-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Konservatyvios Šveicarijos Vyriausybėje moterys įgijo daugumą

Šveicarijos, kuri laikoma viena konservatyviausių valstybių Europoje, parlamentas trečiadienį išrinko naują ministrę, o šis paskyrimas reiškia, jog pirmą kartą šalies istorijoje daugumą postų vyriausybėje užims moterys.
Simonetta Sommaruga
Simonetta Sommaruga / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Prieš trečiadienio balsavimą moterys Federalinėje Taryboje užėmė tris iš septynių ministrų postų.

Socialdemokratė parlamentarė Simonetta Sommaruga tapo ketvirtąja ministre, surinkusi 159 balsus iš 245 galimų. Ji transporto ministro poste pakeis partijos kolegą Moritzą Leuenbergerį, kuris spalio 31 dieną atsistatydins.

„Mano malonu, kad dirbsime drauge, ir sutinku su mano išrinkimu“, – sakė S.Sommaruga per bendrą abejų parlamento rūmų posėdį.

Socialdemokratų partijos vadovas Christianas Levratas savo ruožtu pareiškė: „Man malonu, kad surinkus 159 balsus, Šveicarijos vyriausybėje moterys įgijo daugumą.. tai triumfas“.

Trečiadienį taip pat bus paskirtas naujas finansų ministras, pakeisiantis Hansą–Rudolfą Merzą. Į šį postą kartu su dviem kandidatais vyrais pretenduoja dar dvi moterys.

Šveicarijoje nacionaliniu mastu balsavimo teisė moterims buvo suteikta tik 1971 metais, kai referendume tam pritarė vyrai. Apencelio–Inerodeno kantone moterys iki 1990–ųjų neturėjo teisės balsuoti vietos rinkimuose.

Pirmoji moteris ministrė Šveicarijoje buvo išrinkta 1984–aisiais.

„Vyriausybė, kurioje iš septynių postų keturis ar penkis užima moterys, yra gana reikšminga žinia iš valstybės, turinčios konservatyvios šalies reputaciją“, – sakė Ženevos universiteto Politikos mokslų instituto vadovas Pascalis Sciarini.

Moterys ministrės jau dominuoja Suomijos, Žaliojo Kyšulio, Ispanijos ir Norvegijos vyriausybėse, nurodo Tarpparlamentinė Sąjunga.

Pagal unikalią ir sudėtingą Šveicarijos valstybinės valdžios sistemą vyriausybės ministrus renka abeji parlamento rūmai; šis procesas paprastai trunka kelias valandas.

Ministro pirmininko posto kabinete nėra. Naujai paskirtas ministras tradiciškai priklauso tai pačiai partijai kaip ir jo pirmtakas.

Savaitraštis „L'Hebdo“ redakcinėje skiltyje rašo, jog dar visai neseniai galimybė moterims Federalinėje Taryboje turėti daugumą būtų atrodžiusi kaip „visiška mokslinė fantastika“.

Tačiau žurnalas taip pat pažymi, jog keturi iš penkių aukščiausių valstybės tarnautojų federalinėje administracijoje, kuriems priklauso reali valdžia ir kurie dirba savo postuose ilgiau nei politikai, yra vyrai.

Vyrai taip pat dominuoja įmonių, profsąjungų ir universitetų vadovybėje. Tarp visų šalies aukštųjų mokyklų tik Nešatelio universitetui vadovauja moteris rektorė.

Tuo tarpu viešosios nuomonės apklausos rodo, kad nuo tada, kai moterims buvo suteiktos tokios pat politinės teisės kaip ir vyrams, Šveicarijos visuomenė labai greitai ėmė palankiai žiūrėti į vadovaujamus postus užimančias moteris.

Remiantis laikraščio „Sonntagszeitung“ tyrimu, 76 proc. šveicarų pritaria moterų dominavimui vyriausybėje. Apklausa taip pat parodė, jog 83 proc. respondentų nesvarbi kandidatų lytis.  

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius