Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Mirė Serbijos Ortodoksų Bažnyčios patriarchas Pavlė

Serbijos Ortodoksų Bažnyčia paskelbė, kad jos patriarchas Pavlė sekmadienį Belgrado ligoninėje mirė.
Serbijos Ortodoksų Bažnyčios patriarchas Pavlė
Serbijos Ortodoksų Bažnyčios patriarchas Pavlė / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

95 metų patriarchas į Belgrado kariškių ligoninę dėl širdies ir plaučių problemų buvo paguldytas prieš dvejus metus. Jis mirė miegodamas, sustojus širdžiai, nurodė Bažnyčia ir ligoninė.

Pasklidus naujienoms apie patriarcho mirtį, visoje Serbijoje skambėjo bažnyčių varpai, o valstybinė televizija transliavo dokumentinius filmus apie jo gyvenimą. Serbijos vyriausybė paskelbė trijų dienų valstybinį gedulą, kuris prasidės pirmadienį.

Vadovavimą Serbijos Ortodoksų Bažnyčiai Pavlė, gerbiamas teologas ir lingvistas, perėmė 1990–aisiais, kruvino buvusios Jugoslavijos subyrėjimo, komunizmo žlugimo ir serbų nacionalizmo pakilimo išvakarėse.

Jo valdymas turėjo nemažą reikšmę Serbijoje, kur į mokyklų programas po daugiau kaip šešių dešimtmečių buvo sugrąžintas religijos dėstymas ir kur dauguma gyventojų, kurių iš viso yra 7 mln., yra krikščionys ortodoksai.

10–ajame dešimtmetyje Bažnyčia rėmė serbų nacionalistus Kroatijoje ir Bosnijoje, ir, kaip manoma, suteikė prieglobstį kai kuriems karo nusikaltimais įtariamiems asmenims, tarp jų – buvusiam Bosnijos serbų politiniam lyderiui Radovanui Karadžičiui, kuris iki arešto 2008–ųjų liepą 13 metų slapstėsi.

Prieš tai, kai buvo paskirtas 44–uoju Serbijos Ortodoksų Bažnyčios patriarchu, Pavlė buvo vyskupas Kosove, kuris pernai atsiskyrė nuo Serbijos ir kurį serbai laiko savo istorijos ir kultūros lopšiu.

Serbijos Ortodoksų Bažnyčia vaidino aktyvų vaidmenį Belgradui stengiantis sutrukdyti Kosovui paskelbti nepriklausomybę ir atmetė 2008–ųjų vasarį paskelbtą Prištinos nepriklausomybės deklaraciją.

Pavlė, kuris garsėjo asmeniniu kuklumu, buvo laikomas nuosaikiojo Bažnyčios sparno lyderiu ir prognozuojama, kad jį pakeis koks nors griežtosios linijos šalininkas.

Prezidentas Borisas Tadičius sakė, kad Pavlės mirtis yra „didžiulė netektis“ šaliai ir kad patriarchas buvo „vienas tų žmonių, kurie vien savo buvimu sutelkia visą šalį“.

Naujienas apie patriarcho mirtį per valstybinę televiziją paskelbęs įtakingas vyskupas Amfilohijė, kuris Pavlei gulint ligoninėje ėjo Bažnyčios vadovo pareigas, nesulaikė ašarų. Paskui vyskupas verkdamas pasimeldė už patriarchą.

Pirmadienį ryte turi susirinkti Bažnyčios sinodas, kuris galbūt paskelbs, kada bus renkamas Pavlės įpėdinis. Pagal Bažnyčios taisykles, tai turi būti daroma mažiausiai 40 dienų po Pavlės mirties. 
 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius