2 už 1 kainą. Vieną prenumeratą perkate, antrą dovanojate!
Prenumeruoti
09 25 /18:43

Ukrainos atstovas apie tebevykdomas Rusijos laivų atakas: tai, kaip „viščiukas, bėgiojantis be galvos“

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pirmadienį patvirtino, kad amerikietiški tankai „Abrams“ jau jo šalyje. Tuo tarpu okupuotame Luhansko srities Sorokynės mieste įvyko galingas sprogimas. Neoficialiais duomenimis, nukentėjo rusų amunicijos sandėlis. Pirmadienio naktį rusai atakavo Odesos uosto infrastruktūrą, dėl smūgių smarkiai nukentėjo Jūrų uosto pastatas ir viešbutis, buvo sugriautos grūdų saugyklos, apgadinti sandėlių pastatai, nukentėjo vienas žmogus.

Svarbiausios žinios iš Ukrainos

  • V.Zelenskis patvirtino: tankai „Abrams“ jau Ukrainoje
  • Pranešama, kad Baltarusija uždraudžia dronus privatiems asmenims
  • Per sekmadienio išpuolį prieš aerodromą Rusijoje likviduota karinių oro pajėgų oro pulko vadovybė
  • Galingas sprogimas netoli Luhansko: nukentėjo rusų šaudmenų sandėlis
  • Vladimiras Putinas savo gynybos ministrui Sergejui Šoigu įsakė iki spalio mėnesio sustabdyti Ukrainos ginkluotųjų pajėgų kontrpuolimą
  • Naktį rusai puolė Odesos uosto infrastruktūrą, dėl smūgių smarkiai nukentėjo Jūrų uosto pastatas ir viešbutis.
  • Rusija į ieškomų asmenų sąrašą įtraukė teisėją, kuris išdavė V.Putino arešto orderį
  • Dviem rusų snaiperiams – kaltinimai dėl mergaičių ir moterų žaginimų

Visas naujienas apie Rusijos įsiveržimą į Ukrainą rasite ČIA.

Rūšiavimas
Naujausi viršuje
Naujausi apačioje

Pranešama apie sprogimus Kurske

00:57

Vietos gyventojai praneša apie galingus sprogimus Kurske.

22.36 val. Kursko srities gubernatorius Romanas Starovojus paskelbė, kad rajone veikia priešlėktuvinė gynyba. Rusijos gynybos ministerija rašo, kad jie numušė du Ukrainos bepiločius orlaivio tipo lėktuvus danguje virš regiono.

Vėliau jie nurodė, kad apie 23.00 val. oro gynyba sunaikino du Ukrainos bepiločius orlaivius. Tuo pat metu vietiniai „Telegram“ kanalai toliau praneša apie sprogimus ir skelbia atitinkamus vaizdo įrašus.

Rusijos gynybos ministerija taip pat pranešė, kad vakare virš Belgorodo srities numušė septynis Ukrainos bepiločius orlaivius.

Ukrainos oro pajėgos: Rusija iš Krymo į Ukrainą paleido „Shahed“ dronus

00:36

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų oro pajėgos paskelbė, kad okupantai paleido kelias bepiločių orlaivių „Shahed“ grupes iš Krymo, o dar viena bepiločių orlaivių grupė juda iš šiaurės:

„Užfiksuotas kelių priešo atakos bepiločių orlaivių „Shahed“ grupių paleidimas iš Chaudos, Krymo“.

Vėliau karinės oro pajėgos pranešė apie priešo bepiločių orlaivių grupę Sumų regione. „Jie juda pietvakarių kryptimi (kursas gali keistis)“, – sakoma pranešime. 

Vėliau pranešta, kad grėsmė šiaurėje buvo įveikta.

23:59 val. tapo žinoma apie dar vieną priešo bepiločių orlaivių ataką iš Juodosios jūros į Mykolajivo srities pietus.

Apie padarytą žalą kol kas neskelbiama.

Chersono regione žuvusiųjų skaičius išaugo iki 6 

00:05

Pirmadienį Ukrainos Chersono srityje per Rusijos apšaudymą žuvo mažiausiai šeši žmonės ir penki buvo sužeisti, atnaujintame pranešime socialinėje žiniasklaidoje pranešė regiono karinės administracijos vadovas Oleksandras Prokudinas.

„Rusijos kariuomenė vėl atakavo Chersono miesto Dniprovskio rajoną. Preliminariais duomenimis, nuo patirtų sužalojimų mirė du vyrai ir viena moteris“, – sakė O.Prokudinas.

Pasak Prokudino, dar trys žmonės taip pat buvo sužeisti ir išvežti į ligoninę.

Anksčiau O.Prokudinas pranešė, kad pirmadienį per Rusijos aviacijos smūgį Chersono srities Beryslavo mieste žuvo trys žmonės ir du buvo sužeisti.

O.Prokudinas sakė, kad po civilių gyventojų evakuacijos po intensyvaus Rusijos apšaudymo Beryslavo bendruomenėje liko tik ketvirtadalis gyventojų.

„Per pastarąsias dvi savaites beveik 100 vaikų ir jų šeimų paliko pavojingas pakrantės bendruomenes Chersono srityje“, – sakė O. Prokudinas.

V.Zelenskis apie „Abrams“ tankus: ruošiame juos, kad sustiprintume savo veiksmus prieš okupantus

23:19

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pareiškė, kad amerikiečių tankai „Abrams“, kurie buvo pristatyti į Ukrainą, dabar yra rengiami sustiprinti Ukrainos ginkluotųjų pajėgų veiksmus prieš Rusijos okupantus.

„Mes juos ruošiame, kad sustiprintume savo veiksmus prieš okupantus. Ir tai bus reikšmingas sustiprinimas. Taip pat dirbame, kad gautume visus kitus ginkluotės pajėgumus, kurių mums taip reikia“, – sakė jis savo vaizdo pranešime.

Prezidentas pridūrė, kad tai pasakytina ir apie naikintuvus F-16 – tęsiamas pilotų ir infrastruktūros mokymas. Tai taikoma ir tolimojo nuotolio ginklams.

„Darome viską, kad Ukraina galėtų daugiau nuveikti išlaisvindama savo teritoriją“, – pabrėžė valstybės vadovas.

Pasak jo, tas pats ir su oro gynyba: „Kad padengtume visą mūsų valstybės teritoriją, mums reikia daugiau sistemų, nei turime dabar. Alternatyvos nėra. Kad būtų užtikrintas Ukrainos saugumas. Ir mes gaminsime, žingsnis po žingsnio statysime visas reikiamas gamyklas“.

Anot V.Zelenskio, jau dabar matomas labai aiškus pasaulio susidomėjimas bendradarbiauti su Ukraina siekiant sukurti naują ne tik šalies, bet ir jos partnerių gynybinę jėgą.

„Visas mūsų pasaulis remiasi taisyklėmis ir netoleruos agresijos ir teroro, kuriuos Rusija bando paversti norma“, – sakė jis.

Rusija apšaudė Mykolajivą

23:00

Pirmadienio vakarą Rusijos okupacinės pajėgos apšaudė Mykolajivą. Apie tai savo „Telegram“ kanale pranešė miesto meras Aleksandras Senkevičius. 

„Mums aišku, kur yra „atvykimas“. Prašau nieko neskelbti internete“, – rašė jis.

Apie 21.00 Ukrainos karinės oro pajėgos perspėjo, kad Mykolajivo regionui iškilo raketų pavojus.

21.46 val. oro pavojus miestui ir regionui buvo atšauktas. Vietos valdžios institucijos kol kas nepateikė naujos informacijos.

Ukrainos atstovas apie tebevykdomas Rusijos laivų atakas: tai kaip „viščiukas, bėgiojantis be galvos“

21:54

Rusijos laivai vis dar rengia atakas prieš Ukrainą po tariamos Rusijos Juodosios jūros laivyno vado žūties, tačiau šios atakos vykdomos „iš inercijos“, pirmadienį per nacionalinę televiziją pareiškė Ukrainos karinių jūrų pajėgų atstovas spaudai Dmytro Pletenčiukas, rašo CNN.

D.Pletenčiukas buvo paklaustas apie anksčiau pirmadienį Ukrainos valdžios institucijų paskelbtus komentarus, kuriuose teigiama, kad per penktadienio ataką Sevastopolyje žuvo admirolas Viktoras Sokolovas, taip pat 33 kiti karininkai ir daugiau kaip 100 kariškių. 

D.Pletenčiukas sakė, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas „nekontroliuoja faktinio laivų veikimo jūroje“ ir pasikliauja savo admirolais, kurie išmano „savo priemones ir pajėgas, personalą, žino, kaip juos valdyti, kaip geriau juos panaudoti. Be to, jie gali nuo jo [Putino] kai ką nuslėpti, nepranešti apie tam tikrus dalykus“.

Tada jis teigė: „Šiuo metu jie (Rusijos karinis jūrų laivynas) prarado žmogų, kuris iš tikrųjų visa tai valdo, ir jo personalą, kuris kartu su juo valdo laivyną. Tai didelė grupė, kuriai reikia daugybės vadovų, kad galėtų valdyti visus procesus, kad laivynas veiktų kaip vienas mechanizmas. Įsivaizduokite, kad pagrindinė šio mechanizmo dalis tampa neveiksni.“

Rusijos gynybos ministerijos nuotr./Viktoras Sokolovas
Rusijos gynybos ministerijos nuotr./Viktoras Sokolovas

D.Pletenčiukas toliau sakė, kad „taip, praėjusią naktį jie (turėdamas omenyje Rusijos laivus Juodojoje jūroje) iš inercijos vis dar sudavė smūgius“, tačiau šias operacijas jis palygino su „viščiuku, bėgiojančiu be galvos“.

„Todėl nuo šiol jie (Rusijos karinis jūrų laivynas) turės atitinkamų problemų dėl karių kontrolės“, – sakė jis. 

Anksčiau pirmadienį Ukrainos specialiųjų operacijų pajėgos pranešė, kad V.Sokolovas penktadienį žuvo Sevastopolyje per bene drąsiausią iki šiol Ukrainos pajėgų ataką Kryme. 

„Eliminuotas per smūgį į štabą Sevastopolyje Rusijos Juodosios jūros laivyno vadas admirolas V.Sokolovas“, – sakė pulkininkas Vladislavas Nazarovas, operatyvinės vadovybės „Pietūs“ atstovas spaudai. 

CNN negali nepriklausomai patvirtinti Ukrainos teiginių apie V.Sokolovą ir kitus Sevastopolyje nukentėjusius asmenis.

CNN kreipėsi į Rusijos gynybos ministeriją dėl komentarų, tačiau šio straipsnio rašymo metu atsakymo negavo.

Rusija vėl smogė Chersonui: trys žmonės žuvo

20:38

Rusijos okupantai vėl atakavo Chersoną, dėl to preliminariai žuvo trys žmonės.

„Rusijos kariuomenė vėl puolė Chersono Dniepro rajoną. Preliminariais duomenimis, nuo patirtų sužalojimų mirė du vyrai ir viena moteris. Dar trys žmonės buvo sužeisti. Jie buvo nuvežti į ligoninę“, – savo „Telegram“ kanale pranešė Chersono srities karinės administracijos vadovas Aleksandras Prokudinas.

Tuo pat metu Chersono miesto karinės administracijos vadovas Romanas Mročko rašė, kad, preliminariais duomenimis, trys žmonės žuvo ir du buvo sužeisti. Informacija tikslinama.

Moldovoje rasta galimai iš Rusijos paleistos raketos fragmentų

19:48

Po Rusijos oro atakos prieš kaimyninę Ukrainą naktį Moldovos separatistiniame Padniestrės regione esančiame kaime pirmadienį rasta raketos fragmentų, pranešė regiono valdžios institucijos, kurias cituoja „The Guardian“.

Šis promaskvietiškas separatistinis regionas atsiskyrė po trumpo pilietinio karo žlugus Sovietų Sąjungai ir nėra pripažintas tarptautiniu mastu, praneša agentūra AFP.

„Raketos S-300 kovinė galvutė... nukrito [Kickanio] kaime, netoli vieno namo, ir įstrigo žemėje“, – Rusijos valstybinei naujienų agentūrai „Tass“ sakė komisijos, atsakingos už taikos palaikymo operacijas Padniestrėje, vienas iš pirmininkų Olegas Beliakovas.

Jis pridūrė, kad preliminarūs išminavimo grupės duomenys rodo, jog ant nuolaužos yra 1968 metų modelio požymių.

Moldova pranešė, kad pradėjo tyrimą. „Šiuo metu nėra aiški nei identifikuoto objekto kilmė, nei nepriklausomų šaltinių patvirtinta jo trajektorija“, – teigė Gynybos ministerija.

Vietos žiniasklaidos duomenimis, raketa nukrito Kickanio kaimo gyventojo kieme. Jis tvirtino, kad apie 1 val. vietos (ir Lietuvos) laiku išgirdo stiprų sprogimą ir anksti ryte rado raketos nuolaužas.  

Tiek Ukrainos, tiek Rusijos kariuomenės naudoja sovietų gamybos raketas „žemė-oras“ S-300.

Rusų opozicionierius: V.Putinas Krymo negins

19:39

Kremliaus diktatorius Vladimiras Putinas negins Krymo. Kai tik Ukrainos kariuomenė įžengs į Krymo žemę, jis surengs evakuaciją iš ten, įsitikinęs Rusijos opozicionierius Viačeslavas Malcevas. Jis mano, kad geriausia išeitis V.Putinui dabar būtų, jei Ukraina Krymą užimtų jėga, rašo UNIAN.

„Krymas Putinui visada buvo „lagaminas be rankenos“. Visos pagrindinės Putino problemos prasidėjo nuo Krymo. Ir tai yra užburtas ratas: jei jis iš ten neišvyks, jam bus blogai, jei išvyks, jam bus dar blogiau. Jis pateko į žiurkių spąstus“, – mano jis.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas

Pasak V.Malcevo, naujausi ryškūs ir galingi Ukrainos ginkluotųjų pajėgų smūgiai kariniams objektams Kryme rodo, kad V.Putinas su savo „priešmirtinėmis technologijomis“ visiškai nepajėgus pasipriešinti naujiems ginklams ir naujai karo taktikai.

„Putinas neturi jokių galimybių pasipriešinti naujam ginklui – Ukrainos kariuomenei, tačiau jis turi galimybę išduoti Rusiją ir pasiduoti Kinijai, ką jis dabar ir daro“, – pažymėjo ekspertas.

Baltarusija uždraudė dronus privatiems asmenims

18:40

Nuo šiol į Baltarusiją importuoti ir naudoti bepiločius orlaivius galės tik organizacijos ir individualia veikla besiverčiantys verslininkai. Tačiau tam reikės gauti leidimą ir įregistruoti droną, skelbia kanalas „Nexta“.

Tačiau visiems kitiems, turintiems dronų, duotas šešių mėnesių terminas jais atsikratyti. Juos galima parduoti įmonėms arba perduoti saugoti Aliaksandro Lukašenkos administracijos įgaliotai organizacijai.

 

 

R.Kadyrovas skelbia video, kaip jo sūnus spardo kitą vyrą

18:33

Čečėnijos vadovas Ramzanas Kadyrovas bando priminti apie save: jo „Telegram“ kanale paskelbtas vaizdo įrašas, kaip jo sūnus Adamas Kadyrovas spardo studentą.

„Man nepatinka užuominos. Visada geriau dėti galutinį tašką – teisingą ir sąžiningą. Internete vis dar ginčijamasi dėl to, kad Adamas Kadyrovas sumušė šventojo Korano degintoją Nikitą Žuravelį. <...> Jis jį sumušė ir pasielgė teisingai. Be to, manau, kad kiekvienas, kuris kėsinasi į bet kokį Šventąjį Raštą, taip pat ir demonstratyviai jį sudegindamas, įžeidęs dešimtis milijonų mūsų didelės šalies piliečių, turi būti griežtai nubaustas“, – pranešime neva cituojamas Ramzanas Kadyrovas.

Nėra aišku, ar pranešimą paskelbė pats Ramzanas Kadyrovas, nes žiniasklaida pastaruoju metu skelbia apie pablogėjusią jo sveikatos būklę.

Daugiau informacijos rasite ČIA.

VIDEO: R.Kadyrovo sūnus spardo Korano degintoją

 

„Whatsapp“ nepaleis kanalų paslaugos Rusijoje

17:45

Po Valstybės Dūmos ir „Roskomnadzor“ grasinimo blokuoti, susirašinėjimo programėle „Whatsapp“, priklausanti „Metai“, persigalvojo ir nepradės teikti kanalų paslaugos „WA Channels“ Rusijoje.

„Artimiausiu metu šis produktas nebus prieinamas vartotojams Rusijos teritorijoje“, – „The Moscow Times“ sakė „Metos“ atstovas spaudai.

 

 

Palydovinės nuotraukos rodo padidėjusį aktyvumą Rusijos branduolinių bandymų poligone Arktyje

17:34

Šiuos vaizdus paskelbė „Radio Liberty“ žurnalistai, gavę juos iš Middlebury tarptautinių studijų instituto. Palyginus 2021 m. liepą ir 2023 m. birželį darytus vaizdus, matyti, kad Naujosios Žemės Severno gyvenvietėje matyti dideli sunkvežimiai, jūriniai konteineriai, statybiniai kranai ir statybinės medžiagos.

Pažymima, kad tokio statybų tempo bandymų poligone nebuvo „nuo pat branduolinių bandymų pabaigos praėjusio amžiaus 9-ajame dešimtmetyje“. Tai gali reikšti, kad Rusija planuoja ten plėsti personalą arba naudoti jį ištisus metus.

 

JT komisija: Rusijos kariuomenė toliau vykdo karo nusikaltimus

17:26

Jungtinių Tautų Žmogaus teisių tarybos Nepriklausoma pažeidimų Ukrainoje tyrimo komisija ataskaitoje nurodė, kad Rusijos kariuomenė toliau vykdo karo nusikaltimus.

Visų pirma ataskaitoje minimi sistemingo kankinimo ir didelio masto seksualinio smurto prieš moteris faktai Chersono srities okupacijos metu.

„Scanpix“/AP nuotr./Rusijos karys
„Scanpix“/AP nuotr./Rusijos karys

 

Paskelbta trajektorija, kaip skrido raketos į Odesą

17:14

Paskelbta trajektorija, kaip naktį į pirmadienį skrido raketos į Odesą:

 

Naujausiame video – vaizdai iš rusų raketų nuniokotos Odesos

16:36

Rusai naktį į pirmadienį atakavo Odesą – nukentėjo Jūrų uosto pastatas ir viešbutis.

Naujausiame video – vaizdai iš rusų raketų nuniokotos Odesos.

VIDEO: Rusai atakavo Odesą – nukentėjo Jūrų uosto pastatas ir viešbutis

 

Šiaurės ir Baltijos šalys pasmerkė Rusijos vykdomus žmogaus teisių pažeidimus Ukrainoje

16:07

Šiaurės ir Baltijos šalys Jungtinių Tautų (JT) Žmogaus teisių taryboje pasmerkė Rusijos vykdomus žmogaus teisių pažeidimus Ukrainoje, pirmadienį pranešė Užsienio reikalų ministerija (URM).

„Rusijos vykdomas neteisėtas ukrainiečių vaikų perkėlimas į Rusiją, jos okupuotas teritorijas ir į Baltarusiją gali būti laikomas karo nusikaltimu“, – sakė Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis, perskaitęs pareiškimą Šiaurės-Baltijos (NB8) valstybių vardu.

Jungtinių Tautų (JT) Žmogaus teisių taryboje Nepriklausoma tarptautinė tyrimų komisija Ukrainai (Independent International Commission of Inquiry on Ukraine) pirmadienį pristatė informaciją apie gausius Rusijos karo prieš Ukrainą sukeltus žmogaus teisių pažeidimus.

Šiaurės-Baltijos (NB8) valstybių vardu G. Landsbergio perskaitytame pranešime pasmerkti 19 mėnesių trunkančios Rusijos agresijos prieš Ukrainą padariniai žmogaus teisių padėčiai.

Bendrame Lietuvos, Latvijos, Estijos, Danijos, Švedijos, Suomijos, Norvegijos ir Islandijos pareiškime išreikštas susirūpinimas dėl Rusijos nuolatinio ir tyčinio Ukrainos civilių gyventojų kankinimo, žudymo, seksualinio smurto bei tęstinio gyvybiškai svarbios civilinės infrastruktūros naikinimo.

Lukas Balandis / BNS nuotr./Gabrielius Landsbergis
Lukas Balandis / BNS nuotr./Gabrielius Landsbergis

 

Gynybos pajėgos suėmė buvusį Rusijos miesto merą

15:56

Netoli Kliščijivkos Donecko srityje gynybos pajėgos paėmė į nelaisvę buvusį Rusijos Čaikovskio miesto merą Aleksejų Tretjakovą.

Vaizdo įraše jis patvirtina, kad jis sutinka būti filmuojamas ir savanoriškai duoda parodymus.

Jis teigia, kad nuo 2014 m. iki 2019 m. buvo miesto meras, o prieš tai – miesto Dūmos deputatas.

Kaip teigia pats, jis pasirašė sutartį su Rusijos gynybos ministerija ir buvo išvežtas į Lysyčanską.

Kada tiksliai buvo suimtas meras nenurodoma.

Pasirodė daugiau vaizdų iš rusų atakuoto Chersono regiono

15:15

Su Rusijos atakomis taip pat susidūrė Ukrainos pietinis Chersono regionas. Jo gubernatorius Oleksandras Prokudinas sakė, kad per smūgius, kurie buvo nukreipti į netoliese esančias Olhivkos ir Lvovės gyvenvietes, nukentėjo švietimo įstaiga.

Kiek vėliau O. Prokudinas pranešė, kad pirmadienio rytą rusų aviacija atakavo Beryslavą Chersono srityje.

Ten mirtinai sužaloti du žmonės, dar du asmenys buvo sužeisti.

Ukrainos vidurio rytuose esančios Dnipropetrovsko srities gubernatorius Serhijus Lysakas sakė, kad nukritusio drono nuolaužos sukėlė gaisrą šalies prezidento Volodymyro Zelenskio gimtajame mieste Kryvyj Rihe esančioje pramonės įmonėje.

Jis pridūrė, kad Pokrovskos ir Myrivskos bendruomenės buvo apšaudytos sunkiąja artilerija, tačiau aukų ar sužeistųjų, anot gubernatoriaus, nebuvo.

V.Zelenskis patvirtino: tankai „Abrams“ jau Ukrainoje

14:55

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pirmadienį patvirtino, kad amerikietiški tankai „Abrams“ jau jo šalyje.

„Geros žinios iš ministro Umerovo. „Abrams“ jau yra Ukrainoje ir ruošiasi sustiprinti mūsų brigadas. Esu dėkingas mūsų sąjungininkams už susitarimų vykdymą! Ieškome naujų sutarčių ir plečiame tiekimo geografiją“, – parašė prezidentas socialiniame tinkle „Telegram“ paminėdamas gynybos ministrą Rustemą Umerovą.

Vašingtonas anksčiau šiais metais pažadėjo Kyjivui tris dešimtis tankų.

Vienas JAV kariuomenės aukšto rango pareigūnas sakė, kad pirmieji tankai bus išsiųsti artimiausiomis dienomis, o visas procesas bus užbaigtas per kelias savaites.

Sprendimas skirti Ukrainai tankų „Abrams“ žymi visišką JAV pozicijos pasikeitimą – anksčiau amerikiečių gynybos pareigūnai ne kartą sakė, kad šie tankai dėl savo sudėtingumo nėra labai tinkami ukrainiečių pajėgoms.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„M1A2 Abrams“ tankas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„M1A2 Abrams“ tankas

 

Rusija į ieškomų asmenų sąrašą įtraukė teisėją, kuris išdavė V.Putino arešto orderį

14:53

 Maskva pirmadienį nurodė, kad į ieškomų asmenų sąrašą įtraukė Tarptautinio Baudžiamojo Teismo (TBT), kuris yra išdavęs Rusijos prezidento Vladimiro Putino arešto orderį, pirmininką.

„Hofmanskis Piotras Jozefas, lenkas. Ieškomas pagal Rusijos Federacijos baudžiamojo kodekso straipsnį“, – pranešė Rusijos naujienų agentūros, remdamosi Vidaus reikalų ministerija.

„Scanpix“/AP nuotr./Ramzanas Kadyrovas, Jevgenijus Prigožinas, Vladimiras Putinas
„Scanpix“/AP nuotr./Ramzanas Kadyrovas, Jevgenijus Prigožinas, Vladimiras Putinas

 

JT tyrėjai: kai kuri Rusijos žiniasklaidos retorika gali prilygti genocido kurstymui

14:50

Jungtinių Tautų ekspertai, atliekantys tyrimą dėl žmogaus teisių pažeidimų Ukrainoje Maskvai tęsiant savo plataus masto invaziją, pirmadienį įspėjo, kad kai kuri Rusijos žiniasklaidos retorika gali prilygti genocido kurstymui.

Kalbėdamas JT Žmogaus teisių taryboje, tyrimo grupės vadovas Erikas Mose išreiškė susirūpinimą dėl kaltinimų genocidu Ukrainoje ir įspėjo, kad „kai kurie Rusijos valstybinės ir kitos žiniasklaidos priemonės skleidžiama retorika gali būti laikomi genocido kurstymu“.

Jis sakė, kad jo grupė tęsia tyrimus šiais klausimais.

Dviem rusų snaiperiams – kaltinimai dėl mergaičių ir moterų žaginimų

14:49

Ukrainos generalinė prokuratūra išsiuntė teismui kaltinamąjį aktą dviem neįvardytiems Rusijos snaiperiams, kurie, tyrimo duomenimis, per Kyjivo srities okupaciją 2022 m. kovo mėn. įvykdė seriją moterų ir nepilnamečių mergaičių išprievartavimų, skelbia BBC.

Byla bus nagrinėjama in absentia, t. y. už akių, sakoma Generalinės prokuratūros pranešime. Kaltinamųjų vardai ir pavardės neįvardijami, kaip ir jiems inkriminuojamų nusikaltimų vieta, tačiau pažymima, kad tuo metu jie tarnavo 15-ojoje atskirojoje gvardijos motorizuotojoje šaulių brigadoje (V. Putinas po aprašytų 2022 m. gegužės mėn. įvykių jai suteikė garbingą „gvardijos“ vardą).

Taip pat nurodytas jų amžius: 28 ir 31 metai.

Žiaurumų serija prasidėjo, kai rusų kariai įsiveržė į jaunos šeimos namus ir vyro akivaizdoje išprievartavo moterį, o vienas iš jų išprievartavo ketverių metų dukrą. Tada jie įsiveržė į kitą namą ir išprievartavo nėščią moterį ir jos nepilnametę dukrą.

Vėliau tą pačią dieną jie bandė išprievartauti dar vieną moterį, bet ji pasipriešino. Tada jie nuėjo į kaimyninį namą, užrakino šeimos narius jų kambariuose ir paeiliui išprievartavo dar vieną moterį ir jos nepilnametę dukrą. Iš viso, prokurorų nuomone, nuo jų veiksmų nukentėjo 12 žmonių.

Plačiau skaitykite ČIA.

„AFP“/„Scanpix“/Ukrainiečiai apšaudo rusų pozicijas prie Bachmuto
„AFP“/„Scanpix“/Ukrainiečiai apšaudo rusų pozicijas prie Bachmuto

 

Rusijos Juodosios jūros laivyno vadas žuvo per smūgį Sevastopolio štabui

14:17

Ukrainos specialiųjų operacijų pajėgos paskelbė atnaujintą informaciją apie rusų nuostolius, patirtus per specialiąją operaciją, kurios metu buvo sunaikinta Rusijos Juodosios jūros laivyno būstinė ir laivas „Minskas“.

Ukrainos specialiųjų operacijų pajėgos informavo, kad po Rusijos Juodosios jūros laivyno štabo sunaikinimo žuvo 34 karininkai, tarp jų ir Juodosios jūros laivyno vadas Viktoras Sokolovas. Dar 105 rusai buvo sužeisti, o štabo pastatas negali būti atstatytas.

Rusijos gynybos ministerijos nuotr./Viktoras Sokolovas
Rusijos gynybos ministerijos nuotr./Viktoras Sokolovas

Penktadienį, rugsėjo 22 d., okupacinė rusų valdžia paskelbė apie raketų ataką prieš laivyno štabą Sevastopolyje, kurio gaisro ilgai nepavyko užgesinti. Rusija tvirtino, kad virš miesto numušė penkias raketas. Pasak jų, vienas kariškis dingo be žinios.

Tuo tarpu Ukrainos žvalgyba pranešė, kad per ataką žuvo mažiausiai devyni žmonės, o dar 16 buvo sužeisti. Pranešama, kad tarp jų buvo generolas pulkininkas Aleksandras Romančiukas ir štabo viršininkas generolas leitenantas Olegas Cekovas.

2023 m. rugsėjo 13 d. per smūgį okupuotame Sevastopolyje esančiame doke buvo apgadintas didysis desantinis laivas „Minsk“. Taip pat nukentėjo povandeninis laivas „Rostovas prie Dono“.

VIDEO: Užfiksuotas momentas, kai raketa smogia Rusijos Juodosios jūros laivyno štabui Sevastopolyje

 

Išpuolis prieš aerodromą Rusijoje: likviduota karinių oro pajėgų oro pulko vadovybė

14:08

Per išpuolį prieš aerodromą Rusijoje likviduota Rusijos karinių oro pajėgų oro pulko vadovybė, skelbia Ukrainos žiniasklaida.

Sekmadienį Chalino aerodromą Kursko srityje atakavo bepilotis lėktuvas, dėl to nukentėjo rusų aviacijos pulko vadovybė: yra žuvusiųjų ir sužeistųjų.

Jame bazuojasi Ždanovo vardu pavadintas 14-asis gvardijos naikintuvų aviacijos pulkas, ginkluotas lėktuvais Su-30SM, rašo LIGA.net, remdamasi pašnekovu iš Ukrainos karinės žvalgybos.

Per sprogimą žuvo arba buvo sužeisti: 14-ojo aviacijos pulko vadas, vienas iš jo pavaduotojų, grupė aviacijos karininkų, karinės kontržvalgybos atstovas ir aerodromo darbuotojai, skelbia naujienų agentūra „Unian“.

Šaltinio teigimu, galingas sprogimas įvyko pačiame kilimo ir tūpimo take, o žuvusieji ir sužeistieji „ilgai buvo išnešami iš įvykio vietos“.

Jis sakė, kad „ukrainiečių droną“ esą perėmė rusų elektroninės kovos įranga netoli aerodromo, ir dle dronas „saugiai nusileido“ ant kilimo ir tūpimo tako.

„Jo apžiūrėti ir vėliau nufotografuoti atvyko aviacijos pulko vadovybė ir FSB pareigūnai. Kai „garbinga“ delegacija bandė apžiūrėti „trofėjinį“ bepilotį orlaivį, įvyko sprogimas“, – sakė jis.

Plačiau skaitykite ČIA.

Rusijos gynybos ministerijos nuotr./Lėktuvas Su-30SM
Rusijos gynybos ministerijos nuotr./Lėktuvas Su-30SM

.

„New York Times“ šaltiniai: Ukrainai pristatyti pirmieji „Abrams“ tankai

13:59

Pirmieji JAV tankai „M1 Abrams“ atvyko į Ukrainą, praneša „New York Times“, remdamasis dviem anoniminiais JAV kariniais šaltiniais. Pasak jų, jie buvo išsiųsti šeštadienį; tikslaus skaičiaus jie neįvardijo, tačiau tai pirmieji iš 31 tanko, kuriuos JAV pažadėjo Ukrainai sausio mėnesį.

Šaltinių anonimiškumas paaiškinamas tuo, kad apie tai dar nebuvo oficialiai paskelbta. Praėjusią savaitę JAV prezidentas Joe Bidenas sakė, kad pirmieji tankai į Ukrainą atvyks šią savaitę.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„Abrams“ tankas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„Abrams“ tankas

 

Padniestrėje pranešama apie nukritusią raketą

13:36

Nepripažintoje Padniestrėje, Rusijai užpuolus Ukrainą, pranešta apie nukritusį raketos fragmentą, skelbia naujienų agentūra „Unian“.

Padniestrės vidaus reikalų ministerijos duomenimis, vieno namo Kičanų kaime gyventojai savo sklype rado nuolaužų, tikriausiai priešlėktuvinės gynybos raketos.

Ministerija paragino gyventojus nepanikuoti ir patikino, kad "padėtis kontroliuojama".

VIDEO: Padniestrėje pranešama apie nukritusią raketą

 

„Mano mamą nužudė, mane pagrobė“: Ukrainos vaikai Hagoje liudija prieš Rusiją

13:27

„Raketa įskrido į kaimyno namą. Mamai buvo pataikyta į galvą. Man į koją. Kitą dieną ji mirė. Kaimynas ją palaidojo mūsų kieme. O manęs atėjo rusai.“

Kai Iljai buvo devyneri, jo mama žuvo jo akyse Mariupolyje, kurį 2022 m. pavasarį apsupo rusų kariai. Berniukas buvo nuvežtas į Donecko ligoninę.

Dabar Iljai vienuolika metų. Hagoje jis sėdi priešais Nyderlandų užsienio reikalų ministrę ir pasakoja savo istoriją – ką patyrė Mariupolyje, kaip su juo buvo elgiamasi, kaip jam neleido bendrauti su močiute ir pažadėjo surasti jam naują šeimą Rusijoje.

Ukrainos valdžios institucijų teigimu, nuo plataus masto invazijos pradžios rusai pagrobė ir išvežė iš Ukrainos dešimtis tūkstančių vaikų, skelbia BBC Ukrainos tarnyba.

Tikslaus jų skaičiaus nustatyti neįmanoma, nes dalis šalies tebėra okupuota. Ukrainos portalo „Karo vaikai“ duomenimis, pavyko nustatyti apie 20 000 vaikų vardus, pavardes ir pagrobimo aplinkybes. Tai tie, kurie buvo deportuoti į Rusiją.

Plačiau šią istoriją skaitykite ČIA.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Mariupolis
AFP/„Scanpix“ nuotr./Mariupolis

 

Pasirodė daugiau liudininkų video iš sprogimo rusų šaudmenų sandėlyje

13:21

Okupuotame Luhansko srities Sorokynės mieste įvyko galingas sprogimas. Neoficialiais duomenimis, nukentėjo rusų amunicijos sandėlis.

Liudininkai skelbia naujus vaizdo įrašus iš sprogimo vietos.

VIDEO: Galingas sprogimas netoli Luhansko: nukentėjo rusų šaudmenų sandėlis

 

K.Budanovas dėl Kerčės tilto – tai tik laiko klausimas

12:55

Ukrainos karinės žvalgybos vadovas Kyrylo Budanovas interviu JAV leidiniui „The War Zone“ sakė, kad dėl Kerčės tilto „byla bus privesta iki galo“.

Atsakydamas į JAV žurnalisto Howardo Altmano klausimą, ar Kyjivas vėl atakuos Kerčės sąsiaurio tiltą, Ukrainos karinės žvalgybos vadas sakė, kad „mes tai darome reguliariai“, „mes privesime bylą iki galo“ ir „tai tik laiko klausimas“.

Komentuodamas galimą Vladimiro Putino reakciją į tai, K.Budanovas sakė: „Jis vėl bus nusiminęs“. „Ką jis gali padaryti?“ – retoriškai klausė K.Budanovas.

Rusiją ir okupuotą Krymą jungiantis Kerčės tiltas patyrė didelę žalą per du išpuolius – 2022 m. spalį ir 2023 m. liepą. Abiem atvejais Ukrainos ginkluotosios pajėgos pripažino prisidėjusios prie tilto sugadinimo.

„Reuters“/„Scanpix“/Ukrainos gynybos žvalgybos vadovas Kyrylo Budanovas
„Reuters“/„Scanpix“/Ukrainos gynybos žvalgybos vadovas Kyrylo Budanovas

 

Odesoje per naktinį išpuolį žuvo du žmonės

12:39 Atnaujinta 13:12

Apie pirmą auką pranešė Odesos regioninės karinės administracijos vadovas Olehas Kiperas, skelbia naujienų agentūra „RBK Ukraina“.

„Rusijos raketa pataikė į sandėlį, kuriame buvo laikomi grūdai. Du pastate dirbę žmonės nuo praėjusios nakties nebuvo susisiekę. 12.15 val. po griuvėsiais buvo rastas vieno iš dingusiųjų kūnas. Vyksta paieškos ir gelbėjimo operacijos“, – rašė jis.

Vėliau jis patvirtino, kad rastas ir antrojo darbuotojo kūnas.

 

Galingas sprogimas netoli Luhansko: nukentėjo rusų šaudmenų sandėlys

12:14

Okupuotame Luhansko srities Sorokynės mieste įvyko galingas sprogimas. Neoficialiais duomenimis, nukentėjo rusų amunicijos sandėlys.

Vietos gyventojų teigimu, sprogimas įvyko gamyklos „Junost“ teritorijoje arba netoli jos.

Ukrainos žurnalistas Denisas Kazanskis, kuris specializuojasi nušviesti padėtį okupuotoje Donbaso dalyje, teigė, kad nukentėjo Rusijos amunicijos sandėlys.

„Smūgiai į šaudmenų sandėlius gamykloje „Junost“. Visas miestas dreba nuo sprogimų“, – rašė jis savo „Telegram“ kanale, o vėliau pridūrė, kad per sprogimus sugriauta pusė „Junost“ gamyklos.

Be to, socialiniuose tinkluose plinta pirmųjų minučių po smūgio vaizdo įrašai. Juose ypač matyti būdingi „fejerverkai“ atvykimo vietoje. Taip pat girdimi garsai, panašūs į šaudmenų detonaciją.

VIDEO: Rusų amunicijos sandėlį sudrebino smūgis

 

M.Razvožajevas paskelbė apie būsimus sprogimus Sevastopolyje

11:47

Rusijos paskirtas okupuoto Sevastopolio gubernatorius Michailas Razvožajevas paskelbė apie būsimus sprogimus Sevastopolyje.

Pasak Rusijos kontroliuojamo miesto vadovo, „dar vienas kontroliuojamas sprogimas, skirtas avarinėms konstrukcijoms sugriauti“ Rusijos Juodosios jūros laivyno pastate bus įvykdytas 11.25 val. Darbai preliminariai tęsis iki 14 val.

Rugsėjo 22 d. Sevastopolyje buvo surengtas raketinis smūgis Rusijos Juodosios jūros laivyno būstinei. Rusijos gynybos ministerija iš pradžių teigė, kad žuvo vienas karys, bet vėliau tai paneigė, apibūdindama jį kaip „dingusį be žinios“.

Informacijos apie nuostolius Rusijos Juodosios jūros laivyno būstinėje nepriklausomas patvirtinimas nepateiktas.

15min primena, kad penktadienį Ukraina prisiėmė atsakomybę už smūgį laivyno būstinei.

Penktadienio ataka Sevastopolyje – šiame vaizdo įraše:

VIDEO: Užfiksuotas momentas, kai raketa smogia Rusijos Juodosios jūros laivyno štabui Sevastopolyje

 

Papasakojo, kaip rusams pavyko smogti Odesai

11:16

Rusai sugalvojo sudėtingą maršrutą, kuriuo bandė smogti Odesai iš užnugario, skelbia naujienų agentūra „Unian“.

Naktį į pirmadienį rusai, atakuodami Odesą, desperatiškai manevravo raketomis ir bepiločiais lėktuvais, kad apeitų Ukrainos priešlėktuvinės gynybos sistemą. Apie tai teletilto eteryje pasakojo Ukrainos karinių oro pajėgų atstovas Jurijus Ignatas.

„Faktiškai skrisdami jau iš rytinių regionų į šalies centrą, jie (raketos ir dronai – red.past.) apsisuko ir palei Moldovos sieną jau grįžo į Odesą. Priešas naudoja įvairias oro atakos priemones, kad išsklaidytų priešlėktuvinės gynybos dėmesį ir padarytų kuo didesnę žalą, pataikytų į objektus“, – aiškino J.Ignatas.

Plačiau skaitykite ČIA.

Odesos miesto tarybos ir „Scanpix“ nuotr./Viešbutis Odesoje
Odesos miesto tarybos ir „Scanpix“ nuotr./Viešbutis Odesoje

 

Kaip atrodo Odesa po rusų išpuolio

10:55

Rusija smogė Odesos simboliams: smarkiai nukentėjo jūrų uostas ir viešbutis. Prieš Ukrainos pietinį Odesos uostamiestį naktį buvo surengta kombinuota Rusijos raketų ir dronų ataka, padariusi žalos uosto infrastruktūrai, pirmadienį pranešė Ukrainos kariuomenė.

Kaip atrodo Odesa po rusų išpuolio, galite pamatyti ČIA.

Ukrainos valstybinė nepaprastųjų situacijų tarnybos nuotr./Rusų ataka Odesoje
Ukrainos valstybinė nepaprastųjų situacijų tarnybos nuotr./Rusų ataka Odesoje
VIDEO: Odesos uostas atakuotas raketomis ir dronais

 

Latvijos ir Rusijos pasienyje dingo dronas

10:33

Latvijos gynybos ministras Andris Sprūdas visuomeninei televizijai pirmadienį sakė, kad pradėtas tarnybinis tyrimas siekiant nustatyti, kodėl savaitgalį per karines pratybas Latvijos ir Rusijos pasienyje dingo dronas.

Ministras teigė, kad Latvijos užsienio reikalų ministerija apie šį atvejį informavo Rusijos valdžios institucijas. Pagal tarptautinę praktiką Rusija turėtų grąžinti droną Latvijai, tačiau to gali ir neįvykti, o Maskva gali panaudoti šį incidentą savo propagandai.

Kaip pranešama, dėl techninių priežasčių Nacionalinės ginkluotosios pajėgos (NAF) šeštadienį prarado ryšį su bepiločiu orlaiviu, kuris per pratybas „Namejs 2023“ buvo naudojamas antžeminiam stebėjimui Latvijos ir Rusijos pasienio zonoje, anksčiau informavo Gynybos ministerija.

Ryšys su dronu nutrūko Latvijos teritorijoje, o galima jo nusileidimo vieta buvo nustatyta pagal skrydžio trajektoriją ir vėjo kryptį. Labai tikėtina, kad stebėjimo dronas nusileido Rusijos teritorijoje.

Ministerijos teigimu, dėl Rusijos invaziją į Ukrainą sustiprintas Latvijos išorės sienų, oro erdvės ir teritorinių vandenų stebėjimas. NATO sąjungininkai taip pat vykdo oro patruliavimo misijas virš Baltijos šalių.

Gynybos ministerija naujienų agentūrai LETA teigė, kad dronas buvo skirtas tik stebėjimui.

Komentuodama, ar bepilotis orlaivis vis dar gali kelti grėsmę oro erdvei, ministerija teigė, kad visiškai praradus ryšį Latvijos teritorijoje, jame įsijungė avarinio nusileidimo režimas.

Ministerija atsisako pateikti išsamesnės informacijos apie drono technines specifikacijas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Latvijos kariai
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Latvijos kariai

 

Rusijos nuostoliai per parą: 420 žmonių, 5 tankai ir 13 šarvuočių

10:27

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Generalinis štabas paskelbė, kad per parą žuvo 420 rusų, sunaikinti 5 tankai ir 13 šarvuočių.

Iš viso rusų karo nuostoliai tokie:

personalo – apie 276270 (+420) asmenų,

tankų – 4667 (+5) vienetai,

šarvuočių – 8927 (+13) vnt.

artilerijos sistemų – 6260 (+27) vienetų,

daugkartinio paleidimo raketų sistemų – 791 (+2) vienetai,

priešlėktuvinės gynybos sistemos / priešlėktuvinės kovos sistemos – 533 (+2) vnt.

 

E.Papečkys: trečiasis V.Zelenskio paminėtas miestas gali būti Naujoji Kachovka

10:19

Gynybos ekspertas Egidijus Papečkys sako, kad rusai tikisi Dnipro upės forsavimo artimiausiu metu.

„Fronte karšta diena, kaip ir anksčiau, intensyviausi mūšiai vyksta Bachmuto apylinkėse ir Zaporižios kryptyje. Didelis ukrainiečių aktyvumas prie Dnipro upės, jie išlaiko nedidelius placdarmus ir juda salose.

Rusiški šaltiniai fiksuoja beveik visų ukrainiečių jūrų pėstininkų brigadų susitelkimą Chersono rajone. Rusai tikisi Dnipro upės forsavimo artimiausiu metu, siekiant iš čia pasiekti Krymo pusiasalį, taip atkertant sausumos kelią. Puolimas Zaporižios srityje  būtų tęsiamas toliau, taip palengvinant Dnipro forsavimą“, – savo kasdienėje apžvalgoje pastebi gynybos ekspertas.

Jis taip pat mini, kad Volodymyro Zelenskio paminėtas trečiasis miestas, kurį ukrainiečiams pavyks išlaisvinti, gali būti Naujoji Kachovka.

„Tokia įvykių eiga atrodo visai įmanoma. Nors ir čia egzistuoja tikimybė įstrigti rusų gynyboje, kaip tai atsitiko prie Zaporižios, bet, kaip jau ne kartą rašiau, ukrainiečiai gali persikelti per upę kada panorėję, ir rusai daugiau ar mažiau būtų priversti atsitraukti. Jeigu puolimas čia iš tiesų įvyks, trečiuoju Zelenskio paminėtu miestu galėtų tapti ir Naujoji Kachovka“, – sako jis.

Pasak gynybos eksperto, Ukrainos artilerija intensyviai apšaudo taikinius Rusijos pasienio rajonuose ir okupuotose teritorijose.

„Panašu, kad rusų artilerija ima silpti, ir kol kas jie padėtį gelbsti aviacijos smūgiais, kuriuos ukrainiečiai nelabai turi kaip atremti. Gerai, kad agresorius gali surengti nedaug kovinių skrydžių per dieną, ir pilnai neišnaudoja savo aviacijos potencialo. Sakyčiau, kad rusai taupo raketas ir bepiločius didesniems Ukrainos užnugario apšaudymams, nes intervalai tarp smūgių vėl ilgėja“, – tvirtina E. Papečkys.

Jis taip pat atkreipė dėmesį į rusų karinę grupuotę „Wagner“.

„Kaip jau rašiau, nesitikiu, kad bus sukurta bent kiek panaši karinė grupuotė, kurią matėme prie Bachmuto. Man tai labiau panašu į atvejį, kai bandoma įlįsti į kritusios cirko meškos kailį. Savanoriai nesiveržia kariauti, ir „Wagner“ vardą Kremliaus propaganda bando išnaudoti jų motyvacijai“, – sako E.Papečkys.

AFP/„Scanpix“ ir Liberalų Sąjūdžio nuotr./Egidijus Papečkys
AFP/„Scanpix“ ir Liberalų Sąjūdžio nuotr./Egidijus Papečkys

 

V.Putinas įsakė S.Šoigu sustabdyti Ukrainos puolimą: kiek jis turi laiko?

09:52

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas savo gynybos ministrui Sergejui Šoigu įsakė iki spalio mėnesio sustabdyti Ukrainos ginkluotųjų pajėgų kontrpuolimą, pranešė JAV Karo studijų institutas (ISW), remdamasis informuotu šaltiniu.

„Vidinis šaltinis Kremliuje teigia, kad V.Putinas esą davė (tai galėjo įvykti rugpjūčio pabaigoje, – red. past.) Rusijos gynybos ministrui Sergejui Šoigu vieno mėnesio terminą – iki 2023 m. spalio pradžios – pagerinti padėtį fronte, sustabdyti Ukrainos kontrpuolimą ir grąžinti Rusijos pajėgoms iniciatyvą“, – rašoma kasdienėje ISW ataskaitoje.

Pranešama, kad dėl tokio nurodymo Rusijos kariuomenės vadai gali įsakyti rengti nuolatines kontratakas, tikėdamiesi, kad Ukrainos kontrpuolimas pasieks kulminaciją, net jei tai kainuos didelius Rusijos karinių pajėgumų nuostolius.

AFP/ „Scanpix“ nuotr./V.Gerasimovas, V.Putinas ir S.Šoigu
AFP/ „Scanpix“ nuotr./V.Gerasimovas, V.Putinas ir S.Šoigu

ISW analizėje minima, kad V.Putinas pirmą kartą pripažino Ukrainos kontrpuolimo pradžią birželio 9 d., pažymėdamas du pagrindinius ir nuolatinius naratyvus: kad Ukrainos pajėgos nepasieks didelių laimėjimų dėl gerai parengtos Rusijos gynybos ir kad Ukrainos pajėgos patiria didelių personalo ir Vakarų karinės technikos nuostolių.

„Putinas ir Kremlius pristato Rusijos gynybines operacijas kaip didelę pergalę mūšio lauke, o nuolatinės Rusijos kontratakos leidžia Kremliui teigti, kad šios operacijos yra pergalės, nes kitose fronto dalyse apskritai trūksta Rusijos laimėjimų“, – sakoma pranešime.

Analitikai mano, kad šiomis pastangomis greičiausiai siekiama susilpninti Ukrainos pajėgų palaikymą ir pasitikėjimą jomis Ukrainoje ir Vakaruose.

„V.Putinas galėjo įsakyti Rusijos kariuomenės vadams išlaikyti visas pradines gynybines pozicijas, kad būtų sukurta iliuzija, jog Ukrainos kontrpuolimas nepasiekė jokio taktinio ar operatyvinio efekto, nepaisant didelės Vakarų paramos. Tačiau ši informacinė kampanija ilgainiui gali būti sėkminga tik tuo atveju, jei Rusijos pajėgos iš tikrųjų neleis Ukrainos pajėgoms prasiveržti ir išlaisvinti didelių teritorijos plotų“, – pažymėjo ISW.

Naujos dronų atakos prieš Kursko sritį ir kitą Rusijos regioną

09:48

Pirmadienio rytą Kursko ir Briansko sričių gubernatoriai paskelbė apie dronų smūgius, vėliau jų pareiškimus pakartojo Rusijos gynybos ministerija, kaip įprasta, nepateikdama jokių detalių.

„Virš Kursko srities teritorijos budinčios priešlėktuvinės gynybos priemonės perėmė du ukrainiečių dronus, dar du ukrainiečių dronai buvo sunaikinti virš Briansko srities teritorijos“, – sakoma ministerijos santraukoje, kurią cituoja BBC.

Briansko gubernatorius Aleksandras Bogomazas anksčiau patikslino, kad du bepiločiai orlaiviai buvo numušti virš Suražo rajono, „aukų ir žalos nebuvo“.

Kursko srities vadovas Romanas Starovoitas savo „Telegram“ kanale pranešė apie du dronus po 7 val. ryto – vienas nukrito Kursko centre, kitas – miesto pakraštyje.

Pirmuoju atveju, gubernatoriaus duomenimis, „suveikė priešlėktuvinės gynybos sistema“, antruoju atveju R.Starovoitas apie priešlėktuvinę gynybą neužsiminė. Kursko rajone po drono smūgio buvo išdaužyti langai, pačiame Kurske išdaužti daugiabučio namo langai, „apgadinti keli privatūs namai ir administracinio pastato stogas“.

Apgadintas FSB pastatas

Koks tai administracinis pastatas, gubernatorius neparašė. Praėjusią dieną Kurską mažiausiai du kartus atakavo dronai, taip pat pranešta apie administracinio pastato apgadinimus. Ukrainos šaltiniai teigė, kad tai buvo FSB pastatas. Be to, jie teigė, kad dronas atakavo netoli aerodromo esančią naftos perdirbimo gamyklą.

Apie praėjusį vakarą virš Tulos srities teritorijos įvykdytą drono ataką taip pat pranešė Tulos srities valdžia, naktį Maskvos oro uostuose vėl įvesti skrydžių apribojimai. Ryte Gynybos ministerija taip pat pranešė apie keturis Ukrainos dronus, numuštus virš Juodosios jūros vandenų ir virš aneksuoto Krymo teritorijos.

Ukrainos kariuomenė: Odesos uostas nukentėjo nuo kombinuotos Rusijos atakos

09:30

Prieš Ukrainos pietinį Odesos uostamiestį naktį buvo surengta kombinuota Rusijos raketų ir dronų ataka, padariusi žalos uosto infrastruktūrai, pirmadienį pranešė Ukrainos kariuomenė.

Rusija vėl užpuolė šalies pietus, pranešė Pietų Ukrainos gynybos pajėgos per „Telegram“.

Nuo liepos, kai Maskva pasitraukė iš tarpininkaujant Jungtinėms Tautoms sudaryto susitarimo, pagal kurį buvo leista per Juodąją jūrą saugiai gabenti ukrainietiškus grūdus, Rusija suintensyvino išpuolius prieš Ukrainos grūdų eksporto infrastruktūrą pietiniuose Odesos ir Mykolajivo regionuose.

Ukrainos pietinės karinės vadovybės atstovė Natalia Humeniuk sakė, kad Rusija akivaizdžiai išbando oro gynybos tankį.

„Jie supranta, kad uosto infrastruktūra yra mūsų regiono prioritetas ir kad ji yra patikimai apsaugota. Tačiau būtent todėl šios nakties išpuolis buvo masinis ir įvykdytas kombinuotomis priemonėmis“, – teigė ji „Telegram“.

Pietų Ukrainos gynybos pajėgos pranešė, kad Rusija į Odesą nukreipė 19 dronų ir 2 viršgarsines raketas „Onyx“ bei paleido 12 raketų „Kalibr“. Teigiama, kad visi bepiločiai orlaiviai „Shahed“ ir 11 raketų „Kalibr“ buvo numušti.

Tačiau priduriama, kad Odesos uosto infrastruktūra patyrė didelę žalą.

„Onyx“ raketos sunaikino grūdų sandėlius. Tačiau žmonės nenukentėjo“, – sakoma kariuomenės pranešime. Nurodoma, kad dėl krintančių nuolaužų Odesos priemiestyje buvo apgadinti ir užsidegė sandėliai bei privatus namas.

N. Humeniuk sakė, kad vienas iš nukentėjusių grūdų sandėlių buvo tuščias. Nepaisant to, jos teigimu, atakos prieš su grūdų sandoriu susijusią infrastruktūrą yra Rusijos prioritetas.

Odesos srities gubernatorius Olehas Kiperis per „Telegram“ pranešė, kad Odesoje viena moteris per sprogimo bangą buvo sužeista skeveldrų ir gydoma ligoninėje.

 

V.Zelenskis: JAV ir Ukrainos bendradarbiavimas – fantazija, kurią pavertėm realybe

08:51

Prezidentas Volodymyras Zelenskis sekmadienį savo naktiniame kreipimesi pareiškė, kad Jungtinės Amerikos Valstijos sutiko kartu su Ukraina gaminti ginklus, o šį žingsnį jis pavadino „iki šiol buvusia absoliučia fantazija“.

VIDEO: V.Zelenskis: JAV ir Ukrainos bendradarbiavimas – fantazija, kurią pavertėm realybe

 

Paskelbta apie pasekmes po sprogimų Odesoje

08:24

Naktį rusų okupantai puolė Odesos uosto infrastruktūrą, dėl smūgių smarkiai nukentėjo Jūrų uosto pastatas ir viešbutis, buvo sugriautos grūdų saugyklos, apgadinti sandėlių pastatai.

Dėl krintančių nuolaužų buvo apgadinti vienos iš įmonių sandėlių pastatai ir privatus namas Odesos priemiestyje.

Dėl sprogimo dužo ir kelių šalimais esančių namų langai, buvo sužeista viena civilė moteris, jai buvo suteikta medicinos pagalba.

Sprogimas Odesoje. Nuotrauka iš „Telegram“
Sprogimas Odesoje. Nuotrauka iš „Telegram“
Sprogimas Odesoje. Nuotrauka iš „Telegram“
Sprogimas Odesoje. Nuotrauka iš „Telegram“
Sprogimas Odesoje. Nuotrauka iš „Telegram“
Sprogimas Odesoje. Nuotrauka iš „Telegram“

 

Ne visų atakų pavyko išvengti

06:41

Pietų gynybos pajėgų atstovė spaudai Natalia Humeniuk teigė, kad rugsėjo 25 d. naktį rusai link Ukrainos pasiuntė 19 bepiločių orlaivių „Shahed“, 12 raketų „Kalibr“ ir 2 viršgarsines raketas „Onyx“.

Didžioji dalis raketų buvo nukreipta į Odesos sritį.

Gynybos pajėgos numušė visus Rusijos okupantų paleistų bepiločius lėktuvus „Shahed“, o Pietų gynybos pajėgos numušė 11 sparnuotųjų raketų „Kalibr“, tačiau pavyko išvengti ne visų atakų.

Odesos keleivių terminalas buvo gerokai apgadintas, o stoties viešbučio pastate kilo gaisras.

„Tą naktį vyko ir masinis, ir jungtinis [rusų – red.] puolimas. Buvo paleista 19 smogiamųjų bepiločių lėktuvų „Shahed“, ir visus (juos) sunaikino priešlėktuvinės gynybos pajėgos“, – teigė N.Humeniuk.

„Gaisras kilo Odesos mieste esančiame negyvenamajame daugiaaukštyje. Jis buvo operatyviai likviduotas“, – sakė Odesos regioninės karinės administracijos vadovas Olehas Kiperas.

Odesoje, atakos metu, buvo sužeistas vienas žmogus.

 

Naktį rusai vėl atakavo Ukrainą raketomis

06:28

Rusai naktį atakavo Ukrainą raketomis ir dronais. Šalyje skambėjo didelio masto pavojaus signalas.

Rugsėjo 25 d. naktį karinės oro pajėgos pranešė apie galimą sparnuotųjų raketų „Kalibr“ paleidimą iš Juodosios jūros, taip pat viršgarsinių prieštankinių raketų „Onyx“ paleidimą Odesos srities kryptimi.

Po valandos daugelyje regionų oro pavojus buvo atšauktas.

Taip pat pranešama, kad okupantai paleido „Shahed“ tipo atakos bepiločius orlaivius Odesos srities kryptimi.

Naujausiais duomenimis, raketos atakavo tarp Kirovohrado ir Mykolajivo sričių.

 

Paskutinis atnaujinimas 2023-09-25 06:28

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Paskola smulkiam verslui: kredito unijos siūlo finansavimą lengvatinėmis sąlygomis
Reklama
Testas. Ar jūsų namai saugūs? Pasitikrinkite savo žinias ir laimėkite prizą!
Reklama
Klausos sutrikimams spręsti – unikali technologija ir „nematomi“ klausos aparatėliai
Reklama
Dantų implantacija: ar verta investuoti į savo šypseną?
Parašykite atsiliepimą apie 15min