Dabar populiaru
Publikuota: 2013 rugpjūčio 12d. 15:27

Lenkijos finansų ministras Jacekas Rostowskis prisipažino apsiskaičiavęs planuodamas valstybės biudžetą

Jacekas Rostowskis
Wikipedia.org nuotr. / Jacekas Rostowskis

Veikiausiai reikšmingiausias šio vidurvasario įvykis Lenkijoje – tai viešas, optimistiška buhalterija pagarsėjusio šalies finansų ministro Jaceko Rostowskio pripažinimas, kad apsiskaičiavo planuodamas šių metų biudžetą. Dabar jame, be numatyto daugiau kaip 35,5 mlrd. zlotų deficito, dar žioji beveik 25 mlrd. skylė. Ministro planams koją pakišo sulėtėjęs ūkio augimas, sumažėjęs vartojimas ir investicijos.

Ekspertams šie duomenys nebuvo staigmena, tačiau visus nustebino klaidų pripažinti nemėgstančio ministro atvirumas. Premjeras pranešė, kad skylė bus lopoma 8 mlrd. zlotų apkarpius atskirų žinybų biudžetus ir 16 mlrd. padidinus biudžeto deficitą. Biudžeto pataisų projektą Vyriausybė Seimui pateiks dar rugpjūtį.

Kad tai būtų galima įgyvendinti, liepos pabaigoje Seimas priėmė vyriausybės parengtą Valstybės finansų įstatymo pataisą, suspenduojančią skolinių įsipareigojimų pokyčių limitą, nustatantį, kad metinė valstybės skola negali viršyti 50 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP). Eurostato duomenimis, Lenkijos valstybės skola siekia 57,3 proc. BVP.

Bankrutavo daugybė bendrovių

Vidurvasaris buvo liūdnas Lenkijos bendrovėms. Liepos mėnesį bankrotą paskelbė net 98 verslo įmonės. Darbo neteko 3500 jų darbuotojų. Tai daugiau negu tuo pačiu metu pernai ir ankstesniais metais. Trečdalis liepą bankrotą paskelbusių įmonių – tai statybos bendrovės arba susijusios su statybų investicijomis.

Liepos mėnesio duomenys įrašomi į visą pirmojo pusmečio statistiką. Nuo metų pradžios subankrutavo daugiau kaip 580 įmonių, t.y. 7 proc. daugiau negu per tą patį laiką pernai. Daugiausiai bankrutuoja regioninio masto įmonės, dauguma – pietinėje šalies dalyje.

Lenkijoje tapo madinga individuali veikla

Lenkų verslininkai ne tik bankrutuoja, bet ir dažniau bando pradėti verslą. Vien per liepą, nepaisant atostogų meto, Lenkijoje buvo įsteigta 11 tūkst. naujų individualių įmonių. Tai daugiau negu pastarųjų 12 mėnesių vidurkis. Vyriausiosios statistikos valdybos duomenimis, birželio pabaigoje Lenkijos juridinių duomenų registre buvo įregistruota beveik 3 mln. individualių įmonių.

Šią statistiką žiniasklaidoje komentuojantys analitikai sako, kad individuali veikla tapo Lenkijoje madinga. Jų pastebėjimu, prieš 10–15 metų kiekvieno studento svajonių viršūnė buvo įsidarbinti geroje korporacijoje, o dabar jie siekia tapti nepriklausomi ir patys įgyvendinti savo planus. Plinta įsitikinimas, kad pradėjus savo verslą pavyks greičiau gerai uždirbti nei kopiant karjeros laiptais korporacijoje.

Lrt.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Skanumėlis

Video

00:14
01:53
23:12

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min