspertų teigimu, Rusija yra suinteresuota pirkti Šiaurės Korėjos amuniciją, kurią galėtų naudoti savo kare Ukrainoje.

Naujienų agentūra TASS pranešė, kad Kim Jong Unas apsilankė garsiojo sovietų kosmonauto Jurijaus Gagarino – pirmojo į kosmosą pakilusio žmogaus – vardu pavadintoje aviacijos gamykloje. Nurodyta, kad joje gaminami Rusijos naikintuvai Su-35 ir Su-57.

Kai Kim Jong Uno traukinys, iš Pchenjano išvykęs sekmadienį, antradienį atvyko į Rusiją, Šiaurės Korėjos lyderiui pasienyje buvo įteikta pasirašyta J.Gagarino nuotrauka.

Ukraina įsakė evakuoti civilius Chersono regione

07:43

Ukrainos pareigūnai ketvirtadienį nurodė evakuoti civilius gyventojus iš pietinio Chersono regiono, kurį iš dalies kontroliuoja Rusijos pajėgos ir kuris yra nuolat apšaudomas.

„Chersono srities gynybos taryba nusprendė priverstinai evakuoti šeimas su vaikais iš vietovių, kurias nuolat apšaudo priešas“, – „Telegram“ tinkle pranešė regiono gubernatorius Oleksandras Prokudinas.

Rusijos kariai kontroliuoja į pietus nuo Dniepro upės esančias srities teritorijas po to, kai praėjusiais metais pasitraukė iš regiono sostinės Chersono miesto, kurį reguliariai apšaudo.

Ukrainos pareigūnai jau rugpjūtį rekomendavo civiliams gyventojams dėl Rusijos puolimo palikti keliolika vietovių šiaurės rytų regione Charkive, tačiau ši evakuacija nebuvo privaloma.

O.Prokudinas taip pat sakė, kad regiono valdžios institucijos ruošiasi ekstremaliai situacijai šį rudenį ir žiemą dėl aprūpinimo elektra.

2022-ųjų žiemą Rusija reguliariai bombardavo Ukrainos infrastruktūrą, o tai sukeldavo nuolatinius elektros tiekimo sutrikimus.

Kitas atnaujinimas po   30 s.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kaip apsitverti kiemą, kad tvora ir vartai tarnautų patikimai
Reklama
Monotoniškas darbas: kas slepiasi už darbodulio ir kodėl jo reikėtų vengti?
Reklama
„Trefoil“ sistema – dantų atkūrimo metodas, leidžiantis sutaupyti
Reklama
„Senukų“ parduotuvėje – pirmasis gyvas „Counter Strike 2“ turnyras
Parašykite atsiliepimą apie 15min