-50% metinei prenumeratai. Velykų dovana!
Prenumeruoti

Rusija koronavirusui suvaldyti pasitelkia autoritarinius metodus – jie gali likti ir po epidemijos

Prezidento Vladimiro Putino valdoma Rusija viena pirmųjų ėmėsi diegti naujas autoritarines technologijas: pernai Kremliaus lyderis patvirtino priemones, leidžiančias sukurti „valstybinį“ Rusijos internetą, kurį galima izoliuoti nuo likusio pasaulio. Dabar, kovojant su koronavirusu, masinis sekimas dar labiau stiprinamas, – rašo CNN.
Vaizdo kamera
Vaizdo kamera / Alvydas Januševičiaus

Koronavirusinės infekcijos (COVID-19) pandemija dabar Rusijos valdžiai suteikia galimybę išbandyti naujas galias ir technologijas. Šalyje žodžio laisvės ir privatumo gynėjai nerimauja, kad vyriausybė kuria naujus sekimo pajėgumus.

Ko gero, labiausiai išviešintas techninis įrankis Rusijos arsenale kovojant su koronavirusu – masinė veidų atpažinimo sistema Maskvoje. Šiemet įdiegta sekimo sistema iš pradžių paskatino neįprastą visuomenės priešiškumą, privatumo advokatai bandė teikti ieškinius dėl neteisėto sekimo.

Tačiau koronavirusas visuotiniam sekimui suteikė daug palankesnius viešuosius ryšius. Maskvoje policija teigė sulaikiusi ir nubaudusi 200 asmenų, kurie pažeidė karantino ir saviizoliacijos reikalavimus – tą galėjo padaryti dėl 170 tūkstančių vaizdo kamerų sistemos. Rusijos žiniasklaida praneša, kad pažeidėjai lauke išbuvo mažiau nei pusę minutės, kol buvo pastebėti ir nustatyti naujos sistemos.

„Mes norime dar daugiau kamerų, kad čia neliktų nė vieno tamsaus kampo ar šoninės gatvės“ – pranešime teigė Maskvos policijos viršininkas Olegas Baranovas ir pridūrė, kad tarnyba šiuo metu diegia papildomus 9000 kamerų.

Ši sekimo sistema naudojama aptikti ir koronaviruso infekcija įtariamų gyventojų socialiniams tinklams.

„Scanpix“ nuotr./Vladimiras Putinas
„Scanpix“ nuotr./Vladimiras Putinas

Maskvos meras Sergejus Sobianinas savo tinklaraštyje aprašė, kaip kameromis buvo sekama Kinijos moteris, kuri vasarį atskrido į miestą iš Pekino. Nors galų gale tyrimas buvo neigiamas, Sobianinas tikino, kad valdžios institucijos surado ir taksi vairuotoją, kuris pavežė moterį iš oro uosto, ir draugą, kurį ji susitiko pažeisdama karantiną, taip pat surinko 600 asmenų, gyvenusių pastate, kur ji apsistojo, duomenis.

Koronaviruso nešiotojai įprastai sekami naudojantis vietos nustatymu. Epidemiologai tokį įrankį naudoja siekdami nustatyti ir lokalizuoti ligos protrūkius. Rusija ir čia laikosi savito požiūrio. Ministras pirmininkas Michailas Mišustinas pavedė per savaitę sukurti sistemą, kuri paremta „geolokaciniais duomenimis iš mobiliojo ryšio operatorių specifiniam asmeniui“. Kitaip tariant, šioje sistemoje kaupiami duomenys nebus anoniminiai. Pagal Vyriausybės aprašą, surinkta informacija bus naudojama siųsti SMS žinutes tiems, kurie kontaktavo su koronaviruso nešiotoju, taip pat informuoti valdžios institucijas, kad jos galėtų izoliuoti asmenis.

Dėl tokių priemonių būta mažai viešų diskusijų. Tačiau savo sekimo pajėgumus, siekiant suvaldyti virusą, sustiprino ne tik Rusija. Izraelio saugumo agentūra „Shin Bet“ galingą savo žvalgybos programą nukreipė sekti asmenims, kurie įtariami užsikrėtę koronavirusu. Mechanizmas panašus, kaip ir Rusijoje: telefono ir kreditinių kortelių duomenys naudojami vietovei nustatyti, sveikatos apsaugos pareigūnai tada privalo įspėti ir karantinuoti asmenis, kurie 2 metrų atstumu daugiau nei 10 minučių kontaktavo su infekuotais asmenimis, – rašo CNN. „Shin Bet“ pranešė, kad taip padėta nustatyti 500 sergančiųjų.

Izraelio Sveikatos ministerija pranešime teigė, kad informaciją naudoja tik mokslininkai, ir ji bus ištrinta po 60 dienų. Tačiau šalies Aukščiausiajam teismui pateikta peticija dėl galimų teisių pažeidimų, reikalaujant daugiau priežiūros.

Pietų Korėjoje vyriausybė rinko duomenis pagal kredito kortelių operacijas, telefono vietovę, taip pat žvalgybos duomenis, kad turėtų daugiau informacijos apie COVID-19 pacientus jų neidentifikuojant vardu, rašoma Vyriausybės svetainėje. Galutinis rezultatas – žemėlapis, kur gyventojai gali įvertinti, ar nesilankė arti koronaviruso nešiotojų.

Mobiliojo ryšio operatoriai ES dalijasi duomenimis su sveikatos apsaugos agentūromis Italijoje, Vokietijoje, Austrijoje, taip siekiama sekti, kaip gyventojai laikosi socialinio izoliavimo, – pranešė „Reuters“. O JAV Vyriausybė ieško galimybių naudoti anoniminius duomenis, kuriuos renka technologijų gigantai.

Rusijoje vis tik nerimaujama, kad šalies veido atpažinimo technologija jau ir iki pandemijos buvo „pilkojoje teisinėje zonoje“. Dar griežtesnės priemonės kovojant su koronavirusu leis valstybei dar labiau sustiprinti savo piliečių kontrolę, kai epidemija pasibaigs.

„Skirtumas yra tarp valstybių, kurios turi aukštesnę asmens privatumo kultūrą ir reikšmingus apribojimus, prieinant prie duomenų naudojimo. Baisiausias dalykas – epidemija kažkada pasibaigs, bet pritaikytos priemonės, esu įsitikinęs, liks“, – CNN teigia „Roskomsvoboda“ teisininkas Sarkisas Darbinianas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įsirenkite šildymą oras–vanduo ir gaukite kompensaciją net iki 70 proc.
Reklama
Kas svarbu įrengiant biurą: keturios interjero dizaino tendencijos
Reklama
Pavasario savaitgaliams ar atostogoms – laikas pajūryje: ne tik pailsėsite, bet ir sustiprinsite sveikatą
Reklama
Norintiems investuoti į NT projektų plėtrą – kaip išsirinkti projektą pagal paskirtį?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius