Dabar populiaru
Publikuota: 2019 balandžio 18d. 20:00

Kas vaikštinėjo ant Dievo Motinos katedros stogo prieš kylant gaisrui

Interneto kameros užfiksuotas Dievo Motinos katedros stogo vaizdas
Viewsurf nuotr. / Interneto kameros užfiksuotas Dievo Motinos katedros stogo vaizdas

Internete toliau plintant sąmokslo teorijoms apie gaisrą Paryžiaus Dievo Motinos katedroje, daug žmonių stebisi, kodėl interneto kamera užfiksavo ant statinio stogo vaikštinėjantį žmogų ir keistus šviesos blyksnius. Europos faktų tikrintojų iniciatyva FactCheckEU, kuriai priklauso ir 15min, nagrinėja šį atvejį.

Trumpą vaizdo įrašą tviteryje paskelbė prancūzas kraštutinių dešiniųjų aktyvistas Damienas Reu. 8 ir 23 sekundę įraše matyti balti taškeliai, atrodantys kaip blyksniai.

Nežinomas „YouTube“ vartotojas, įkėlęs šį įrašą, pridūrė, kad jį nukopijavo iš tinklalapio „Viewsurf“ ir kad įrašas buvo nufilmuotas gaisro dieną, 17.05 val.

Internautai iškart ėmė spėlioti, kad kamera užfiksavo padegėją ir vietas, kuriose jis įplieskė liepsnas. Bet paaiškinimas iš tiesų paprastesnis.

„Viewsurf“ yra prancūziškas tinklalapis, kuriame galima įsijungti daugybę skirtingų viešų interneto kamerų. Viena jų filmuoja Dievo Motinos katedrą ir kas valandą automatiškai paskelbia minutės trukmės įrašą.

Balandžio 15-osios įrašų tinklalapyje jau nėra, bet CheckNews.fr gavo prieigą prie įrašų, padarytų 14.05 val., 15.05 val., 16.05 val., 17.05 val., 18.05 val. ir 19.05 val. Socialiniuose tinkluose mirgantis įrašas, padarytas 17.05 val., buvo išsaugotas ir svetainėje Archive.org.

Viewsurf nuotr./Interneto kameros skirtingomis valandomis užfiksuotas Dievo Motinos katedros stogo vaizdas
Viewsurf nuotr./Interneto kameros skirtingomis valandomis užfiksuotas Dievo Motinos katedros stogo vaizdas

Šiame įraše iš tiesų matoma žmogaus, vaikštinėjančio ant katedros stogo, figūra. Bet žmonės matomi ir visuose ankstesniuose įrašuose nuo 14 valandos.

18.05 val. ant Dievo Motinos katedros stogo jau nieko nėra, o po valandos ten matomos liepsnos ir daug dūmų.

Bet kompanijos „Europe Echafaudage“, atsakingos už pastolių įrengimą ant Dievo Motinos katedros stogo, atstovai CheckNews netrukus patvirtino, kad tądien ant stogo plušėjo 12 darbininkų.

Paaiškėjo, kad vyrai nuo stogo nulipo apie 17.20 val., o paskutinysis darbininkas teritoriją paliko 17.50 val., kai vaizdo kamera buvo išjungta. Tad ta figūra, matoma vaizdo įraše, yra darbininko.

Šviesos blyksniai matomi ir ankstesniuose įrašuose, tad beveik neabejotinai yra atspindžiai.


Straipsnis parengtas projekto „FactCheckEU“ rėmuose. Tai – 19 faktus tikrinančių Europos žiniasklaidos priemonių, priklausančių Tarptautiniam faktų tikrinimo tinklui, bendradarbiavimo iniciatyva, skirta kovoti su dezinformacija ir melagingomis žiniomis, artėjant 2019-ųjų Europos Parlamento rinkimams.

Vienintelis „FactCheckEU“ partneris Lietuvoje – 15min.

 Europos faktų tikrintojai susivienijo prieš EP rinkimus – 15min vienintelis „FactCheckEU“ partneris regione
Europos faktų tikrintojai susivienijo prieš EP rinkimus – 15min vienintelis „FactCheckEU“ partneris regione

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Dabar tu gali

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min