-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kinija Azijos viršūnių susitikime apkaltinta slaptomis statybomis

Pekino „neteisėtos“ statybos vienoje saloje Pietų Kinijos jūroje trečiadienį atitraukė dėmesį nuo kitų klausimų per Azijos viršūnių susitikimą, kai Filipinai pateikė įrodymų, kad vykdomi nauji statybų darbai ginčijamoje seklumoje.
G-20 viršūnių susitikimas Kinijoje
G-20 viršūnių susitikimas Kinijoje / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.
Temos: 2 Gynyba Kinija

Dirbtinė sala Skarboro seklumoje gali būti reikšminga Kinijai pastangoms kontroliuoti beveik visą šią jūrą ir kelia ginkluotos konfrontacijos su Jungtinėmis Valstijomis pavojų, sako saugumo analitikai.

Pekinas šią savaitę tvirtino, kad nepradėjo statybų Skarboro seklumoje, galinčių atverti galimybę įrengti karinį postą vos už 230 km nuo pagrindinės Filipinų salos, kur yra dislokuotos JAV pajėgos.

Tačiau Filipinai trečiadienį paskelbė nuotraukas, kuriose, kaip teigiama, matyti kinų žemsiurbės tame rajone, galinčios semti smėlį ir atlikti kitus dirbtinei salai supilti reikalingus darbus.

„Turime priežastį manyti, kad jų buvimas pranašauja statybų darbus toje seklumoje, – sakė Gynybos departamento atstovas Arsenio Andolongas. – Toliau stebime ... jų buvimą ir nerimą keliančią veiklą.“

Kinija reiškia pretenzijas į beveik visą Pietų Kinijos jūrą, nors jos vandenys skalauja ir Filipinų bei kitų Pietryčių Azijos valstybių krantus. Per šią akvatoriją per metus praplukdoma krovinių, kurių vertė – apie 5 trln. JAV dolerių.

Besikertančios šalių teritorinės pretenzijos jau seniai kelia didelę įtampą regione, o Kinija jau dukart buvo panaudojusi mirtiną jėgą salų kontrolei iš Vietnamo paveržti.

Pastaraisiais metais įtampa smarkiai padidėjo, nes Kinija supylė salas ant rifų ir salelių Spratlio salyne – kitoje strategiškai svarbioje vietoje, iš kurios galima rengti karines operacijas.

Jungtinės Valstijos į tai reagavo ir siuntė prie naujųjų salų karo laivų bei karo lėktuvų.

Tai labai supykdė Kiniją: ji apkaltino amerikiečius „militarizuojant regioną“, o ši priešprieša padidino nerimą dėl šių dviejų pasaulio galiūnių potencialaus ginkluoto konflikto.

Jungtinių Tautų palaikomas tribunolas liepos mėnesį nusprendė, kad Kinijos pretenzijos į beveik visą jūrą neturi teisinio pagrindo ir kad Pekino vykdomos dirbtinių salų statybos ginčijamuose vandenyse yra neteisėtos.

Tačiau Pekinas pažadėjo ignoruoti ši sprendimą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius