Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Nežino savo teisių

Sveikatos priežiūros paslaugos, teikiamos pacientams iš kitų Europos Sąjungos (ES) šalių, Bendrijoje jau daugelį metų yra karštų diskusijų objektas. Esamiems ar būsimiems pacientams iki šiol trūksta elementarios informacijos.
Greitoji pagalba įvykio vietoje
Greitoji pagalba / 15min.lt nuotr.
Temos: 1 Sveikata

Šiuo metu klausimas dėl „sveikatos priežiūros be sienų“ svarstomas Europos Parlamento (EP) Vidaus rinkos ir vartotojų teisių komitete. Tai nėra pirmasis bandymas sveikatos apsaugos srityje pradėti taikyti laisvo asmenų judėjimo principus, tačiau nuveikti reikės dar labai nemažai.

Jau 2004 metais Europos Komisija (EK) teikė pasiūlymą aiškiai nustatyti visoje ES galiojančias pacientų teises, tačiau EP ir ES Ministrų Taryba nepritarė šiai iniciatyvai. Buvo teigiama, kad projekto autoriai neatsižvelgė į specifinius sveikatos paslaugų aspektus, tokius kaip jų techninis sudėtingumas ir priklausomybė nuo valstybinio finansavimo.

Galiausiai EK nusprendė, kad laisvo judėjimo principas sveikatos priežiūros sektoriuje turi būti svarstomas atskirai. Viliamasi, kad svarbią direktyvą gali pavykti priimti jau šiais metais.

Informacijos stoka

Tarptautinės pacientų organizacijos „Health Consumer Powerhouse“ atliktas tyrimas Prancūzijoje, Lenkijoje, Jungtinėje Karalystėje, Ispanijoje ir Vokietijoje parodė, jog 25 proc. šių šalių piliečių mano, kad jie neturi teisės gauti gydymo paslaugų užsienyje, o 30 proc. – to tiksliai nežino. „Eurobarometro“ tyrimas parodė, kad net 30 proc. ES piliečių nežino, kad gali kreiptis į gydytojus ne savo šalyje.

„Manau, Lietuvoje šis procentas būtų dar didesnis. Tačiau padėtis pasikeis priėmus pacientų teisių į sveikatos priežiūros paslaugas kitose ES valstybėse įgyvendinimo direktyvą“, – sakė europarlamentaras Š.Birutis.

Galės tikėtis kompensacijos

Būsimoje EK direktyvoje dėl „sveikatos priežiūros be sienų“, kurią turėtų įgyvendinti visos ES šalys, tikimasi aiškiai nustatyti pacientų teisę gauti sveikatos priežiūros paslaugas kitose ES valstybėse. Planuojama, kad pacientai galės gauti kompensaciją, neviršijančią sumos, kurią jie sumokėtų už tokį pat gydymą savo valstybėje.

Norint įgyvendinti šiuos užmojus, artimiausiu metu reikės sukurti bendrą visai Europai sistemą, kuri apimtų pasienio regionų bendradarbiavimą, kitose ES narėse išduotų receptų pripažinimą, sveikatos srities technologijų vertinimą ir duomenų rinkimą.

Direktyva paliks atskiroms ES valstybėms narėms teisę pačioms nustatyti sąlygas, kurias reikia įvykdyti norint gauti paslaugą, pavyzdžiui, jog norint gauti siuntimą pas specialistą, būtina kreiptis į bendrosios praktikos gydytoją.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius