Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Rusija raginama paisyti demokratijos ir žmogaus teisių

Antradienio vakarą Strasbūre vykusios Europos Tarybos Parlamentinės Asamblėjos (ETPA) plenarinės sesijos metu dauguma balsų priimta Rezoliucija dėl Rusijos įsipareigojimų Europos Tarybai vykdymo.
Rusija
Rusija / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.
Temos: 2 Demokratija Rusija

Deja, Asamblėjai pritrūko keliolikos balsų, kad būtų priimta ir Rekomendacija Ministrų komitetui.

Rekomendacijos priėmimas būtų reiškęs, kad parlamentinė asamblėja perduoda šalies monitoringo proceso priežiūrą ir ministrų komitetui, ir tokiu būdu šalies įsipareigojimai žmogaus teisių ir demokratijos srityje būtų griežčiau vertinami ir ET šalių vyriausybių lygmenyje.

Sesijoje dalyvavo ir už dokumentus balsavo Seimo delegacijos nariai Emanuelis Zingeris, Dalia Kuodytė, Arūnė Stirblytė ir Egidijus Vareikis.

Sveikindamas Rezoliucijos priėmimą ir apgailestaudamas, kad pritrūko tik keliolikos balsų Rekomendacijai, Seimo delegacijos vadovas E. Zingeris sakė: „Deja, būdama ET nare, Rusija pradėjo žygį kurdama diktatūrų sąjungą,  didindama joje ne tik savo geopolitinę įtaką, bet ir pritardama masiniams žmogaus teisių pažeidimams.

Ypatingai „įspūdingai“ atrodo NVS parlamentinės sąjungos pareiškimas, kuriame pareiškiama, kad diktatoriaus Aliaksandro Lukašenkos įvykdyti rinkimai Baltarusijoje rugsėjo mėnesį buvo skaidrūs ir demokratiški. Kaip sovietų laikais vėl kuriama nedemokratinių valstybių sąjunga“.

Seimo narys taip pat pastebėjo, kad neseniai priimtais įstatymais apribodama galimybę iš užsienio finansuoti nevyriausybines organizacijas savo šalyje, Rusija pasilieka sau plačias galimybes daryti įtaką politinei atmosferai už Rusijos ribų.

Paskutinį kartą Rusijos monitoringo klausimas Asamblėjoje buvo svarstomas prieš septynerius metus. Priimtoje Rezoliucijoje Asamblėja ragina naujai išrinktą Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną demokratizuoti šalies sistemą.

Dokumente įvertinami per septynerius metus Rusijos pasiekti kai kurie teigiami pokyčiai reformuojant rinkimų sistemą, panaikinant de facto mirties bausmę, grąžinant gubernatorių rinkimus ir kt.

Nepaisant to, Asamblėja apgailestavo, kad kai kurie šiais metais priimti nedemokratiški sprendimai, ypatingai priimti įstatymai dėl šmeižimo, nevyriausybinių organizacijų ir susirinkimų, kelia didelį susirūpinimą.

Asamblėja konstatavo, kad šalis nevisiškai įgyvendino savo įsipareigojimus žmogaus teisių bei demokratijos srityje, ir Rusijos monitoringas turi būti tęsiamas.

Tuo tarpu Rusijos delegacijos atstovai pasisakė už tai, kad monitoringas būtų baigtas ir būtų pradėta post-monitoringo procedūra ir vienareikšmiškai prieštaravo Rekomendacijos priėmimui.

Rezoliucijoje Rusija raginama:

-  demokratijos srityje – priimti vieningą rinkimų kodeksą, pašalinti opozicijos, pilietinės visuomenės ir žiniasklaidos suvaržymus, peržiūrėti valdžios padalijimą;

-  įstatymo viršenybės srityje – stiprinti teismų nepriklausomumą, gerinti padėtį kalinimo ir ikiteisminio sulaikymo įstaigose, publikuoti Europos komiteto prieš kankinimą ir kitokį žiaurų, nežmonišką ar žeminantį elgesį ir baudimą (CPT) raportus, imtis ET rekomenduojamų priemonių kovai su korupcija;

-  žmogaus teisių srityje – užtikrinti, kad būtų nubausti žmogaus teisių gynėjų persekiotojai, žmogaus teisių pažeidėjai Šiaurės Kaukaze, peržiūrėti nuosprendį Pussy Riot narėms ir kt.

-  įgyvendinti visas ETPA priimtas Rezoliucijas dėl Rusijos ir Gruzijos karo pasekmių;

-  išvesti kariuomenę iš Moldovos; ir kt.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
Užsisakykite 15min naujienlaiškius