Tikėtina, kad toks prašymas Maskvoje bus suprastas kaip labai provokuojantis.
Pasak A.Dudos, akivaizdu, kad prezidentas Donaldas Trumpas galėtų perkelti į Lenkiją Vakarų Europoje arba Jungtinėse Valstijose saugomas amerikiečių branduolines galvutes. Lenkijos vadovas pridūrė, kad tokią idėją jis neseniai aptarė su JAV specialiuoju pasiuntiniu Ukrainai Keithu Kelloggu.
„1999 m. NATO sienos pasistūmėjo į rytus, taigi po 26 metų į rytus turėtų pasislinkti ir NATO infrastruktūra. Man tai akivaizdu“, – „Financial Times“ žurnalistams sakė A.Duda.
„Manau, kad ne tik atėjo laikas, bet ir tai, kad būtų saugiau, jei tie ginklai jau būtų čia“, – pridūrė jis.
Lenkijos prezidentas, ko gero, tikisi atgaivinti branduolinių ginklų dalijimosi projektą, kurį jis nesėkmingai pristatė buvusio prezidento Joe Bideno administracijai 2022 m.
Šaltojo karo metais Lenkijos komunistinis režimas turėjo sovietų branduolinių galvučių, tačiau tokių ginklų atsiradimą netoli Rusijos sienų tikrai vertintų kaip rimtą grėsmę.
Pasak A.Dudos, JAV prezidentas D.Trumpas pats sprendžia, kur dislokuoti amerikiečių branduolinius ginklus. Jis taip pat atkreipė dėmesį, kad V.Putinas 2023 m. paskelbė perkėlusi taktinius branduolinius ginklus į Baltarusiją.
„Rusija net nedvejojo, kai perkėlė savo branduolinius ginklus į Baltarusiją, – aiškino Lenkijos vadovas. – Jie neprašė niekieno leidimo“.
Nors Lenkijos premjeras Donaldas Tuskas praeitą savaitę išsakė mintį, kad Lenkija galėtų kurti savo branduolinį arsenalą, A.Duda nukirto bet kokią to galimybę.
„Kad turėtume savo branduolinius pajėgumus, manau, prireiktų dešimtmečių“, – pabrėžė prezidentas.
Jis pažymėjo negalįs įsivaizduoti, kad D.Trumpas apsigalvotų dėl praėjusį mėnesį per jų susitikimą duoto įsipareigojimo išlaikyti JAV karius Lenkijoje.
„Nuogąstavimai dėl to, kad JAV atitrauks savo karius iš Lenkijos, nėra pagrįsti. Esame patikima JAV sąjungininkė, o jie čia taip pat turi savo strateginių interesų“, – sakė Lenkijos vadovas.
„A.Dudos raginimas perduoti branduolinių ginklų pabrėžia Lenkijoje augantį nerimą, bendrą ir kitoms regiono šalims, dėl to, kad Rusija iš taikos derybų su Ukraina, kurioms tarpininkauja D.Trumpas, išeis sustiprėjusi“, – rašo „Financial Times“.
Prezidentas taip pat sakė nemanąs, kad D.Trumpas veda promaskvietiškas derybas, siekdamas priversti Kyjivą nutraukti kovą.
„Tai nėra subtili diplomatija, tai kietas žaidimas, bet, mano nuomone, nėra taip, kad prezidentas D.Trumpas su Rusija elgiasi tik maloniai ir švelniai, – dėstė A.Duda. – Manau, kad jis taiko priemones prieš Rusiją, nors galbūt jos nėra tokios akivaizdžiai matomos kaip tos, kurias jis naudoja prieš Ukrainą.“
„Kol kas niekam nepavyko sustabdyti šio karo, todėl suteikime prezidentui D.Trumpui šansą“, – pridūrė jis.