Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Perspėjimas Volstritui

Sakydamas savo pagrindinę kalbą apie finansų krizę prezidentas Barackas Obama paragino finansų firmas užsiimti savireguliacija, kol Kongresas priims atitinkamus įstatymus. Amerikiečiai nerodo didelio entuziazmo dėl prezidento vykdomos ekonomikos politikos.
B.Obamai sakant kalbą apie finansų krizę prie Niujorko federalinės rotušės susirinkę amerikiečiai reikalavo reformuoti finansų sektorių.
B.Obamai sakant kalbą apie finansų krizę prie Niujorko federalinės rotušės susirinkę amerikiečiai reikalavo reformuoti finansų sektorių. / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Vertindami, kaip prezidentui B.Obamai sekasi kautis su krize, amerikiečiai pasidalijo per pusę. Po prezidento kalbos, pasakytos pasaulinės finansų krizės metinių proga, paskelbta apklausa rodo, kad JAV vadovo politiką ekonomikos srityje palankiai vertina tik 51 proc. gyventojų. Visuomenei dar mažiau patinka B.Obamos pastangos mažinti šalies biudžeto deficitą: tam pritaria tik 39 proc. respondentų.

Taigi amerikiečiai nerodo entuziazmo dėl B.Obamos vykdomų priemonių šlubuojančiai ekonomikai stiprinti, nors ekspertai jau įžvelgia ženklų, kad didžiausias nuosmukis baigėsi. Vis dėlto žmonių baimė dėl ateityje laukiančių galimų finansinių sunkumų nedingo. Daugelis susirūpinę, kad dedama per mažai pastangų siekiant išvengti dar vieno nuosmukio.

Bijo netekti darbo

Vasarį B.Obamos ekonomikos politiką palankiai vertino 62 proc. amerikiečių, nerimavusių dėl darbo vietų ir atlyginimų mažėjimo. Šioje gyventojų grupėje palankumas B.Obamos administracijai sumenko iki 45 proc., tačiau išliko stabilus tarp mažiau susirūpinusiųjų. Šiuo metu 60 proc. amerikiečių bijo, kad per artimiausius mėnesius neteks darbo arba sumažės jų pajamos.

Apskritai B.Obamos vykdomas reformas palaiko 51 proc. amerikiečių, joms nepritaria 46 procentai.

Pirmadienį sakydamas kalbą Niujorke B.Obama nedviprasmiškai perspėjo, kad kai kurie Volstrito vadovai ignoruoja finansų krizės pamokas. Šią svarbią kalbą apie ekonomiką prezidentas sakė pačioje galingos JAV finansų sistemos širdyje, už kelių kvartalų nuo Niujorko vertybinių popierių biržos. Jis išdėstė didelio masto planą, pagal kurį turėtų būti pertvarkytas JAV finansų mechanizmas. Praėjus lygiai metams po investicinio banko „Lehman Brothers“ žlugimo, kuris tapo pasaulinės finansų griūties pirmąja kregžde, B.Obama paragino Kongresą dar šiemet patvirtinti finansų rinkos reguliavimo reformas. Prezidentas šiuos žingsnius vadina ryžtingiausiu bandymu pažaboti pernelyg didelį šio sektoriaus suvešėjimą.

Kolektyvinė nesėkmė

B.Obama pripažino, kad didelė dalis kaltės dėl dabartinės krizės tenka Jungtinėms Valstijoms. Jo žodžiais, krizė buvo kolektyvinė Vašingtono, Volstrito ir visos Amerikos nesėkmė. Jis perspėjo aukščiausius finansų vadovus elgtis išmintingai ir atminti, kokių pasekmių gali turėti pastaraisiais metais vyravęs nežabotas nesaikingumas ir greito pelno siekimas.

Per kitą savaitę Pitsberge vyksiantį Didžiojo dvidešimtuko (G-20) susitikimą B.Obama žadėjo spausti išsivysčiusių ir greitai besivystančių šalių vadovus imtis finansų rinkos reguliavimo reformų ir labiau stengtis, kad būtų pažabotas finansininkų piktnaudžiavimas.

Ekspertai prognozuoja, kad trečiame ketvirtyje JAV ekonomika tikriausiai vėl pradės augti. Tai būtų svarbus B.Obamos administracijos, kuri tvirtina, kad jos pasiūlytos ekonomikos priemonės yra veiksmingos, politinis laimėjimas. Tačiau net ir pradėjus ekonomikai kilti nedarbas padidės iki 10 procentų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Reklama
Ekspertės: moterų investavimo rezultatai – geresni, ko reikėtų pasimokyti vyrams
Užsisakykite 15min naujienlaiškius