-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Mongolijoje prasidėjo prezidento rinkimai

Mongolijos piliečiai pirmadienį pradėjo balsavimą prezidento rinkimuose, kuriuose jiems teks rinktis iš arklių augintojo, dziudo entuziasto ir fengšui eksperto po kampanijos, aptemdytos korupcijos skandalų ir nacionalistinės retorikos.
Rinkimai Mongolijoje
Mongolijoje prasidėjo prezidento rinkimai / AFP/„Scanpix“ nuotr.
Temos: 2 Rinkimai Mongolija

Prieigos prie jūros neturinti šalis, esanti tarp Rusijos ir Kinijos, vienu metu buvo laikoma demokratijos oaze, kupina ekonomikos galimybių. Tačiau pastaraisiais metais išteklių turtingos Mongolijos, turinčios tik apie 3 mln. gyventojų, ekonomika išgyveno sunkų laikotarpį ir užsiaugino skolų naštą, o rinkėjai atrodo išvarginti ir apatiški.

Naujam prezidentui teks rūpintis 5,5 mlrd. JAV dolerių (4,9 mlrd. eurų) finansinio gelbėjimo paketu, suteiktu Tarptautinio valiutos fondo (TVF), kad būtų stabilizuota šalies ekonomika ir būtų sumažinta jos priklausomybė nuo Kinijos, perkančios 80 proc. Mongolijos eksporto.

Vis dėlto rinkėjai atrodo mažai ką žinantys apie šių trijų kandidatų planus mažinti nedarbą ir kurti darbo vietas, nors šie klausimai, kaip rodo apklausos, gyventojams yra patys aktualiausi.

Vis dėlto rinkėjai atrodo mažai ką žinantys apie šių trijų kandidatų planus mažinti nedarbą ir kurti darbo vietas, nors šie klausimai, kaip rodo apklausos, gyventojams yra patys aktualiausi. Pretendentai per savo kampanijas buvo labiau nusiteikę sklaidyti įtarimus dėl jų esą neskaidrios praeities.

Kandidatai neigė kaltinimus dėl postų vyriausybėje pardavinėjimo pagal įtariamą 60 mlrd. tugrikų (22,3 mln. eurų) vertės schemą, lėšų laikymo ofšorinėse sąskaitose ir vienos Pietų Korėjos bažnyčios nario slapta paaukotų pinigų.

Kampanija taip pat išsiskyrė prieš Kiniją nukreiptų nuotaikų pliūpsniu: kandidatas Mijegombynas Enchboldas iš parlamente daugumą turinčios Mongolijos liaudies partijos (MPP) paviešino savo genealoginį medį, siekdamas paneigti pareiškimus, esą jis turi kiniško kraujo.

Šie rinkimai „iš tikrųjų taps rinkėjų nervų išbandymu“, sakė naujienų agentūrai AFP Mongolijos viešosios nuomonės analitikas Gerelas Orgilas. „Tarsi stebėtum koridą“, – pridūrė jis.

Tikėtinas antras turas

Arklių augintojas Mijegombynas Enchboldas, buvęs Ulan Batoro meras, laikomas vyraujančio politinio srauto kandidatu.

Jis varžosi su atžaraus būdo verslininku Chaltmaagijnu Batulga iš kadenciją baigiančio prezidento Cachiagijino Elbegdordžo opozicinės Demokratų partijos. Šis nekilnojamojo turto magnatas anksčiau vadovavo šalies dziudo asociacijai.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Sainchuugijnas Ganbataras
AFP/„Scanpix“ nuotr./Sainchuugijnas Ganbataras

Trečiasis kandidatas – Mongolijos liaudies revoliucinės partijos atstovas Sainchuugijnas Ganbataras, buvęs nepriklausomas politikas, anksčiau vadovavęs vienai fengšui mokyklai.

Mijegombynas Enchboldas ir Chaltmaagijnas Batulga laikomi pagrindiniais pretendentais. Vis dėlto Sainchuugijnas Ganbataras gali surinkti pakankamai balsų, kad būtų surengtas pirmasis šalyje prezidento rinkimų antrasis turas.

Kova dėl valdžios

Kai kurie rinkėjai sakė, kad kampanija buvo „tamsi“ ir kaltino kandidatus drabsčiusis purvu, užuot sutelkus dėmesį į realias problemas.

Z.Gombojavas: „Ganbaataras – vienintelis, kalbantis paprastų Mongolijos žmonių balsu. Jau 27 metus renkame dvi didžiausias partijas, bet jos nieko nenuveikė.“

„Ganbaataras – vienintelis, kalbantis paprastų Mongolijos žmonių balsu, – sakė 60-metis neįgalus bedarbis Zundujis Gombojavas. – Jau 27 metus renkame dvi didžiausias partijas, bet jos nieko nenuveikė.“

Kiti rinkėjai sakė nerimaujantys, kad išrinkus Mijegombyną Enchboldą MPP, jau dabar turinti daugumą parlamente, galėtų valdyti nepaisydama opozicijos.

61 metų pensininkas Daramas Erdebajaras, anksčiau dirbęs mokytoju, buvo ištikimas MPP šalininkas, bet šįkart nusprendė palaikyti Chaltmaagijną Batulgą. Jis pakeitė nuomonę į viešumą iškilus pokalbio įrašui, kuriame, kaip teigiama, girdima, kaip Mijegombynas Enchboldas ir kiti MPP pareigūnai diskutuoja dėl planų skirti postus valstybės įstaigose pasiūliusiems didžiausią kainą.

Pasak jo, pastaraisiais metais kai kurie mokytojai, dešimtmečius dirbę skurdžiuose sostinės pakraščių rajonuose, buvo netikėtai atleisti.

„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr./Mijegombynas Enchboldas
„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr./Mijegombynas Enchboldas

Jo bendradarbiai įtaria, kad juos pakeitė pedagogai, sugebėję kyšiais papirkti Ulan Batoro švietimo valdybą, sakė Daramas Erdebajaras.

Vis dėlto ne visi nori, kad esama padėtis iš esmės pasikeistų.

Jurtoje, kurioje gyvena su trimis savo vaikais, 35 metų Džamijnsurengijn Olzod sakė tenorinti gauti iš valdžios pašalpą, kad galėtų įsigyti naują siuvimo mašiną.

Ši siuvėja gyvena iš vaikų pašalpų ir pajamų, gaunamų už parduodamus tradicinius drabužius per dvi didžiausias Mongolijos šventes: Naujuosius metus pagal mėnulio kalendorių ir Naadamą – spalvingą šventę, kurios metu vyksta žirgų lenktynės, imtynės ir šaudymo iš lanko varžybos.

„Enchboldas turi patirties ir yra žinomas užsienyje, – sakė ji. – Dėl savo reputacijos jis gali gauti užsienio pagalbos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius