Dabar populiaru
Publikuota: 2019 vasario 12d. 21:03

Prancūzai baisisi: antisemitizmas šalyje plinta kaip virusas

Svastikos ant pašto dėžučių su S.Veil portretu
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Svastikos ant pašto dėžučių su S.Veil portretu

Prancūzijos teisėsauga šią savaitę patvirtino, kad Paryžiaus priemiestyje jauno žydo, kuris 2006 metais buvo mirtinai nukankintas, garbei pasodintas medis buvo nukirstas. Pareigūnai tai vertina kaip antisemitinį išpuolį – o tokių atakų šalyje pastaruoju metu sparčiai daugėja, rašo „The Local“.

Ilaną Halimi prieš 13 metų pagrobė nusikaltėlių gauja. Gangsteriai reikalavo, kad jo šeima sumokėtų didžiulę išpirką – jie tikėjo, esą Halimiai turtingi, nes yra žydai.

23-ejų vyras, kuris dirbo mobiliųjų telefonų parduotuvėje, buvo kankinamas tris savaites. Praeiviai rado jį leisgyvį prie geležinkelio pietiniame Paryžiaus priemiestyje. I.Halimi mirė vežamas į ligoninę.

O pirmadienį miesto ūkio darbuotojai, atvykę paruošti vietą tradicinei minėjimo ceremonijai, pamatė, kad I.Halimi garbei pasodintas medis buvo nukapotas.

„Facebook“ nuotr./I.Halimi atminimui pasodinti medžiai buvo subjauroti
„Facebook“ nuotr./I.Halimi atminimui pasodinti medžiai buvo subjauroti

Policija tiria incidentą, o Prancūzijos vyriausybės specialusis atstovas kovai su rasizmu ir diskriminacija Fredericas Potier išpuolį pavadino „gėdingu“.

Prancūzijoje gyvena didžiausia žydų bendruomenė Europoje, tad ši naujausia antisemitinė ataka vėl atgaivino baimes dėl galimo smurto prieš žydus.

Antisemitinių išpuolių 2017 metais šalyje buvo įvykdyta 311, o pernai – 541. Šuolis – net 74 proc.

„Antisemitizmas plinta kaip nuodai, – akivaizdžiai sukrėstas pareiškė į nusikaltimo vietą vykęs Prancūzijos vidaus reikalų ministras Christophe'as Castaneras. – Kai puolamas Ilano Halimi atminimas, puolama mūsų Respublika.“

Pastaruoju metu tokių incidentų netrūksta. Savaitgalį Paryžiuje ant pašto dėžučių, papuoštų Holokaustą išgyvenusios Simone Veil (ji prieš dvejus metus mirė) portretu, atsirado svastikos piešiniai, o ant riestainių kepyklos lango buvo užrašytas vokiškas žodis „Juden“.

Apie subjaurotas pašto dėžutes policijai pranešė menininkas Christianas Guemy, nupiešęs S.Veil portretus. Buvusi ministrė S.Veil Prancūzijoje buvo labai gerbiama.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Aušvice išgyvenusi Simone Veil mirė 2017 metais
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Aušvice išgyvenusi Simone Veil mirė 2017 metais

„Apgailėtinam žmogui, kuris sudarkė mano padėką Simone Veil, turėtų būti gėda“, – tviteryje parašė Ch.Guemy.

Savo ruožtu vienas riestainių kepyklų tinklo „Bagelstein“ įkūrėjų pranešė, kad žodis „Jude“ geltonais dažais buvo išpurkštas ant kepyklos lango Paryžiaus centre.

„Twitter“ nuotr./Ant beigelių kepyklos lango užpurkštas žodis „Juden“
„Twitter“ nuotr./Ant beigelių kepyklos lango užpurkštas žodis „Juden“

Vyriausybės atstovas Benjaminas Griveaux teigė siejantis šį išpuolį su bandymu padegti parlamento pirmininko Richardo Ferrand'o namą. Dėl to nusikaltimo įtariami „geltonųjų liemenių“ protesto judėjimo aktyvistai.

Tačiau „Bagelstein“ atstovas Gilles Abecassis netiki, kad pasidarbavo protestuotojai: „Taip, dažai geltoni, bet geltona – ir Dovydo žvaigždė.“

Praėjusių metų lapkritį premjeras Edouard'as Philippe'as įspėjo, kad šalis, kurioje Viši režimas per Antrąjį pasaulinį karą deportavo daugybę žydų, „dar labai toli nuo susitvarkymo su antisemitizmu“.

Pastaraisias metais į šalies žydus taikosi Prancūzijos džihadistai. 2011 metais islamistas nušovė rabiną ir tris vaikus žydų mokykloje Tulūzoje, o 2015-aisiais ekstremistas, prisiekęs „Islamo valstybei“, nužudė keturis žmones košerinio maisto parduotuvėje Paryžiuje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

04:37
01:19
02:26
Parašykite atsiliepimą apie 15min