Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Prenumeruoti

Žinios iš Egipto Kinijoje dozuojamos, valdžia bijo neramumų savo šalyje

Kinijos valstybinė žiniasklaida nesureikšmino Egiptą apėmusio visuotinio sukilimo, per kurį buvo nuverstas šalies prezidentas – kai kurie kanalai skelbė tik trumpus pranešimus, o vieno dienraščio vedamajame buvo pareikšta, kad šią arabų valstybę gali apimti „chaosas“.
Kinijos spaudoje informacija apie įvykius Egipte pateikiama dozuotai, tačiau visiškai nutylėti to, kas vyksta šioje šalyje, nebeįmanoma net Kinijoje.
Kinijos spaudoje informacija apie įvykius Egipte pateikiama dozuotai, tačiau visiškai nutylėti to, kas vyksta šioje šalyje, nebeįmanoma net Kinijoje. / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Kairą apėmusį džiūgavimą Pekinas vengia akcentuoti veikiausiai dėl nenoro išprovokuoti Kinijoje neramumų, kurie mestų iššūkį Komunistų partijos valdžios monopolijai. Autoritarinė šios šalies vyriausybė nenuilsdama slopina visas politinio nepaklusnumo apraiškas ir draudžia daugumą viešų demonstracijų.

Dauguma Kinijos dienraščių ir naujienų portalų šeštadienį paskelbė glaustą valstybinės naujienų agentūros „Xinhua“ pranešimą, kuriame pateikiami esminiai faktai apie Egipto prezidento Hosni Mubarako atsistatydinimą, tik trumpai užsimenant apie didelio masto audringas demonstracijas, kurios nulėmė šį šalies vadovo apsisprendimą.

Naujienos iš Egipto šeštadienį buvo nugramzdintos tarp kitų pranešimų per valstybinės televizijos vidurdienio žinias. Televizija CCTV neparodė jokių reportažų apie protestus, tačiau transliavo vaizdus, kuriuose matomos uždarytos parduotuvės ir ištuštėjusios gatvės.

Televizija CCTV neparodė jokių reportažų apie protestus, tačiau transliavo vaizdus, kuriuose matomos uždarytos parduotuvės ir ištuštėjusios gatvės.„Visuomenės stabilumas turėtų būti laikomas svarbiausiu veiksniu. Bet kokie politiniai pokyčiai taps beprasmiai, jeigu šalis galiausiai nugrims į chaosą“, – sakoma užsienyje populiaraus anglų kalba leidžiamo dienraščio „China Daily“ vedamajame.

Kinijos URM atstovo Ma Zhaoxu pranešime išreiškiama Pekino viltis, kad Egipte kiek įmanoma greičiau bus atkurtas stabilumas ir tvarka.

Kinijos interneto cenzoriai nuo protestų šioje šalyje pradžios blokuoja paieškas su žodžiais „Egiptas“ ir „Mubarakas“, nors šią kliūtį galima apeiti, paieškos laukelyje įvedus sutrumpintą buvusio prezidento pavardės variantą – „Muba“.

Populiariame socialiniame tinkle „Sina Weibo“ apie įvykius Egipte daugumoje komentarų kalbama apibendrintai, nesiejant jų su politine padėtimi Kinijoje, tačiau neaišku, ar aštresni pasisakymai nėra šalinami cenzūros.

„Šiandien atsistatydino Mubarakas, o čia mes žvelgiame į tuos pačius veidus 20 metų. Kada jie „išeis“? – rašė vienas internautas, pavartojęs šiurkštų išsireiškimą.

Tuo tarpu socialiniame tinkle „Twitter“, kuris Kinijoje dažnai blokuojamas, tačiau yra populiarus tarp šiuolaikinėms technologijoms imlių disidentų, gebančių apeiti interneto kontrolės priemones, menininkas ir vyriausybės kritikas Ai Weiwei iškėlė prielaidą, kad Pekino valdžia galėtų būti nuversta panašiu būdu.

„Pakako 18 dienų, kad žlugtų karinis režimas, kuris buvo valdžioje 30 metų ir atrodė harmoningas bei stabilus. Šiam dariniui, palaikomam jau daugiau nei 60 metų, gali prireikti kelių mėnesių“, – rašo disidentas, akivaizdžiai turėdamas omenyje Kiniją.

Žmogaus teisių aktyvistas Teng Biao pasveikino Egipto žmones anglų kalba, cituodamas senovės graikų istoriką Tukididą.

„Laimės paslaptis yra laisvė, o laisvės – narsa“, – sakoma jo žinutėje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Vasarinių padangų sezonas: kur rasti geriausią kainos ir kokybės santykį?
Reklama
Pranešimas apie prašymų dėl triukšmo mažinimo priemonių įgyvendinimo išlaidų kompensavimo priėmimą
Reklama
Atėjo metas apsitverti sklypą: specialistų patarimai
Reklama
„CFMOTO“ tapo naujos motociklų vairavimo akademijos Lietuvoje partneriais
Užsisakykite 15min naujienlaiškius