-50% metinei prenumeratai. Velykų dovana!
Prenumeruoti

Kinija veržiasi į Rytų Europą ir Vidurio Euraziją

Griuvus Sovietų Sąjungai ypatingą susidomėjimą šiuo regionu demonstruoja Kinija. Be didelio triukšmo ji vis didina investicijas Rytų Europoje ir Vidurio Eurazijoje, skelbia Didžiosios Britanijos leidinys „Open Democracy“.
Kinijos vėliava
Kinijos vėliava / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.
Temos: 1 Kinija

Kaip pažymima leidinyje, Kinijos dėmesys šiam regionui susijęs su geopolitinėmis Pekino ambicijomis. Kinijos rezervai užsienio valiuta siekia 3,2 trilijonus dolerių, ir Pekinas siekia diversifikuoti savo globalų investicinį portfelį – sukurti naują prekybos arteriją iš Kinijos į Europą „naujuoju šilko keliu“.

Per paskutinius dešimt metų prekyba tarp Kinijos ir Rytų bei Vidurio Europos kasmet augo 32 proc. 2010 metais ji siekė 41,1 mlrd. dolerių, ir 2015  metais ketina šias apimtis padidinti iki 100 mlrd. dolerių. Kai kuriose šalyse Kinijos įtaka jau jaučiama itin smarkiai. Nuo izoliacijos kenčiančiai Baltarusijai Pekinas dosniai ištiesė ranką ir suteikė 1,6 mlrd. dolerių paskolą. Moldovoje Kinija sugebėjo aplenkti tiek Europos Sąjungą, tiek Rusiją, suteikusi jai 1 mlrd. dolerių paskolą itin mažomis palūkanomis. Ukrainoje Kinija irgi smarkiai investavo į infrastruktūrą, žemės ūkį, energetikos projektus. Netgi Kaukazas sulaukia vis didesnio Kinijos dėmesio. 

Kaip pažymi publikacijos autorius, Kinijos žingsniai Rytų Europoje ir Vidurio Eurazijoje neprimena geopolitinės jėgos žaidimų. Tačiau galbūt taip yra tik kol kas. Didžiulės investicijos gali paruošti Kinijai dirvą būsimiems veiksmams. Publikacijoje teigiama, kad Kinijos investicijų apimtims augant didės ir jos politinė įtaka regione bei siekis veikti tiesmukiškiau, bandant įgyvendinti savo interesus. „Ilgalaikėje perspektyvoje dabartinės ekonominės investicijos gali padėti Kinijai suformuoti reikšmingą įtaką, taip pat – ir Rytų Europos valstybių sostinėse“, – skelbiama publikacijoje. 

Prognozuojama, kad Kinija turi visas galimybes tapti didžiausiu investuotoju regione. Specialistų manymu, kai kuriose valstybėse tai gali turėti neigiamų pasekmių. Mat autoritariniai režimai, dar neseniai galėję tikėtis tik Maskvos paramos, dabar gali sulaukti ir Kinijos investicijų. Nekelianti didelių sąlygų Kinija šiems režimams pasirodys kur kas patrauklesnė nei Vakarų ekonominio vystymosi programos, ir tokiu būdu čia bus išlaikoma dabartinė politinė padėtis. 

„Open Democracy“ rašo, kad Kinijos geopolitinė įtaka regione galbūt išaugs ir nelabai greitai, tačiau Vakarų valstybės jau dabar turėtų planuoti savo veiksmus, atsižvelgdamos į galimus Kinijos veiksmus. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įsirenkite šildymą oras–vanduo ir gaukite kompensaciją net iki 70 proc.
Reklama
Kas svarbu įrengiant biurą: keturios interjero dizaino tendencijos
Reklama
Pavasario savaitgaliams ar atostogoms – laikas pajūryje: ne tik pailsėsite, bet ir sustiprinsite sveikatą
Reklama
Norintiems investuoti į NT projektų plėtrą – kaip išsirinkti projektą pagal paskirtį?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius