-50% metinei prenumeratai. Velykų dovana!
Prenumeruoti

Obama ir Lotynų Amerikos lyderiai rengiasi dvikovai dėl Kubos

JAV prezidentas Barackas Obama ir Lotynų Amerikos lyderiai rengiasi dvikovai dėl Kubos ateities penktadienį pasidedančiame viršūnių susitikime, kuriame šiai komunistinei valstybei dalyvauti draudžiama.
JAV prezidentas Barackas Obama paragino Šiaurės Korėją susilaikyti nuo tolesnių „provokuojamų veiksmų“.
JAV prezidentas Barackas Obama / AFP/„Scanpix“ nuotr.
Temos: 1 Kuba

B.Obama ir pagrindiniai Kubos sąjungininkai, o pirmiausia Venesuelos prezidentas Hugo Chavezas, penktojo Amerikų viršūnių susitikimo Trinidade išvakarėse nusistatė skirtingas pozicijas, o Kuba atsidūrė ginčo, kuris tikriausiai dominuos per šį susitikimą, centre.

JAV lyderis, pakeliui sustojęs Meksikoje, kalbėjo apie Vašingtono ir Havanos santykius, kurie „iš esmės buvo įšaldyti 50 metų“ ir kurie „neatšils per vieną naktį“.

Tačiau B.Obama pridūrė, jog šią savaitę priimtas sprendimas panaikinti suvaržymus dėl kubiečių kilmės amerikiečių kelionių ir pinigų siuntimo į Kubą yra ženklas, kad JAV nori „taisyti santykius“, net jei prieš 47 metus įvestas JAV ekonomikos embargas šiai salai tebegalioja.

Dabar Kubai priklauso „pasiųsti signalus, kad jie yra suinteresuoti liberalizuoti“, nurodė jis.

H.Chavezas ketvirtadienį Venesueloje per mažesnį konkuruojantį regioninį viršūnių susitikimą, kuriame dalyvavo Kubos prezidentas Raulis Castro ir kiti kairiųjų lyderiai iš Bolivijos, Hondūro, Nikaragvos, Paragvajaus, užsiminė, kad Kubos klausimą išlaikys Amerikų viršūnių susitikimo centre.

Venesuelos lyderis sakė, kad vetuos didele dalimi simbolinę deklaraciją, parengtą sekmadienį pasibaigsiančio susitikimo Trinidade pabaigai, nes joje nėra pasmerktas Kubos pašalinimas.

„Venesuela nuo šiol vetuoja šią deklaraciją. Mes su kitomis šalimis sakome, kad nesutinkame su šia deklaracija“, – sakė H.Chavezas.

R.Castro, kuris Kubos lyderio poste pakeitė brolį Fidelį Castro, pakartojo, kad jo administracija yra pasirengusi kalbėtis su Jungtinėmis Valstijomis apie „žmogaus teises, spaudos laisvę, politinius kalinius, visa, apie ką jos nori diskutuoti“, tačiau tik tuo atveju, jei su ja bus elgiamasi kaip su lygia.

Tačiau jis atrėmė JAV valstybės sekretorės Hillary Clinton raginimą Havanai paleisti disidentus ir klausė: „Kodėl jie nepaleidžia penkių mūsų didvyrių, kurie niekaip nepakenkė Jungtinėms Valstijoms?“ Jis turėjo omenyje penkis dėl šnipinėjimo nuteistus kubiečius.

R.Castro taip pat atkreipė dėmesį į bendrą Lotynų Amerikos spaudimą vėl įsileisti Kubą į regionines institucijas, tačiau sakė, kad jo Vyriausybė nenori grįžti į Amerikos valstybių organizaciją, iš kurios Kuba Vašingtono reikalavimu buvo pašalinta 1962 metais.

Lotynų Amerikos šalys, tarp jų – tokios didelės ekonomikos kaip Argentina, Brazilija ir Meksika, pernai gruodį per viršūnių susitikimą Brazilijoje paskelbė bendrą pareiškimą dėl JAV taikomo embargo naikinimo.

Tuo tarpu Nikaragvos prezidentas Danielis Ortega Kubos embargą pavadino tikru genocidu, o Bolivijos prezidentas Evo Moralesas paragino susitikime Venesueloje dalyvavusią grupę per Amerikų viršūnių susitikimą pateikti bendrą rezoliuciją, kuria būtų raginama nutraukti JAV vykdomą embargą.

Pasak Bolivijos prezidento, B.Obama turi „moralinę ir etinę pareigą“ sutikti.

Tačiau tik nedaugelis buvo linkę stumti šį reikalą. Pagrindinė priežastis yra ekonominė JAV prekybos Lotynų Amerikoje reikšmė, taip pat noras palaukti ir pažiūrėti, kaip veiks B.Obama, kuris yra populiarus tarp paprastų šio regiono piliečių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įsirenkite šildymą oras–vanduo ir gaukite kompensaciją net iki 70 proc.
Reklama
Kas svarbu įrengiant biurą: keturios interjero dizaino tendencijos
Reklama
Pavasario savaitgaliams ar atostogoms – laikas pajūryje: ne tik pailsėsite, bet ir sustiprinsite sveikatą
Reklama
Norintiems investuoti į NT projektų plėtrą – kaip išsirinkti projektą pagal paskirtį?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius