Manuhua oro pajėgų bazė yra Biak Numfor salyne, Ramiajame vandenyne.
Galimas bazės dislokavimas sukėlė įtampą Australijoje – šalis jau bando sužlugdyti Rusijos planus. Aviacijos bazėje esantys orlaiviai būtų Australijos žemyninės dalies veikimo zonoje, atkreipė dėmesį leidinys „Politico“.
Pažymima, kad ši bazė yra už 1 300 km nuo Darvino, miesto Australijos šiaurėje. Australija ir JAV šioje teritorijoje dažnai rengia bendras karines pratybas.
Tuo tarpu Indonezijos užsienio reikalų ministerijos atstovas ABC žurnalistams tvirtino, kad apie tokį prašymą negirdėjo.
Australijos ministras pirmininkas Anthony Albanese'is antradienį pabrėžė, kad jo vyriausybė laukia Džakartos paaiškinimų dėl Maskvos prašymo suteikti prieigą prie Manuhua oro bazės.
Australijos gynybos ministras Richardas Marlesas antradienį patvirtino, kad Kremlius iš tiesų paprašė bazėje dislokuoti savo orlaivius. Tačiau Indonezijos gynybos ministras patikino Australiją, kad neleis Rusijos lėktuvams bazuotis Papua provincijoje.
Indonezija tradiciškai laikėsi neutralumo ir vykdė karines pratybas su daugeliu šalių (įskaitant Australiją), tačiau pernai išrinkus prezidentą Prabowo Subianto, šalis sustiprino gynybinius ryšius su Rusija.
2024 m., dar prieš pradėdamas eiti prezidento pareigas, P.Subianto lankėsi Maskvoje ir susitiko su prezidentu Vladimiru Putinu. Jis pavadino Rusiją „didžiuoju draugu“ ir išreiškė norą stiprinti bendradarbiavimą gynybos, energetikos ir švietimo srityse, įskaitant Indonezijos studentų siuntimą studijuoti į Rusiją.
Lapkričio mėn. prie Javos salos krantų Indonezija ir Rusija surengė pirmąsias bendras karinio jūrų laivyno pratybas. 2025 m. vasarį P.Subianto Džakartoje priėmė Rusijos saugumo tarybos sekretorių Sergejų Šoigu. Abi šalys aptarė bendradarbiavimo gynybos srityje plėtrą, įskaitant bendrų pratybų ir ginklų pirkimo galimybę.
Australijos strateginės politikos instituto atstovas Malcolmas Daviesas sakė ABC, kad Indonezija gali atmesti Rusijos prašymą.
„Tai dar nėra galutinis susitarimas, ir jis gali žlugti“, – pažymėjo jis.
Eksperto teigimu, australai, japonai ir amerikiečiai neabejotinai darys spaudimą indoneziečiams.