Popiežiui atvėrus Šv. Petro bazilikos duris pasipylė gandų lavina: ką jis ten rado?

Socialiniuose tinkluose plinta mistinės istorijos apie „siaubingus radinius“, aptiktus „pirmą kartą atvėrus“ Šv. Petro bazilikos duris. Tačiau bauginimai gerokai perdėti – šios durys atveriamos toli gražu ne pirmą kartą, o šis procesas atidžiai fiksuojamas operatorių ir fotografų.
Popiežius atvėrė Šv. Petro bazilikos duris
Popiežius Pranciškus ir Šv. Petro bazilika / ZUMAPRESS / Scanpix nuotr.

Duris atveria kas ketvirtį amžiaus

Šventojo Petro bazilikos duris popiežius atveria tik Jubiliejaus proga. Paprastai taip pažymima Šventųjų metų pradžia. Žinos apie pirmąsias tokias apeigas Šventojo Petro bazilikoje mus pasiekia iš 1500 m., vadovaujant popiežiui Aleksandrui VI.

Tuomet duris dengiantis mūras išardomas likus kelioms dienoms iki jų atidarymo ir išimama skrynia, sienoje užmūryta praėjusių Šventųjų metų pabaigoje. Joje būna raktas, kuriuo atrakinamos durys, o popiežius tik simboliškai jas atveria.

Nuo tada Šv. Petro bazilikos durys ištisus metus lieka atviros piligrimams.

Vatikano Šv. Petro bazilika vėl atvira lankytojams / „Scanpix“ nuotr.
Vatikano Šv. Petro bazilika vėl atvira lankytojams / „Scanpix“ nuotr.

Jubiliejiniai metai Bažnyčioje būna kas 25 metus, o ypatingieji jubiliejai gali būti paskelbti ir už šio laikotarpio ribų, pavyzdžiui, 2016 m. buvo paskelbtas ypatingasis Gailestingumo jubiliejus.

Išskirtinių metų pradžios proga popiežius Pranciškus atidarė penkerias „Šventąsias duris“, iš kurių pirmosios buvo atvertos Kalėdų išvakarėse, o paskutinės – sausį Popiežiškojoje Šv. Pauliaus bazilikoje.

Durys virto portalais

Žinutės apie tai, kad popiežius esą „pirmą kartą atvėrė duris į aną pasaulį“, pasklido po virusine tapusios publikacijos, paskelbtos „New York Post“ tabloide.

Gruodžio 9 d. straipsnio antraštėje rašoma: „Popiežius Pranciškus Kalėdų išvakarėse atidarys 5 šventuosius portalus – ritualas, kuris dar niekada nebuvo atliktas“.

Antraštėje minimi „šventieji portalai“ gali būti žurnalistų klaidingai interpretuotas žodžių junginys „Porta Sancta“, kuris lotyniškai reiškia „Šventosios durys“ – taip vadinamos durys Šventojo Petro bazilikoje.

Interneto vartotojai šią informaciją suprato savaip ir įvairiuose socialiniuose tinkluose pasipylė daugybė žinučių apie „portalą į aną pasaulį“.

Antraštėje minimas „pirmą kartą atliekamas ritualas“ greičiausiai reiškia, kad pirmą kartą buvo atidarytos Šventosios durys Romos Rebibijos kalėjime esančioje Dievo Tėvo bažnyčioje.

Rebibijos kalėjime buvo laikomas Mehmetas Ali Ağca, kai buvo suimtas Italijoje po 1981 m. gegužės 13 d. įvykdyto pasikėsinimo į popiežių Joną Paulių II.

Popiežius Jonas Paulius II aplankė nusikaltėlį jo kameroje Rebibijoje ir atleido jam.

Popiežius Pranciškus paprašė atverti šias duris ir pareiškė, jog tikisi, kad šis aktas gali būti „ženklas, kviečiantis kalinius žvelgti į ateitį su viltimi ir nauju pasitikėjimo jausmu“.

Vida Press nuotr./Jonas Paulius II 1979 metais vizito Lenkijoje metu
Vida Press nuotr./Jonas Paulius II 1979 metais vizito Lenkijoje metu

Išgirdo angelą

Kitame socialiniuose tinkluose platinamame pasakojime bandoma sudaryti įspūdį, esą popiežius atvėrė duris į patalpą, kuri 25 metus buvo uždaryta ir nenaudojama, todėl joje įsiveisė vaiduoklių ir vyko nepaaiškinami reiškiniai.

Tačiau taip nėra – durų atvėrimas yra simbolinis gestas, o tai, kad atveriantis duris popiežius buvo nufilmuotas iš priekio, rodo, kad į patalpą prieš jį pateko filmavimo komanda. Be to, vaizdo įraše aiškiai matyti, kad prieš popiežių viduje jau buvo jam duris palaikęs bažnyčios tarnautojas.

Dėmesio centre atsidūrusios Šventosios durys (lot. Porta Santa) yra Šventojo Petro bazilikos atriume ir yra šalia pagrindinio įėjimo. Jos tiesiog atsiveria į Šventojo Petro bazilikos navą, kuri yra netoli Mikelandželo Pietos.

Žvelgiant į Šv. Petro bazilikos planą aiškiai matyti, kad Šalia Šventųjų durų taip pat yra ir kitos keturios – Mirties durys, Gėrio ir blogio durys, Filareto durys ir Sakramentų durys.

Ilgametė tradicija

Pirmieji Šventieji metai buvo paskelbti 1300-aisiais, o pastaruoju metu jie paprastai skelbiami kas 25–50 metų. Dalyvaujantys maldininkai gali gauti indulgencijas – pagal šimtmečius Katalikų Bažnyčios tęsiamą tradiciją, susijusią su nuodėmių atleidimu.

Praėjusį kartą įprastas jubiliejus minėtas 2000-aisiais, kai šventasis Jonas Paulius II pradėjo trečiąjį Bažnyčios tūkstantmetį.

Pranciškus 2015–2016 metais paskelbė specialų Jubiliejų, skirtą gailestingumui, o kitas planuojamas 2033-aisiais, kai bus minimos ypatingos Kristaus nukryžiavimo metinės.

Popiežius Pranciškus / Julius Kalinskas/BNS nuotr.
Popiežius Pranciškus / Julius Kalinskas/BNS nuotr.

Šiais metais kiekvieną mėnesį numatyti du, trys ar keturi oficialūs Jubiliejaus renginiai, kuriuose Pranciškus turėtų dalyvauti ir kurie yra skirti tam tikroms žmonių grupėms: ginkluotosioms pajėgoms, menininkams, kunigams, vargšams, savanoriams ir mokytojams. Dar bus neoficialių Jubiliejaus renginių, kai atskiros vyskupijos ir kitos grupės organizuos savo piligrimines keliones į Romą.

Paskutinis didelis Šventųjų metų įvykis prieš jų pabaigą 2026-ųjų sausio 6-ąją bus Kalinių jubiliejus 2025-ųjų gruodžio 14-ąją.

15min verdiktas: manipuliacija. Siekiama sudarytį įspūdį, esą popiežius atvėrė duris į patalpą, kuri 25 metus buvo uždaryta – tačiau taip nėra.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Artėja LEA kvietimas įsigyti naujus šilumos siurblius su kompensacija
Reklama
„BITmarkets“ parodoje „Next Block Expo“ laimėjo apdovanojimą už geriausią klientų aptarnavimą
Reklama
Verslo civilinė atsakomybė: kokių sričių įmonės ją patiria dažniausiai ir kodėl?
Reklama
Amžėjimas nėra nuosprendis: kas gali padėti išlaikyti energiją ir jaunystę?