Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Prancūzijos diplomatijos vadovas raginamas paaiškinti iš Afrikos šalių gautas pajamas

Prancūzijos užsienio reikalų ministras Bernardas Kouchneras, kuris yra vienas iš populiariausių politikų šalyje ir kadaise buvo įtakingas humanitarinės pagalbos organizacijos veikėjas, antradienį buvo paragintas paaiškinti, kokiu būdu uždirbo milžiniškas sumas pagal sutartis su Afrikos šalių vyriausybėmis.
Prancūzijos užsienio reikalų ministras Bernardas Kouchneras
Prancūzijos užsienio reikalų ministras Bernardas Kouchneras / AFP/„Scanpix“ nuotr.
Temos: 2 Prancūzija Afrika

Knygoje, kuri bus oficialiai pristatyta trečiadienį, Prancūzijos žurnalistas Pierre'as Peanas B.Kouchnerą vaizduoja kaip JAV neokonservatorių liokajų ir aferistą, kuris naudodamasis politine įtaka sudarinėdavo pelningus kontraktus su skurstančiomis šalimis.

„Jeigu Bernardas Kouchneras dar turi bent kiek garbės, jis privalo rimtai pasiaiškinti visuomenei", – sakė socialistas parlamento narys Arnaud Montebourgas.

Kai autoriaus pateikiami teiginiai pasklido prieš knygos oficialų išleidimą, įvairių politinių pažiūrų politikai pareikalavo, kad B.Kouchneras viešai į juos atsakytų.

„Jeigu Bernardas Kouchneras dar turi bent kiek garbės, jis privalo rimtai pasiaiškinti visuomenei", – sakė socialistas parlamento narys Arnaud Montebourgas.

Žaliųjų partijos atstovas Yves'as Cochet pareikalavo, kad diplomatijos vadovas pasiaiškintų dėl šio skandalo parlamento Užsienio politikos komitetui, o valdančiosios konservatyvios Sąjungos už liaudies judėjimą (UMP) partijos narys Claude'as Goasguenas pavadino šį atvejį „nemalonia staigmena“.

„Niekada nebūtume tikėjęsi išgirsti tokių faktų apie Kouchnerą, – C.Goasguenas sakė žurnalistams. – Visų pirma jis turėtų pasiaiškinti prieš nuspręsdamas, ar imsis teisinių priemonių".

Knygoje „Pasaulis pagal K.“ (Le monde selon K.) daugiausiai kritikos strėlių teko B.Kouchnero politikai kruvinų krizių Ruandoje, Balkanuose, Artimuosiuose Rytuose ir Darfūre atžvilgiu.

Tačiau didžiausią visuomenės susidomėjimą sukėlė knygoje pateikiama B.Kouchnero verslo veiklos 2002-2007 metais analizė. Tuo metu politikas nedalyvavo Prancūzijos vyriausybės veikloje ir dirbo privačiu sveikatos politikos konsultantu.

Dvi firmos, priklausančios B.Kouchnero artimiems verslo partneriams, pateikė 4,6 mln. eurų (apie 15,9 mln. litų) sąskaitas Gabonui ir Kongui už ataskaitas, kurias buvęs sveikatos ministras parašė apie šių šalių sveikatos draudimo sistemų reformas.

Pinigai buvo mokami per kelis kartus, o P.Peanas nurodo, jog dalis pinigų buvo gauta po 2007 metų gegužės 18 dienos, kai B.Kouchneras buvo paskirtas Prancūzijos užsienio reikalų ministrų.

Knygos autorius mano, kad vienas iš B.Kouchnero padėjėjų Ericas Danonas, konsultacinės firmos „Imeda“ vadovas ir tuometis Prancūzijos ambasadorius prie Monako, kontaktavo su Gabonu iki 2007 rugsėjo, reikalaudamas apmokėti likusias sąskaitas.

B.Kouchneras tuo metu buvo oficialiai susitikęs su Gabono prezidenu Omaru Bongo, tačiau P.Peranas nepateikia jokių įrodymų, kad ministras piktnaudžiavo savo padėtimi, reikalaudamas grąžinti privačias skolas.

Praeitą mėnesį, kai šie teiginiai buvo paviešinti Prancūzijos žiniasklaidoje, B.Kouchnero kanceliarija paskelbė oficialų pranešimą, kuriame pasmerkė P.Peano „kai kuriuos netikslius teiginius“.

Sprendžiant iš daugelio apklausų, B.Kouchneras Prancūzijoje laikomas populiariausiu politiku, o praeitą mėnesį jį palankiai vertino 71 proc. rinkėjų.

Pasak Prancūzijos URM, palaikydamas ryšius su O.Bongo ministras nesupainiojo privačių ir viešų interesų. Ministerija taip pat perspėjo, kad B.Kouchneras gali imtis teisinių veiksmų, jeigu P.Peano knygoje bus pateikta šmeižikiškų kaltinimų.

Šiaip ar taip, agresyvi P.Peano kritika gali sukelti nemažų rūpesčių populiariam politikui, kuriam iki šiol sekdavosi išvengti skandalų. Dabar B.Kouchnerui gresia kaltinimai išdavus jo plačiai deklaruotus humanitarinius principus.

„Juos pamynęs buvęs organizacijos "Gydytojai be sienų" savanoris pakenkė tam, kas jam buvo brangiausia: savo kurtam įvaizdžiui, kuriuo, susiklosčius tokiai padėčiai, tikės tik jis vienas“, – rašo knygos autorius.

Sprendžiant iš daugelio apklausų, B.Kouchneras Prancūzijoje laikomas populiariausiu politiku, o praeitą mėnesį jį palankiai vertino 71 proc. rinkėjų.

Jo įvaizdžiui nepakenkė netgi perėjimas iš Socialistų partijos į prezidento Nicolas Sarkozy dešiniosios pakraipos kabinetą.

Už Prancūzijos ribų B.Kouchneras labiausiai žinomas kaip Nobelio premiją pelniusios humanitarinės medicinos pagalbos organizacijos „Gydytojai be sienų“ (Medecins Sans Frontieres) įkūrėjas. Jis taip pat buvo pirmasis Jungtinių Tautų paskirtas Kosovo administratorius po 1999 metais šioje šalyje vykusio karo.

Prancūzijos diplomatijos vadovas teigia, kad teikdamas konsultacines paslaugas Afrikoje jis siekė pagerinti besivystančių šalių sveikatos sistemas, tačiau visuomenė piktinasi atskleistomis už šį darbą gauto atlygio sumomis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius