Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Naujasis kiaulių gripo virusas labai panašus į 1918 metų pandemijos sukėlėją

Naujasis gripo virusas A(H1N1) stulbinamai panašus į 1918 metų gripo pandemijos sukėlėją ir pasižymi didesniu gebėjimu užkrėsti žmonių plaučius negu įprastos sezoninės gripo viruso atmainos, pirmadienį pranešė tyrėjai.
Atrasta nauja kiaulių gripo viruso atmaina
Kiaulių gripo virusas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Su kelių rūšių gyvūnais atlikti bandymai patvirtino kitus tyrimus, kurie rodė, jog vadinamojo kiaulių gripo virusas gali užkrėsti ne vien viršutinius kvėpavimo takus, bet ir prasiskverbti giliai į plaučius, sukelti uždegimą, nurodė šią studiją parengusi tarptautinė mokslininkų grupė.

Be to, tyrėjai nustatė, kad 1918 metų gripo pandemiją išgyvenusių asmenų imuninė sistema yra geriau prisitaikiusi apsisaugoti nuo šio viruso, o ši išvada taip pat patvirtina kitų mokslininkų gautus rezultatus.

„Atliekant bandymus su šeškais ir beždžionėmis sezoniniai virusai plaučiuose nesidaugindavo, – sakė šio tyrimo vadovas Yoshihiro Kawaoka iš Viskonsino universiteto. – Virusas H1N1 plaučiuose dauginasi žymiai geriau.“

Naujasis kiaulių gripo virusas, kuris sukėlė pirmąją XXI šimtmečio pandemiją, pasaulyje užkrėtė jau daugiau nei milijoną žmonių, o bent 500 šios ligos atvejų buvo mirtini.  Pasak Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO), viruso H1N1 infekcija paprastai nebūna labai sunki, tačiau Y.Kawaoka sako, jog šis užkratas labai skiriasi nuo įprasto sezoninio gripo.

„Šis virusas vertinamas netinkamai, – sakoma tyrėjo pranešime. – Esama aiškių įrodymų, kad šis virusas skiriasi nuo sezoninio gripo.“

 Žurnale „Nature“ paskelbtoje studijoje Y.Kawaoka ir bendraautoriai pažymi, kad gebėjimas užgrėsti plaučių audinius taip pat būdingas kitiems pandemijas sukėlusiems virusams, ypač 1918 metais išplitusiam virusui, kuris, kaip manoma, nusinešė 40–100 mln. žmonių gyvybes.

Mokslininkai išbandė virusą su kraujo mėginiais, paimtais 1999 metais iš senelių globos namų gyventojų ir ir darbuotojų Kalifornijoje, Viskonsine, Olandijoje ir Japonijoje.  Paaiškėjo, kad iki 1920 metų gimusių žmonių antikūnai į naująjį virusą H1N1 reagavo daug stipriau. Vadinasi, tų žmonių organizmai „prisiminė" šį užkratą po gyvenimo pradžioje persirgtos ligos.

Šis rezultatas patvirtina išvadą, kuri buvo paskelbta „Nature“ praeitų metų rugpjūčio numeryje išspausdintame straipsnyje: 1918 metų gripo pandemiją išgyvenusių žmonių organizmuose tebeveikia imunitetas nuo šio viruso.

Gripo virusai nuolat kinta, vadinasi, žmonės šia liga gali užsikrėsti pakartotinai ir vakcinas būtina reguliariai keisti. Dabartinės sezoninės gripo viruso atmainos yra tolimos 1918 metų pandemijos sukėlėjo ir naujojo viruso H1N1giminaitės.

Kiti tyrimai parodė, jog kiaulių gripas gali būti sėkmingai gydomas antivirusiniais vaistais „Relenza“, kuriuos gamina firma „GlaxoSmithKline“, taip pat kompanijos „Roche AG“ gaminamu preparatu „Tamiflu“, sakė mokslininkai.

PSO pirmadienį nurodė, kad farmacijos kampanijos turėtų pradėti gaminti vakcinas nuo viruso H1N1, o pirmieji turėtų būti paskiepyti medicinos darbuotojai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius