Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Rusija jau pradėjo rengtis Putino sugrįžimui į Kremlių

Plakatas su Vladimiro Putino nuotrauka
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Plakatas su Vladimiro Putino nuotrauka
Šaltinis: BNS
0
A A

Rusija pradėjo rengtis Vladimiro Putino sugrįžimui į Kremlių per 2012 metų rinkimus, nors du aukšti šalies pareigūnai išsakė griežtą nepritarimą jo planui dėl istorinio mandato trečiai prezidento kadencijai.

Dabartinis prezidentas Dmitrijus Medvedevas, kuris Kremlių iš V.Putino perėmė 2008 metais, šeštadienį paskelbė, kad dabartinio premjero naudai nedalyvaus 2012 metų kovo rinkimuose, vietoj to dirbs vyriausybės vadovu.

Šis postų pasikeitimas sudarys sąlygas V.Putinui savo autoritarišką valdymą, kuris kartais keldavo Vakarų priešiškumą, pratęsti potencialiai iki 2024 metų, o D.Medvedevas premjero poste galės tęsti jo skiriamuoju ženklu tapusią modernizavimo programą.

Vladislavas Surkovas, paprastai viešumos vengiantis Kremliaus administracijos vadovo pavaduotojas, laikomas Rusijos dabartinės politinės sistemos architektu, perspėjo su naująja valdžios schema nesieti radikalių liberalių pokyčių.

Nėra ko džiaugtis

Tačiau valdančiajame elite pasirodė nepasitenkinimo ženklų. Finansų ministras Aleksejus Kudrinas paskelbė, jog neketina dirbti D.Medvedevo vyriausybėje, o Kremliaus vyriausiasis patarėjas ekonomikos klausimais Arkadijus Dvorkovičius neslėpė savo apmaudo.

„Nėra ko džiaugtis“, – sakė A.Dvorkovičius, kuris viešai ragino prezidentą siekti antrosios kadencijos. „Tinkamas laikas persijungti į sporto kanalą“, – kandžiai rašė jis „Twitter“.

A.Kudrinas, kuris finansų ministro poste dirba nuo 2000-ųjų, sakė, kad „kategoriškai atsisakė“ būti D.Medvedevo vyriausybėje, ir pirmą kartą atskleidė, kad nesutaria su dabartiniu prezidentu svarbiais politiniais klausimais.

„Aš neketinu būti naujoje vyriausybėje. Esmė ne tik tai, kad man niekas ir nesiūlė, bet aš manau, kad tie esami nesutarimai neleidžia man eiti į vyriausybę “, – sakė A.Kudrinas, kurį citavo Rusijos naujienų agentūros.

Surengė nesankcionuotą mitingą

Maždaug 300 žmonių iš marginalios liberalios opozicijos Maskvos centre dalyvavo sankcionuotame mitinge, kurio metu protestavo prieš V.Putino planus vėl siekti prezidento posto.

Kai kurie transparantai buvo su užrašais „Putinas turi pasitraukti!“ ir „Jūsų rinkimai yra farsas!“.

Tačiau apklausos nuolat rodo, kad V.Putinas lieka populiariausias Rusijos politikas.

Kaip „Vieningosios Rusijos“ kandidatas, V.Putinas beveik neabejotinai laimės prezidento rinkimus kovo mėnesį – dėl silpnos opozicijos ir Kremliaus vykdomos žiniasklaidos kontrolės.

V.Surkovas, kuris vadinamas Rusijos pilkuoju kardinolu ir kuris sugalvojo frazę „suvereni demokratija“ jos politinei sistemai nusakyti, viename forume Maskvoje sakė, kad ateinančiais metais nebus „jokių radikalių žingsnių“.

Visiškai atmesdamas idėją, kad Rusija galėtų tapti parlamentine respublika, V.Surkovas sakė, jog būtų neteisinga keisti pagrindinius įstatymus: „Turi būti ilgalaikės procedūros elementų, struktūrų, kurios išlieka ilgą laiką“.

Kremliaus administracijos vadovas Sergejus Naryškinas, kuris taip pat retai rodosi viešumoje, D.Medvedevo ir V.Putino tandemą pavadino „stabilia politine konstrukcija“.

Bokštas susikeičia su karaliumi

Rusijos valstybinė žiniasklaida šį pasikeitimą postais jau praminė rokiruote – pagal šachmatų manevrą, kai bokštas susikeičia pozicijomis su karaliumi.

Prieš kovo mėnesį įvyksiančius prezidento rinkimus gruodžio 4-ąją bus surengti parlamento rinkimai, kurie bus svarbus valdančiojo elito populiarumo išbandymas ir kuriuose D.Medvedevas bus pirmasis „Vieningosios Rusijos“ kandidatų sąraše.

Liberali opozicinė Liaudies laisvės partija „Už Rusiją be savivalės ir korupcijos“, tarp kurios lyderių yra buvęs ministras Borisas Nemcovas ir buvęs premjeras Michailas Kasjanovas, negalės dalyvauti rinkimuose, nes valdžia atsisakė ją įregistruoti.

Tai – blogiausias šalies raidos scenarijus

B.Nemcovas prognozavo, kad V.Putino grįžimas į Kremlių išprovokuos kapitalo nutekėjimą ir imigraciją, be to, Rusijos ekonomika esą taps dar labiau priklausoma nuo naftos eksporto.

„Tai – blogiausias šalies raidos scenarijus. Tai reiškia, kad valdžią uzurpavo grupuotė, jog vykdomas totalinis valdžios nesikeitimo kursas, kad Putinas tvirtai nusprendė tapti Lukašenka, po to Kadhafi ir Mubaraku, tai reiškia kapitalų bėgimą, naują emigracijos, taip pat verslo srityje, bangą, tai reiškia, kad šalis bus toliau griaunama“, – sakė jis radijui „Echo Moskvy“.

„Tikriausiai bus prieita prie didelės socialinės ir ekonominės krizės, kaip kad įvyko Baltarusijoje. Tai, kad jie sužlugdys šalį, aš neabejoju“, – pridūrė jis.

Valdys iki 2024 metų?

Pirmą kartą V.Putinas prezidentu tapo Borisui Jelcinui atsistatydinus 1999-ųjų išvakarėse. Aukštų naftos kainų laikotarpiu V.Putinas atkūrė Rusijos stabilumą, bet taip pat buvo kaltinamas autoritarinio režimo įvedimu.

Pagal konstitucijos pataisas, kurias prastūmė D.Medvedevas ir kurių tikslas, kaip daugelis įtarė, buvo dar labiau sustiprinti V.Putino pozicijas, naujasis prezidentas turės mandatą šešeriems, o ne ketveriems, kaip anksčiau, metams.

Jei V.Putinas vėl dirbs dvi leidžiamas kadencijas iš eilės, jis valdžioje gali likti iki 2024-ųjų. Tada jam būtų 72 metai ir jis būtų ilgiausiai išvaldęs Maskvos lyderis po SSRS diktatoriaus Josifo Stalino.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min