Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Davose prieš kalbas apie terorizmą ir ekonomiką – šampanas ir ikrai

Pasaulio politikos ir verslo elito nariai trečiadienį renkasi į savo kasmetinį susitikimą prabangiame Šveicarijos kalnų kurorte Davose, kai jį temdo neseniai Prancūzijoje įvykdytos teroro atakos ir pasaulį krečiantys konfliktai.
Davosas
Davosas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Prancūzijos prezidentas Francois Hollande'as ir JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry bus tarp 2,5 tūkst. įtakingųjų, kurie diskutuos dėl opiausių klausimų, praėjus lygiai dviem savaitėms nuo tragiškos atakos prieš Prancūzijos satyrinį savaitraštį „Charlie Hebdo“.

Kruvinų atakų banga Prancūzijoje, nusinešusi 17 žmonių gyvybių, ir Vakarų šalių pastangos neleisti į savo šalis grįžusiems džihadistams surengti išpuolių bus tarp svarbiausių temų keturias dienas vyksiančio Davoso susitikimo darbotvarkėje.

Dėl šių klausimų diskutuos ne vien Europos ir JAV lyderiai, kaip Vokietijos kanclerė Angela Merkel ir Belgijos premjeras Charles'is Michelis, kurio šaliai neseniai pavyko sužlugdyti vieną ekstremistų sąmokslą, bet ir kitų šalių atstovai, tarp kurių bus ir Irako premjeras Haidaras al Abadi ir tos šalies kurdų lyderis Massudas Barzani.

Didelis dėmesys bus skiriamas Ukrainą krečiančiam konfliktui; šios šalies prezidentas Petro Porošenka pasakys kalbą susitikimo dalyviams. Kijevas šią savaitę kaltino Maskvą, kad ši vėl siunčia savo pajėgas į pagalbą prorusiškiems separatistams rytų Ukrainoje, todėl laukiama, kaip šia padėtį pakomentuos į Davosą atvyksiantis Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas.

„Tiek terorizmas, tiek geopolitika tikriausiai mes šešėlį ant šiųmečio susitikimo. Abu (veiksniai) yra rimtos grėsmės politiniam stabilumui Europoje, Artimuosiuose Rytuose ir Šiaurės Afrikoje“, – naujienų agentūrai AFP sakė analitinio centro „IHS Inc.“ vyriausiasis ekonomistas Narimanas Behraveshas.

„Šiemet delegatai tikriausiai tikėsis, kad bus nuraminti dėl dviejų dalykų. Pirma – kad nacionalinės vyriausybės imsis būtinų veiksmų terorizmo grėsmei apriboti. Antra – kad bus pakankamai nuveikta, siekiant palaikyti ir skatinti pasaulio ekonomikos augimą“, – pridūrė jis.

Šampanas ir ikrai

Susitikimas, oficialiai vadinamas Pasaulio ekonomikos forumu (PEF), vyks virš pasaulio ekonomikos telkiantis audros debesims, Tarptautiniam valiutos fondui paskelbus blogesnes negu anksčiau augimo prognozes.

Susitikimo išvakarėse paskelbta konsultacinės bendrovės „PricewaterhouseCoopers“ niūri ataskaita rodo, kad pasaulio verslo lyderiai skeptiškai vertina ekonomikos augimo potencialą 2015 metais.

Numatoma, kad Europos centrinis bankas (ECB) ketvirtadienį paskelbs kiekybinio skatinimo programą – didžiulio masto euro zonos valstybių skolų išpirkimą; tad šis nekantriai laukiamas sprendimas bus viena pagrindinių temų finansų elito diskusijose Davose.

Artėjantys Graikijos parlamento pirmalaikiai rinkimai ir su jais susiję nuogąstavimai, kad ši skolų prislėgta šalis gali būti priversta pasitraukti iš euro zonos, Davose irgi tikriausiai bus plačiai aptariami – kaip ir pastarasis drastiškas naftos atpigimas.

Artėjantys Graikijos parlamento pirmalaikiai rinkimai ir su jais susiję nuogąstavimai, kad ši skolų prislėgta šalis gali būti priversta pasitraukti iš euro zonos, Davose irgi tikriausiai bus plačiai aptariami – kaip ir pastarasis drastiškas naftos atpigimas.

Kinijos premjeras Li Keqiangas taps pirmuoju nuo 2009 metų Davoso susitikime dalyvausiančiu tos šalies vyriausybės vadovu. Trečiadienį jis sieks padidinti tarptautinį pasitikėjimą Kinijos ekonomika ir išsklaidyti nerimą, kad Azijos milžinės augimas lėtėja.

Artėjant šiam susitikimui, Didžiojoje Britanijoje įsikūrusi nevyriausybinė organizacija „Oxfam“ paskelbė didelio žiniasklaidos susidomėjimo sulaukusią ataskaitą, jog 1 proc. pasaulio turtingiausiųjų sukauptas turtas 2016 metais taps didesniu negu likusios žmonijos dalies.

Davoso forumo organizatorius Klausas Schwabas per atidarymą pareiškė: „Esame čia, kad parodytume savo užsidegimą – taip pat užuojautą. Dalijimasis ir rūpinimasis turėtų būti šio susitikimo šūkis.“

Tačiau atvykusieji į Davoso susitikimą taip pat turės galimybę dalyvauti daugelyje tviskančių vakarėlių, kuriuose liesis šampanas, o verslo vadovai bei valstybių lyderiai turės progų neformaliai pabendrauti su garsenybėmis ir žurnalistais idiliškoje snieguoto kalnų kurorto aplinkoje.

Tarp karališko kraujo asmenų Davose bus Jordanijos karalius, Monako kunigaikštis Albert'as ir Didžiosios Britanijos princas Andrew, kuris neseniai buvo priverstas paneigti žiniasklaidos pranešimus, esą jis turėjo lytinių santykių su nepilnamete.

Tačiau šiais metais šampano ir ikrų Davose gali būti suvartota mažiau, nes šio kurorto kainos glumina netgi turtingiausius pasaulio elito narius.

Pragyvenimas Davose, kuris jau anksčiau buvo vienas brangiausių pasaulyje, praėjusią savaitę per vieną naktį pabrango dar 30 proc. dėl Šveicarijos centrinio banko sprendinio atsieti franko kursą nuo euro.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius