Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kodėl Donaldas Trumpas ir Kim Jong Unas susitiks Singapūre?

Po keletą savaičių trukusių derybų JAV prezidentas Donaldas Trumpas pranešė, kad jis su Šiaurės Korėjos lyderiu Kim Jong Unu susitiks birželio 12 dieną Singapūre, rašo „The Washington Post“.
Singapūras
Singapūras / Shutterstock.com nuotr.

Vienas svarbiausių šių metų politinių susitikimų vyks Pietryčių Azijoje įsikūrusiame mieste-valstybėje, turinčiame apie 5,6 mln. gyventojų.

Be Singapūro, buvo siūlyta Šveicarija, Mongolija, Šiaurės Korėja ir pačios JAV. Kai kurie analitikai pusiau juokais, pusiau rimtai teigė, kad D.Trumpas su Kim Jong Unu galėtų susitikti „Trump Tower“ pastate Niujorke.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Trump Tower pastatas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Trump Tower pastatas

Trys priežastys, kodėl buvo pasirinktas Singapūras:

1. Geri santykiai su abiejomis šalimis

Vadovaujant Georgui W.Bushui Singapūras ir JAV sudarė dvišalį Laisvosios prekybos susitarimą, o 2012 m. Baracko Obamos administracija suteikė šaliai strateginės partnerės statusą.

Po trejų metų šalys pasirašė sustiprinto saugumo susitarimą.

Be to, Singapūras nuo 1975 m. palaiko diplomatinius ryšius su Šiaurės Korėja, mieste-valstybėje veikia Pchenjano ambasada.

Santykius šiek tiek pablogino praeitais metais kaimyninėje Malaizijoje įvykdyta Kim Jong Uno brolio Kim Jong Namo žmogžudystė bei Singapūro sprendimas Šiaurės Korėjai skirti Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Tarybos nustatytas sankcijas.

Vis dėlto diplomatiniai ryšiai nebuvo nutraukti.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Kim Jong Unas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Kim Jong Unas

Įvairios nevyriausybės organizacijos (NVO), pavyzdžiui, „Choson Exchange“, į Singapūrą pasikvietė šiaurės korėjiečius, kad šie susipažintų su modernia ir išsivysčiusia ekonomika.

Apskritai Singapūras tarptautiniuose reikaluose stengiasi išlikti neutralus veikėjas. Čia vyko ne vienas svarbus diplomatinis susitikimas, pavyzdžiui, 2015 m. Kinijos prezidentas Xi Jinpingas Singapūre susitiko su tuometiniu Taivano vadovu Ma Ying-jeou.

„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./Donaldas Trumpas
„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./Donaldas Trumpas

2. Patogi vieta

Analitikai įtarė, kad Šiaurės Korėja darys spaudimą D.Trumpui atvykti į Pchenjaną: ne tik todėl, kad Kim Jong Unas atrodytų galingesnis, bet ir todėl, kad išvykęs iš šalies Šiaurės Korėjos lyderis galėtų būti nužudytas arba tuomet įvyktų perversmas.

Analitikai taip pat abejoja, kad pasenę Šiaurės Korėjos lėktuvai galėtų atlaikyti ilgą kelionę bent jau be gėdingo sustojimo pasipildyti degalų. Būtent todėl buvo atmesti pasiūlymai susitikti Švedijoje ar Šveicarijoje.

Skrydis iš Šiaurės Korėjos į Singapūrą – pakankamai trumpas, o miestas-valstybė yra itin modernus metropolis, galintis pasiūlyti aukščiausio lygio paslaugas.

VIDEO: Neįprastas vaizdas: Šiaurės Korėjos lyderio automobilį lydėjo greta bėgantys apsaugininkai

Kažkada buvusi neturtinga valstybė, Singapūras labai greitai išvystė ekonomiką – tai įvyko valdant autokratui Lee Kuan Yew. Manoma, kad ši detalė galėtų pasirodyti artima ekonominių reformų savo šalyje siekiančiam Kim Jong Unui.

3. Neutralumas

Kim Jong Uno ir D.Trumpo susitikimui buvo siūlomos kelios šalys, tačiau jas teko atmesti dėl politinių priežasčių. Rengti susitikimą Šiaurės Korėjoje arba JAV būtų logiška, tačiau vienos iš jų pasirinkimas galėtų nulemti derybų disbalansą.

Pietų Korėjoje ir Kinijoje yra daugybė miestų, kurie būtų puikiai tikę deryboms. Vis dėlto susitinka Kim Jong Unas ir D.Trumpas, o ne kitos suinteresuotos šalys.

Rusijos miestas Vladivostokas taip pat yra netoli Šiaurės Korėjos, tačiau nei D.Trumpas, nei Kim Jong Unas nenori Maskvai suteikti tokios diplomatinės pergalės.

Buvo svarstoma ir apie demilitarizuotą zoną Korėjos pusiasalyje, vis dėlto idėjos greitai atsisakyta: nenorima, kad tai būtų tarsi praeitą mėnesį įvykusio Pietų korėjos prezidento Moon Jae-ino ir Kim Jong Uno susitikimo pratęsimas.

Dėl ribotų Kim Jong Uno transporto galimybių susitikimas turi vykti kažkur Azijoje, todėl susiaurėjo pasirinkimų ratas. Be to, sąrašas ir anksčiau buvo trumpas, o laiko suorganizuoti susitikimą – nedaug.

Galbūt Singapūrui trūksta simbolikos, tačiau jis – labai praktiška vieta.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius