Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Premjerą iš posto išvertę armėnai: „Nematydami didelių pokyčių sugrįšime į gatves“

Po vienuolika dienų trukusių masinių protestų, pritraukusių iki 160 tūkst. dalyvių, pagaliau atsistatydino buvęs Armėnijos prezidentas, šiuo metu premjero pareigas einantis Seržas Sargsianas. Kol savo tikslų pasiekusi opozicija ir protestuotojai švenčia pergalę, ir toliau tvyro nežinomybė: ar ministro pirmininko pasitraukimas atneš tokius reikalingus režimo pokyčius?
Armėnai džiaugiasi dėl atsistatydinusio premjero Seržo Sargsiano
Armėnai džiaugiasi dėl atsistatydinusio premjero Seržo Sargsiano / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Protestuose dalyvavęs ir pareigūnų sužeistas 35 metų amžiaus turizmo vadybininkas Gevorgas Babajanas teigė kol kas nežinantis, ką daryti toliau – lauks opozicijos ir vyriausybės derybų rezultatų.

Vis dėlto G.Babajanas tikina, kad vien S.Sargsiano pasitraukimu protestuotojai neapsiribos – pastarąsias vienuolika dienų jie kovojo už režimo pokyčius.

„Mes visi tikimės, kad tos demonstracijos pakeis režimą, Respublikonų partiją, kuri tėra oligarchų ir mafijozų rinkinys. Žinoma, jai priklauso ir keletas intelektualių žmonių, tačiau jie tarnauja režimui tik dėl savų interesų, jiems visiškai nerūpi žmonės.

G.Babajanas: „Norime ne tik Sargsiano atsistatydinimo – norime, kad pasikeistų režimas. Manau, kad daugybė žmonių sugrįš į gatves, jei matysime, kad nevyksta svarbūs pokyčiai.“

Norime ne tik Sargsiano atsistatydinimo – norime, kad pasikeistų režimas. Manau, kad daugybė žmonių sugrįš į gatves, jei matysime, kad nevyksta svarbūs pokyčiai“, – 15min sakė G.Babajanas.

Protestuotojas pridūrė, kad S.Sargsianas buvo diktatorius ne tik šaliai, bet ir savo partijos viduje – kontroliavo net ir mažiausios svarbos sprendimus. „Tikimės, kad nuvertus piramidės viršūnę, sugrius ji visa“, – teigė G.Babajanas.

Armėnija laukia naujo premjero

Sekmadienį suimtas protestų lyderis parlamentas Nikolas Pašinianas pirmadienį po pietų buvo paleistas iš tardymo izoliatoriaus.

„Tai ar visi dabar supratote, kad mes nugalėjome?“ – Jerevane džiugiai šalininkų klausė N.Pašinianas.

Vėliavomis mojuojantys jo šalininkai sveikino išlaisvintą 42 metų opozicijos parlamentarą – kai kurie jį bučiavo ir glėbesčiavo.

„Scanpix“/AP nuotr./Nikolas Pašinianas su šalininkais
„Scanpix“/AP nuotr./Nikolas Pašinianas su šalininkais

Anot G.Babajano, būtent jį daugybė protestuotojų norėtų matyti premjero poste.

G.Babajanas: „Turime gerbti jo kantrybę, drąsą ir protą, turime gerbti jį už tai, kad jis ir jo komanda privertė atsistatydinti Sargsianą. Pašinianas sugebėjo supurtyti ir pažadinti žmones išeiti į gatves bei taikiai protestuoti. Jis leido žmonėms patikėti, kad kiekvienas turi vaidmenį, kurį reikia suvaidinti.“

„Turime gerbti jo kantrybę, drąsą ir protą, turime gerbti jį už tai, kad jis ir jo komanda privertė atsistatydinti Sargsianą. Pašinianas sugebėjo supurtyti ir pažadinti žmones išeiti į gatves bei taikiai protestuoti. Jis leido žmonėms patikėti, kad kiekvienas turi vaidmenį, kurį reikia suvaidinti“, – 15min teigė armėnas.

Remiantis Armėnijos Konstitucija, atsistatydinus premjerui tą patį daro ir vyriausybė. Tuomet per septynias dienas parlamento frakcijos turi iškelti kandidatus į vyriausybės vadovus. Parlamentas renka premjerą deputatų balsų dauguma.

Pirmadienį po pietų pranešta, kad laikinai eiti Armėnijos premjero pareigas buvo paskirtas Karenas Karapetianas, šiuo metu užimantis premjero pirmojo pavaduotojo postą.

Vargu, ar 55 metų K.Karapetianas – tas vadovas, kurį norėtų matyti nuo oligarchų pavargę armėnai. Jis iki 2016 metų dirbo „Gazprom“ padalinio „Mežregiongaz“ generalinio direktoriaus pavaduotoju. Anksčiau K.Karapetianas ėjo bendrovės „Armrosgazprom“ (šiuo metu – „Gazprom Armėnija“) generalinio direktoriaus pareigas.

Per šią įmonę kiek mažiau nei tris milijonų gyventojų turinti valstybė yra visiškai priklausoma nuo Rusijos tiekiamų dujų. Tuo tarpu Maskva šiame regione turi savų politinių interesų.

Tiesa, Rusijos prezidento atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas sakė atidžiai stebintis situaciją Armėnijoje, su kuria palaiko itin draugiškus ryšius, tačiau pažadėjo nesikišti. Pasak prezidento atstovo, krizė yra „išskirtinai (Armėnijos) vidaus reikalas“.

Nuopelnai jaunajai kartai?

Armėnų žurnalistas Karenas Tovmasijanas portale „The Georgia Today“ rašo, kad didžioji dauguma protestuotojų – studentai ir viduriniosios klasės atstovai. Nepaisydami ekonominio stabilumo, jie į gatves išėjo pasakyti, kad nenori tapti tradicine posovietine valstybe, kurią metų metus valdo vienas asmuo.

Anot K.Tovmasijano, pastarosiomis dienomis sparčiai augęs protestuotojų skaičius nustebino ne tik S.Sargsiano vyriausybę, bet ir daugumą politikos ekspertų bei pačius opozicijos lyderius.

Jam antrina politikos analitikė Anna Ohanijan: esą N.Pašinianui ir jo vadovaujamiems protestuotojams itin svarbu „išsaugoti demokratines institucijas ir pasipriešinti stiprėjančiam autoritarizmui“.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Seržas Sargsianas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Seržas Sargsianas

Anot K.Tovmasijano, pastarosiomis dienomis sparčiai augęs protestuotojų skaičius nustebino ne tik S.Sargsiano vyriausybę, bet ir daugumą politikos ekspertų bei pačius opozicijos lyderius.

Pirmųjų demonstracijų metu susirinkdavo vos 50 žmonių, tuo tarpu sekmadienį Jerevano Respublikos aikštėje jau būriavosi apie 160 tūkst. armėnų.

Protestuose dalyvavęs G.Babajanas teigė, kad protestų sėkmės priežastis – kartų pokyčiai.

„Su internetu, išmaniaisiais prietaisais ir socialiniais tinklais užaugę žmonės turi prieigą prie kitokios informacijos, jų kitoks išsilavinimas. Būtent jie ir išėjo į gatves. Tuo tarpu premjeras ir jo kartos žmonės – sovietinė karta – nežinojo, kaip su tuo susidoroti“, – 15min sakė jis.

G.Babajanas: „Su internetu, išmaniaisiais prietaisais ir socialiniais tinklais užaugę žmonės turi prieigą prie kitokios informacijos, jų kitoks išsilavinimas. Būtent jie ir išėjo į gatves. Tuo tarpu premjeras ir jo kartos žmonės – sovietinė karta – nežinojo, kaip su tuo susidoroti.“

Pašnekovas sakė besitikintis, kad „naujoji karta atneš progresą ir šalies modernizaciją“. Anot G.Babajano, prie demonstracijų sėkmės itin prisidėjo ir informacinių technologijų (IT) sektoriaus darbuotojai.

Informacinės technologijos – viena sėkmingiausių ir sparčiausiai besivystančių pramonės šakų Armėnijoje, pritraukianti užsienio kompanijas.

„Tai – vienintelė nuo oligarchų pinigų nepriklausoma verslo sritis. Jie (IT darbuotojai – red.), jų darbai ir pinigai yra nepriklausomi nuo vietos oligarchų, niekas negali jų nubausti ar daryti spaudimo. Jie ir jaunimas – revoliucijos branduolys“, – mano G.Babajanas.

„Tikiuosi, kad ši naujoji Armėnija, kurią vadiname Ketvirtąja Armėnijos respublika, bus intelekto, rūpesčio, supratimo ir įstatymo respublika. Mes turime laikytis įstatymų, prieš įstatymą visi turi būti lygūs“, – teigė pašnekovas ir pakvietė lietuvius kartu švęsti armėnų tautos pergalę.

Vis dėlto kol kas Armėnijos ateitis išlieka miglota.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
Užsisakykite 15min naujienlaiškius