Dabar populiaru
Publikuota: 2019 kovo 14d. 23:08

Po fakto: su radikalais flirtuojančią Estijos centro partiją baudžia rinkėjai

Juris Ratas
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Juris Ratas

Estijos rinkėjams nepatiko Centro partijos sprendimas dėl valdančiosios koalicijos sudarymo derėtis su kraštutinių dešiniųjų Estijos konservatyvia liaudies partija (EKRE). Premjero Jurio Rato partijos reitingai nukrito, o liberalų – pakilo, skelbia ERR.

Antradienį ir trečiadienį, jau paaiškėjus, kad Centro partija dėl koalicijos derasi su EKRE ir centro dešiniųjų partija „Tėvynė“ („Isamaa“), atlikta apklausa parodė, kad liberalią Reformų partiją, per kovo 3-osios rinkimus surinkusią daugiausia balsų, dabar remtų dar daugiau balso teisę turinčių estų.

Jei už Reformų partiją balsuotų jau 30 proc. rinkėjų, tai Centro partijos reitingai nusmuko iki 19 proc. – 4 proc. punktais.

EKRE rinkimuose, jei jie vyktų dabar, paremtų tiek pat – 18 proc. rinkėjų, dar 13 proc. balsuotų už socialdemokratus. „Tėvynės“ populiarumas smuko nuo 11 iki 7 proc., o 5 proc. barjerą, regis, jau peržengtų nauja partija „Estija 200“.

AFP/„Scanpix“ nuotr./EKRE lyderis Martas Helme
AFP/„Scanpix“ nuotr./EKRE lyderis Martas Helme

Be to, apklausos duomenimis, būtent tokia koalicija, dėl kokios šiuo metu deramasi, rinkėjams atrodo pati nepatraukliausia. Ją remia 24 proc. rinkėjų.

30 proc. balso teisę turinčių estų būtų priimtiniausia Reformų partijos, „Tėvynės“ ir socialdemokratų koalicija. 29 proc. pasisako už didžiąją Reformų partijos ir Centro partijos koaliciją.

Patenkinti, regis, tik EKRE rinkėjai. 87 proc. jų apklausos rengėjams teigė norintys, kad būtų suformuota Centro partijos, „Tėvynės“ ir EKRE koalicija.

Ar taip ir atsitiks, dar neaišku. Bet įvykius Estijoje jau pastebėjo Europos Parlamento Liberalų ir demokratų aljanso už Europą, kuriam priklauso Centro partijos europarlamentarai, lyderis Guy Verhofstadtas. Jis paragino J.Ratą nesudaryti koalicijos su EKRE.

Nuotr. iš asmeninio archyvo/Guy Verhofstadtas
Nuotr. iš asmeninio archyvo/Guy Verhofstadtas

Laiške J.Ratui G.Verhofstadtas rašo, kad EKRE yra „ekstremalių dešiniųjų politinė partija, primenanti Europos fašistų režimus“ ir kad bendradarbiavimas su EKRE „padarytų žalą Estijos visuomenei, šalies geopolitinei pozicijai ir mūsų puikiam bendradarbiavimui liberalų šeimoje“.

Atsakydamas J.Ratas pareiškė, kad Briuselis neturėtų nurodinėti Estijai – be to, esą keli liberalių vyriausybių vadovai išreiškė Centro partijai paramą.

„Manau, kad Briuselis neturėtų nurodinėti Estijai, kokia bus naujoji koalicija. Estijos žmonės parodė, kokio parlamento nori, ir mes elgiamės atsižvelgdami į tai, ką pasakė Estijos žmonės“, – teigė J.Ratas.

Centro partijos, EKRE ir „Tėvynės“ koalicija 101 vietos parlamente turėtų 65 mandatus. Daugiausia deputatų naujajame parlamente priklauso Reformų partijai – 34.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

02:13
02:24
00:57

Dabar tu gali

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min