Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Per G-7 pasitarimą M.Pompeo vėl užsipuolė Kiniją, bet Europa ragino bendradarbiauti

JAV valstybės sekretorius Mike'as Pompeo trečiadienį pareiškė, kad Didžiojo septyneto [G-7] šalys vieningai nusistačiusios prieš Kinijos „dezinformacija“ apie koronaviruso pandemiją, bet Vašingtono sąjungininkai Europoje pabrėžė, kad kovojant su pasauline krize būtina bendradarbiauti.
Mike'as Pompeo
Mike'as Pompeo / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Labiausiai išvystytos pramonės demokratinių šalių klubo užsienio reikalų ministrai vaizdo ryšiu kalbėjosi apie šią krizę, atšaukę susitikimą, turėjusį įvykti Pitsberge. Vis dėlto viltis, kad bus pademonstruotas vieningas frontas, aptemdė faktas, kad jokio bendro pranešimo nebuvo paskelbta.

Nuolat Pekiną kritikuojantis M.Pompeo, dar labiau paaštrinęs toną dėl, anot jo, „Uhano viruso“, sakė, kad jo nuomonę palaiko kitų G-7 valstybių (Jungtinės Karalystės, Kanados, Prancūzijos, Vokietijos, Italijos ir Japonijos) diplomatijos vadovai.

„Kiekviena iš šalių, su kuriomis dalyvavome susitikime šį rytą, puikiai žino apie dezinformacijos kampaniją, vykdomą Kinijos komunistų partijos, mėgindama nukreipti dėmesį nuo to, kas iš tikrųjų vyko“, – žurnalistams sakė M.Pompeo.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Uhanas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Uhanas

Pasak jo, Kinija „vykdė ir tebevykdo“ socialinių tinklų kampaniją, įskaitant skleidžiamas sąmokslo teorijas, esą JAV yra atsakingos už koronaviruso protrūkio pradžią.

„Tai – pamišėliškos kalbos“, – tvirtino diplomatijos vadovas.

Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovas supykdė JAV prezidento Donaldo Trumpo administraciją, per „Twitter“ parašęs, kad koronavirusą į Uhaną – Kinijos vidurio regiono miestą, kuriame pirmiausiai buvo nustatyta užsikrėtimo šia liga atvejų – galėjo atgabenti amerikiečių kariai.

Ketvirtadienį Kinijos URM atstovas sakė, kad Kinija griežtai smerkia M.Pompeo komentarus, įskaitant formuluotės „Uhano virusas“ vartojimą.

„Šis JAV politikas eina prieš tarptautinį konsensusą ir toliau stigmatizuoja Kiniją, šmeižia Kinijos pastangas, mėgindamas pasinaudoti tuo dėmesiui nukreipti ir kaltinti, turėdamas nepaprastai piktavališkų ketinimų“, – per spaudos konferenciją sakė atstovas Geng Shuangas.

Pasaulyje mirė jau daugiau kaip 21 tūkst. koronavirusu užsikrėtusių žmonių, bet Pekinas atrodo šią epidemiją jau suvaldęs ir dabar siunčia pagalbą užsieniui, įskaitant 40 tonų medicinos atsargų JAV sąjungininkei Italijai, šiuo metu pirmaujančiai pagal COVID-19 aukų skaičių pasaulyje.

Trečiadienį M.Pompeo stengėsi menkinti Kinijos pastangas ir atkreipė dėmesį į JAV karinių oro pajėgų krovininių lėktuvu nugabentą pagalbos siuntą Italijai, taip pat privačių JAV labdaros organizacijų pastangas.

Kinija dabar „užsiima produktų mažmenine prekyba visame pasaulyje ir tvirtina, jog jie niekuo dėti dėl to, kas įvyko“, kalbėjo jis.

Tačiau M.Pompeo taip pat sakė, kad Vašingtonas siekia bendradarbiauti su kitomis šalimis, įskaitant Kiniją. Abiejų šalių lyderiai ketvirtadienį turėtų dalyvauti virtualiame viršūnių pasitarime dėl pandemijos sukeltos krizės kartu su kitų Didžiojo dvidešimtuko (G-20) atstovais.

„Desperatiškai norime dirbti su kiekviena pasaulio šalimi. Tai yra pasaulinė pandemija“, – teigė M.Pompeo.

Prancūzija ragina nesinaudoti krize

Kaip rašo Vokietijos savaitraštis „Der Spiegel“, cituojantis anoniminius diplomatus, G-7 pasitarimo bendras pranešimas buvo sužlugdytas M.Pompeo reikalavimo, kad tekste būtų vartojamas terminas „Uhano virusas“.

Tokį terminą medicinos profesionalai vertina neigiamai, nes jis esą nesąžiningai primeta kaltę.

M.Pompeo neneigė šio pranešimo, kai buvo apie jį paklaustas. Anot jo, kiekvienas ministras pasisakys atskirai, bet buvo pasiektas „bendras suptatimas“, kad šalys susiduria su sveikatos apsaugos ir ekonomine krize, sukelta „Uhano viruso“.

Prancūzija ir Vokietija paskelbė pranešimus apie G-7 derybas, bet Kinijos visiškai nepaminėjo. Kanada nurodė, kad Kinijos klausimas buvo paminėtas „plačiose diskusijose“.

Prancūzijos užsienio reikalų ministras Jeanas-Yves'as Le Drianas „pabrėžė būtinybę kovoti su bet kokiu mėginimu išnaudoti krizę politiniams tikslams“, sakoma šios šalies pranešime, akivaizdžiai komentuojant M.Pompeo poziciją.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Jeanas-Yves'as Le Drianas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Jeanas-Yves'as Le Drianas

J.Y.Le Drianas „išreiškė požiūrį, kad visų vienybė, siekiant veiksmingai kovoti su pandemija, dabar privalo būti svarbiau už bet kokius kitus sumetimus“, pažymima pranešime.

Prancūzija ragino Didįjį septynetą ieškoti būdų padėti Afrikai ir perspėjo, kad šio žemyno šalių sveikatos apsaugos sistemos ir ekonomikos prastai pasirengusios reaguoti į pasaulinę krizę.

M.Pompeo kaltino Kiniją sukėlus pavojų pasauliui, kai koronaviruso protrūkio pradžioje buvo stengiamasi riboti skelbiamą informaciją. Pekinas savo ruožtu apkaltino D.Trumpo administraciją ieškant atpirkimo ožio dėl savo pačios nesėkmių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
Užsisakykite 15min naujienlaiškius