Dabar populiaru
Publikuota: 2018 spalio 10d. 21:00

Markas Galeotti: neapsigaukite dėl kvailų Rusijos karinės tarnybos agentų klaidų

Aleksandras Miškinas ir Anatolijus Čepiga Solsberyje
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Aleksandras Miškinas ir Anatolijus Čepiga Solsberyje

Išaiškinus kelias Rusijos karinės žvalgybos tarnybos (GRU) operacijas, staiga rusų šnipai ėmė atrodyti juokingi, o ne keliantys baimę. Vis dėlto, analitikas Markas Galeotti portale „Spectator“ pataria neapsigauti.

M.Galeotti rašo, kad GRU padarė kelias dideles klaidas: buvusį rusų šnipą Sergejų Skripalį turėję nužudyti agentai apsimetė sportininkų mitybos specialistais, mėgstančiais XIII a. architektūrą.

Nyderlanduose sučiupti programišiai turėjo kompiuterius, iš kurių nebuvo pašalinta informacija apie ankstesnes operacijas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Įtariami GRU agentai Amsterdamo Schipolio oro uoste
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Įtariami GRU agentai Amsterdamo Schipolio oro uoste

Be to, buvo paviešintos 305 GRU pareigūnų tapatybės, nes jie automobilius registravo būstinės adresu.

Antradienį paviešinta Skripalių apnuodijimu įtariamo Aleksandro Miškino – karo gydytojo, dirbančio GRU – tapatybė yra paskutinis smūgis Vladimiro Putino šnipų tarnybos reputacijai.

TAIP PAT SKAITYKITE: Skripalių nuodijimu įtariamam A.Petrovui-Miškinui V.Putinas 2014 m. įteikė didvyrio medalį

Karas tarp Rusijos ir Vakarų

Pasak M.Galeotti, manymas, kad visiems mums pasitaiko kvailų klaidų, gali nuvesti į apgaulingą ramybę ir pasitenkinimą.

Esą Maskva mano, kad kariauja su Vakarais. Politiniame kare pasitelkiami troliai, diplomatai ir lobistai. Analitiko manymu, kariaujama dėl Rusijos, kaip didžiosios galios, ateities.

Karo metu pasinaudojama šansais, nepraleidžiama galimybių ir susitaikoma su tuo, kad kelyje į pergalę pasitaikys aukų.

„Scanpix“ nuotr./Anatolijus Čepiga (kairėje) ir Aleksandras Miškinas
„Scanpix“ nuotr./Anatolijus Čepiga (kairėje) ir Aleksandras Miškinas

M.Galeotti rašo, kad GRU vykdė šešėlinį karą, buvo „paleista nuo pavadžio“ ir ėmėsi labai rizikingų misijų: kišosi į JAV prezidento rinkimus, planavo perversmą Juodkalnijoje, vykdė kibernetines atakas prieš kelias vyriausybes, ir, žinoma, bandė nužudyti buvusį kolegą S.Skripalį.

TAIP PAT SKAITYKITE: 15min primena: kas žinoma apie tyrimą dėl Rusijos kišimosi į JAV rinkimus?

Autorius teigia, kad kuo daugiau operacijų vykdai, tuo dažniau klysti. Kai vienu metu vykdai daug aktyvių misijų, auga poreikis pasitelkti ir ne pačius geriausius agentus.

M.Galeotti kelia retorinį klausimą: kiek misijų yra sėkmingos? Atsižvelgiant į tai, kad GRU nevengia rizikos, tarnyba galėjo pasiekti didelių pergalių.

Pavyzdžiui, 2007 m. Kanados karinio jūrų laivyno jaunesnysis leitenantas Jeffrey Delisle atėjo į Rusijos ambasadą Otavoje ir pasisiūlė tapti šnipu. Rusijos užsienio žvalgybos tarnyba (SVR) nerimavo, kad tai – spąstai, todėl atsisakė pasiūlymo.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Jeffrey Delisle
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Jeffrey Delisle

Tačiau jų kolegos iš GRU šanso nepraleido: kelis metus jie naudojosi J.Delisle pozicija žvalgybos centre ir gavo prieigą prie tūkstančių slaptų dokumentų. Ne tik iš Kanados, bet ir Jungtinės Karalystės, JAV bei Australijos.

Nepasitenkinimo nėra

Pasak autoriaus, GRU nėra nepriklausoma tarnyba, vis dėlto, kol kas nėra jokių įrodymų, kad V.Putinas yra nepatenkintas jos agentais.

M.Galeotti rašo, kad net jei ateityje pamatysime mįslingų „atsistatydinimų“, greičiausiai tai bus bausmė už jų nesėkmes, o ne jų pastangas. Apskritai jie daro tai, ką V.Putinas nori, jog jie darytų: meta iššūkius Vakarams ir juos išbando, pasinaudoja progomis ir stebi, kur jos nuves.

Kokių pasekmių atnešė nesėkminga operacija Solsberyje?

Analitikas tikina, kad pasikėsinę agentai buvo identifikuoti, tačiau stebėjimo kamerų ir biometrinių duomenų amžiuje tai vis tiek būtų įvykę.

TAIP PAT SKAITYKITE: Greito Skripalių nuodytojų atpažinimo versijos: nesistengė dėl priedangos, duomenis nutekino FST?

M.Galeotti rašo, kad išdavikas išgyveno, o žudikai demaskuoti, tačiau kare praradimai neišvengiami. Žiniose Rusijos adresu skriejo Vakarų smerkimas ir įžeidimai, vis dėlto, V.Putinui rezultatai rūpi labiau nei priemonės.

„Scanpix“ nuotr./Vladimiras Putinas
„Scanpix“ nuotr./Vladimiras Putinas

Be to, GRU nėra vienintelė žvalgybos tarnyba. SVR ir Federalinė saugumo tarnyba (FST) taip pat nesnaudžia.

Analitikas tikina, kad prieš džiaugdamiesi pastarosiomis GRU agentų nesėkmėmis, verčiau turėtumėme savęs paklausti: ką jie planuoja?

Ar Kremliaus šnipams pasitaikė klaidų? Žinoma. Ir gėdingų. Vis dėlto, tai nereiškia, kad turėtumėme atsipalaiduoti. Būtent to nori V.Putinas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

20:17
01:09
02:13

Dabar tu gali

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min