Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 sausio 20d. 16:01

Kuo Joe Bideno inauguracija skirsis nuo ankstesnių?

Vašingtonas prieš Joe Bideno inauguraciją
Patrick Semansky/POOL/CNP/InStar/Cover Images / Vašingtonas prieš Joe Bideno inauguraciją

46-ojo JAV prezidento Joe Bideno inauguracija itin skirsis nuo ankstesnių: ne tik dėl koronaviruso pandemijos, bet ir sustiprinto saugumo. Jį lėmė tai, kad prieš dvi savaites Donaldo Trumpo rėmėjai šturmavo Kapitolijų, o saugumo tarnybos gavo informacijos apie smurtinių protestų galimybę, nurodo „National Public Radio“ (NPR).

Kaip atrodys inauguracija?

Inauguracijos ceremonija prasidės apie 11 val. 30 min. vietos laiku (18 val. 30 min. Lietuvos laiku). Numatoma, kad prieš pat vidurdienį išrinktąją viceprezidentę Kamalą Harris prisaikdins Aukščiausiojo Teismo teisėja Sonia Sotomayor.

Išrinktąjį prezidentą Joe Bideną prisaikdins Aukščiausiojo Teismo teisėjas Johnas Robertsas vakariniame Kapitolijaus sparne.

Spėjama, kad inauguracijoje bus apie 1 000 svečių. Dauguma jų – Kongreso nariai ir jų svečiai.

Prisaikdintas J.Bidenas sakys inauguracinę kalbą. Tuomet jis persikels į rytinį Kapitolijaus sparną ir stebės žygiuoiančius karius. Tai ilgametė tradicija.

Tuomet J.Bidenas bus kariuomenės palydėtas į Baltuosius rūmus.

Ką kalbės Joe Bidenas?

Sakydamas inauguracinę kalbą, naujasis prezidentas turės galimybę amerikiečiams ir visam pasauliui pristatyti savo darbotvarkę bei viziją.

J.Bideno kalbos detalės laikomos paslaptyje, tačiau jo inauguracijos komanda sakė, kad naujasis prezidentas išdėstys viziją, kaip nugalėti pandemiją, atstatyti šalį ir suvienyti bei išgydyti tautą.

D.Trumpo inauguracijoje nebus

Rinkimų skaidrumu, nepaisant teismų verdiktų, vis dar abejojantis D.Trumpas, kurio šalininkai prieš dvi savaites šturmavo Kapitolijų, sulaužys 150 metų senumo tradiciją ir nedalyvaus inauguracijoje.

Paprastai nueinantis prezidentas sėdi prie kitų buvusių šalies vadovų ir naujojo Baltųjų rūmų šeimininko: tai – taikaus valdžios perdavimo simbolis.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Donaldas ir Melania Trumpai
AFP/„Scanpix“ nuotr./Donaldas ir Melania Trumpai

J.Bidenas D.Trumpo sprendimą nedalyvauti pavadino „vienu iš kelių dalykų, dėl kurių sutariame“.

D.Trumpas Baltuosius rūmus paliks trečiadienį ryte. Andrewso karinėje bazėje vyks atsisveikinimo ceremonija, po kurios jis išskris į „Mar-a-Lago“ kurortą Floridoje.

Viceprezidentas Mike'as Pence'as inauguracijoje dalyvaus.

Sustiprintas saugumas

Po to, kai prieš dvi savaites D.Trumpo rėmėjai įsiveržė į Kapitolijų, o neramumų metu žuvo penki žmonės, trečiadienio renginiuose saugumas bus sustiprintas labiau nei per bet kurią kitą JAV prezidento inauguraciją.

Trečiadienį bus dislokuota iki 25 tūkst. Nacionalinės gvardijos karių. Tai – penkis kartus daugiau, nei šiuo metu JAV turi karių Irake ir Afganistane.

Nacionalinė alėja bus uždaryta visuomenei, nebus galima patekti į teritoriją aplink Kapitolijų. Uždaryta ir didelė dalis Vašingtono centro.

Merė Muriel Bowser pratęsė nepraprastąją padėtį ir sausio 21 dieną, baimindamasi, kad gali kilti papildomos riaušės.

Federalinis tyrimų biuras taip pat įspėjo, kad prieš J.Bideno inauguraciją visose 50 valstijų gali kilti smurtiniai protestai. Aplink valstybines įstaigas iškilo barikados, kai kurios buvo aptvertos. Dalyje valstijų padidintas teisėsaugos pareigūnų skaičius, aktyvuotos Nacionalinės gvardijos pajėgos, rašo NPR.

Nepaisant grėsmių saugumui, J.Bidenas ir K.Harris yra pasiryžę prisiekti lauke.

„Manau, kad negalime nusileisti tiems, kurie bando mus išgąsdinti dėl to, kas mes esame“, – K.Harris sakė NPR.

Kas dar bus kitaip?

Paprastai į ceremonijas Kapitolijuje parduodama 200 tūkst. bilietų, dar daugybė bilietų skiriami Kongreso nariams, kad jie galėtų pasikviesti svečių.

Tačiau dėl koronaviruso pandemijos visuomenei neparduodami bilietai, Kongreso nariai galės pasikviesti tik po vieną svečią. J.Bideno pereinamojo laikotarpio komanda ragina rėmėjus likti namuose, rašo NPR.

Visi renginiai bus transliuojami internete. Specialą 15min laidą, skirtą J.Bideno inauguracijai, žiūrėkite trečiadienį nuo 17 val. 45 min.

Šiemet nebus ir tradicinio karinio parado nuo Kapitolijaus iki Baltųjų rūmų, taip pat vakarinės puotos.

Vietoj jos bus transliuojama 90-ies minučių televizijos programa „Švenčiant Ameriką“, kurią ves aktorius Tomas Hanksas. Joje kalbės J.Bidenas ir K.Harris, vyks muzikiniai pasirodymai.

Garsi dainininkė Lady Gaga sugiedos nacionalinį himną, pasirodys ir Jennifer Lopez. Pirmadienį pranešta, kad virtualioje inauguracijoje dainuos kantri muzikos žvaigždė Garthas Brooksas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Mėgaukis šiandien

Laimė jaustis saugiai

Sodo ir daržo ekspertai

Mes turėsim kūdikį!

Esports namai

Puiki sveikata – mažiau išlaidų

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min