Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Raketinės gynybos planai turėtų būti vykdomi, sako Lenkijos prezidentas

Lenkijos prezidentas sekmadienį sakė, kad, jo nuomone, JAV gerbs savo susitarimą statyti jo šalyje raketinės gynybos bazę, ir pridūrė, kad šio projekto atsisakymas siekiant gerinti santykius su Rusija būtų nedraugiškas gestas Lenkijos atžvilgiu.
Lechas Kaczynskis
Lechas Kaczynskis / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

„Pasirašytas susitarimas ir aš manau, kad, nesvarbu, kokia administracija valdo Jungtinėse Valstijose, susitarimai bus įgyvendinti“, – televizijai TVN24 sakė prezidentas Lechas Kaczynskis.

Buvusi George'o W.Busho administracija pernai vasarą pasirašė su Lenkija susitarimą dislokuoti jos teritorijoje 10 raketų gaudytuvų, kurie turi būti instaliuoti bazėje Šiaurės Lenkijoje. Kitas šios sistemos elementas būtų radiolokatorių bazė kaimyninėje Čekijoje.

Maskva kategoriškai prieštaravo tokių elementų dislokavimui netoli jos sienų ir pagrasino Kaliningrado srityje dislokuoti raketas „Iskander“.

Po savo inauguracijos sausio mėnesį prezidentas Barackas Obama yra sakęs, kad nori „perkrauti“ santykius su Rusija, ir paskelbė, kad raketinės gynybos planų likimas bus svarstomas iš naujo.

L.Kaczynskis ilgą laiką tvirtai rėmė planus dislokuoti Lenkijoje JAV priešraketinio skydo elementus. Vašingtonas sako, kad šio skydo tikslas yra atremti potencialią Irano grėsmę.

L.Kaczynskis mano, kad tokia bazė padėtų toliau stiprinti Lenkijos aljansą su JAV.

„Raketinė gynyba Lenkijai itin svarbi, – sakė jis. – Ne mūsų apsaugojimo nuo vadinamųjų piktadarių valstybių požiūriu, bet dėl kitų politinių priežasčių tai yra labai, labai svarbu“.

Lenkija su raketinės gynybos bazės dislokavimu sutiko vildamasi, kad glaudesni kariniai ryšiai su JAV padidins jos saugumą Rusijos atžvilgiu. Varšuvos susirūpinimas padidėjo praėjusią vasarą, kai Rusija kariavo trumpą karą su Gruzija.

Lenkija ir JAV raketinės gynybos susitarimą pasirašė netrukus po to konflikto pradžios rugpjūčio mėnesį.

Pasak L.Kaczynskio, to plano atsisakymo siekiant gerinti Rusijos ir JAV santykius galimybė „kelia klausimus (dėl to), ar tokio susitarimo auka turėtų būti tokia labai lojali sąjungininkė kaip Lenkija“. Prezidentas pridūrė, kad jei Vašingtonas atsisakys raketinės gynybos projekto, tai „nebus draugiškas gestas“ Lenkijos atžvilgiu.

Varšuva buvo ištikima JAV sąjungininkė ir 2003 metais nusiuntė į Iraką savo karių. Šiuo metu NATO misijoje Afganistane tarnauja maždaug 1,6 tūkst. lenkų karių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Reklama
Ekspertės: moterų investavimo rezultatai – geresni, ko reikėtų pasimokyti vyrams
Užsisakykite 15min naujienlaiškius