Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

NATO galingiesiems Maskvos ramybė svarbiau nei Baltijos šalių ir Lenkijos saugumas

Kelios NATO šalys siūlo gynybos aljansui rugsėjį Velse įvyksiančio susitikimo baigiamajame dokumente užfiksuoti galimybę panaudoti Europoje kuriamą priešraketinę gynybos sistemą ir gynybai nuo Rusijos grėsmių. Tačiau dauguma NATO bloko narių kol kas nepritaria šiai idėjai, praneša Vokietijos žurnalo „Spiegel“ interneto svetainė.
Priešraketinė gynybos sistema
Priešraketinė gynybos sistema / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Vokiečių leidinio duomenimis, idėją užfiksuoti dokumentuose tokią formuluotę palaiko JAV, o ši idėja atėjo iš Baltijos šalių ir Lenkijos, kurios turi bendrą sieną su Rusija.

Skelbiama, kad Lietuva, Latvija, Estija ir Lenkija paprašė NATO įtraukti minėtas formuluotes į būsimo susitikimo baigiamojo dokumento projektą. Šių šalių atstovų manymu, situacija Ukrainoje gali sukelti grėsmę ir Baltijos šalių bei Lenkijos saugumui.

Rusija anksčiau jau piktinosi, kad kai kurios NATO šalys garsiai kalba apie „grėsmę iš Rytų“, ir pabrėžė, kad būtent NATO prie savo rytinių sienų didina karinę infrastruktūrą.

„Spiegel“ nurodo, jog dauguma gynybos aljanso narių, tarp jų ir Vokietija, pasisakė prieš tokias formuluotes ir planus, nes mano, kad nereikėtų be didelio reikalo provokuoti Maskvos.

Dauguma gynybos aljanso narių, tarp jų ir Vokietija, pasisakė prieš tokias formuluotes ir planus, nes mano, kad nereikėtų be didelio reikalo provokuoti Maskvos.
 

Be to, pasak leidinio, NATO užtikrino Rusiją, kad aljanso priešraketinės gynybos skydas nebus nukreiptas į Rusijos pusę.

Manoma, kad debatai dėl Baltijos šalių ir Lenkijos prašymo bus pratęsti po susitikimo, kuris rugsėjo 4-5 dienomis įvyks Velse.

Maskva teigia, kad kai bus išspręsti Irano branduolinės programos klausimai, reikės peržiūrėti JAV priešraketinės gynybos sistemos Europoje koncepciją, nes tuomet išnyks būtinybė kurti Europos priešraketinę gynybos sistemą.

Tačiau Vakarai Maskvai atkirsdavo, kad susitarimai su Iranu nepanaikina būtinybės JAV ir jos sąjungininkams Europoje kurti Senojo žemyno priešraketinę gynybos sistemą.

Balandžio pradžioje Pentagonas paskelbė, kad dėl situacijos Ukrainoje pristabdo pokalbius su Rusija dėl priešraketinės gynybos klausimų.

JAV, dalyvaujant NATO priklausančioms šalims, Europoje kuria pozicinį priešraketinės gynybos sistemos rajoną, kad būtų galima apsisaugoti nuo raketų smūgių iš Irano pusės.

JAV atstovai anksčiau tvirtino, kad Europos priešraketinė gynybos sistema nebus nukreipta prieš Rusiją ir jos strateginį potencialą.

Rusija siekia, kad garantijos dėl Europos priešraketinės gynybos sistemos nenukreipimo prieš Rusiją būtų užfiksuotos dokumentuose, surašytuose teisiškai įpareigojančia forma.

Rusija tvirtina, kad Priešraketinės gynybos sistemos trečiojo pozicinio rajono sukūrimas reiškia globalios priešraketinės gynybos sistemos sukūrimą ir gali pakeisti jėgų balansą pasaulyje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius