Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Naujasis Malaizijos premjeras žada mažą ministrų kabinetą ir malonę opozicijos lyderiui

Malaizijos naujasis ministras pirmininkas Mahathiras Mohamadas penktadienį pareiškė, kad formuos nedidelį kabinetą su dešimčia ministrų, kuruosiančių svarbiausias sritis.
Mahathiras Mohamadas
Mahathiras Mohamadas žada mažą ministrų kabinetą ir malonę opozicijos lyderiui / „Scanpix“/AP nuotr.

Premjeras taip pat pranešė, kad vienas pirmųjų jo darbų bus pastangos užtikrinti, kad nedelsiant būtų suteikta malonė kalinamam iškiliam opozicijos veikėjui Anwarui Ibrahimui.

92 metų Mahathiras Mohamadas ketvirtadienį vakare buvo prisaikdintas septintuoju Malaizijos premjeru. Trečiadienį jo vadovaujamas keturių partijų opozicinis aljansas iškovojo netikėtą pergalę rinkimuose, nušalindamas nuo valdžios skandalų persekiojamą ministrą pirmininką Najibą Razaką ir užbaigdamas daugiau nei šešis dešimtmečius trukusį jo koalicijos valdymą.

Tai stulbinamas politinis sugrįžimas Mahathirui Mohamadui, kuris 22 metus dirbo premjero poste, o 2003-aisiais pasitraukė iš didžiosios politikos. Dabar jis yra vyriausias ministras pirmininkas pasaulyje.

Mahathiras Mohamadas sakė, kad karalius užsiminė norįs suteikti malonę Anwarui Ibrahimui, kad šis nedelsiant būtų paleistas į laisvę. Vienas ryškiausių opozicijos veikėjų 2015 metais buvo nuteistas už sodomiją ir pasiųstas už grotų. Politikas tvirtina, kad tuometinė vyriausybė sufabrikavo šiuos kaltinimus siekdama pažaboti opoziciją.

„Tinkamai atliksime malonės suteikimo Anwarui Ibrahimui procedūrą... Kalbama apie visišką malonę, o tai, suprantama, reiškia, kad jis ne tik bus atleistas nuo bausmės, bet ir nedelsiant paleistas į laisvę“, – sakė premjeras per spaudos konferenciją.

Jis nenurodė, kiek truks šis procesas, todėl neaišku, ar Anwaras Ibrahimas galėtų būtų paleistas iki birželio 8 dienos, kai baigiasi jo bausmės atlikimo laikas.

Nesutaikomi priešininkai susivienijo

Anwaras Ibrahimas anksčiau priklausė didžiausiai buvusios valdančiosios „Nacionalinio fronto“ (Barisan Nasional, BN) koalicijos partijai – Jungtinei malajų nacionalinei organizacijai (UMNO), o 1993-1998 metais užėmė vicepremjero postą. Jis buvo laikomas realiausiu tuo metu vyriausybei vadovavusio Mahathiro Mohamado politiniu įpėdiniu, tačiau kilus nesutarimams premjeras jį atleido, o 1999 metų balandį jis buvo įkalintas.

Mahathirui Mohamadui nusprendus sugrįžti į didžiąją politiką buvę nesutaikomi priešininkai suvienijo jėgas, ir tai atvedė opoziciją į stulbinamą pergalę visuotiniuose rinkimuose.

Mahathiro Mohamado pavaduotoja naujoje vyriausybėje dirbs Wan Azizah Wan Ismail - Anwaro Ibrahimo sutuoktinė ir jo Liaudies teisingumo partijos (Parti Keadilan Rakyat, PKR) lyderė. Ji yra pirmoji moteris, eisianti Malaizijos vicepremjero pareigas. Visgi manoma, jog dabartinė struktūra yra laikina, nes Mahathiras Mohamadas sutiko perduoti valdžios vairą Anwarui Ibrahimui, kai šis bus paleistas iš kalėjimo.

Mahathiras Mohamadas vengia kalbėti, kiek laiko eis savo naujas pareigas. Kai Anwaras Ibrahimas bus paleistas, jis turės varžytis papildomuose rinkimuose ir užsitikrinti parlamentaro mandatą, kad galėtų tapti premjeru.

Žada ryžtingai kovoti su korupcija

Mahathiras Mohamadas sakė, kad jo keturių partijų aljansas šeštadienį rengia susitikimą, kuriame turėtų paaiškėti kandidatai į dešimties ministerijų vadovus. Premjeras pabrėžė nenorįs „didžiulio“ ministrų kabineto, turėdamas galvoje, kad ankstesnes vyriausybes sudarydavo daugiau nei 30 ministrų.

Premjeras taip pat leido suprasti, jog yra nusiteikęs ryžtingai kovoti su korupcija. Pasak jo, ketinama atlikti vyriausybės departamentų pertvarką, per kurią bus pakeisti visi korumpuoti pareigūnai.

Jis užsiminė, jog savo pareigas veikiausiai teks palikti generaliniam prokurorui Mohamedui Apandi Ali (Mohamedui Apandžiui Ali), paskirtam į šį postą po to, kai Najibas Razakas 2015 metais atleido jo pirmtaką. Tai premjeras padarė siekdamas išvengti galimo baudžiamojo persekiojimo įsiplieskus korupcijos skandalui dėl valstybinio investicinio fondo 1MDB.

Visuomenės pasipiktinimas skandalu dėl 1MDB paskatino Mahathirą Mohamadą grįžti į didžiąją politiką ir padėjo nušalinti nuo valdžios Najibo Razako koaliciją.

Najibas Razakas 2009 metais įkūrė šį investicinį fondą ekonomikos plėtrai skatinti. Skandalas įsiplieskė 2015 metais, kai buvo pranešta, kad iš fondo įžūliu sukčiavimu ir pinigų plovimu buvo išgrobstyti milijardai dolerių. Tyrimas vyksta keliose valstybėse; teigiama, kad apie 700 mln. dolerių galiausiai atsidūrė asmeninėse Najibo Razako bankų sąskaitose.

Najibas Razakas ir 1MDB neigia, jog buvo padaryta kokių nors nusižengimų. Mohamedas Apandi Ali 2016 metais nutraukė tyrimą tuometinio premjero atžvilgiu, nurodęs, tie pinigai buvo gauti iš Saudo Arabijos karališkosios šeimos ir beveik visą suma jau grąžinta.

Mahathiras Mohamadas sakė, jog nesiims raganų medžioklės, tačiau Najibui Razakui teks stoti prieš teismą, jei bus rasta įrodymų, kad jis padarė kokių nors pažeidimų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius