Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Rusija sako, kad Sirijoje elgiasi atsargiai, bet įrodymai liudija Kremliaus melą

Rusijos kariuomenės atstovai jau daug mėnesių karštai neigia pranešimus, esą rusų aviacija Sirijoje pražudo daug civilių. Kremlius net liudininkų pasakojimus, kaip buvo subombarduota ligoninė Alepo mieste, vadino klastotėmis. Bet dabar naujas tyrimas rodo, kad Maskvos pagalba Basharui al Assadui iš tiesų nuožmesnė, nei teigiama, rašo „The New York Times“.
Rusų aviacijos taikiniais Sirijoje tampa ir civiliai
Rusų aviacijos taikiniais Sirijoje tampa ir civiliai / AFP/„Scanpix“ nuotr.
Temos: 3 Alepas Rusija Sirija

Ekspertai išnagrinėjo palydovinius duomenis, saugumo kamerų įrašus, socialiniuose tinkluose skelbiamą informaciją, net valstybinės Rusijos televizijos filmuotą medžiagą.

Visa tai esą leidžia spręsti, kad Kremlius klaidina pasaulį teigdamas, jog Sirijoje operacijos vykdomos itin atsargiai.

Pavyzdžiui, minėtoji ligoninė Alepe, skirtingai, nei teigė vienas Rusijos generolas, buvo subombarduota net ne vieną, o kelis kartus. Be to, ataskaitoje rašoma, kad rusai naudoja padegamąsias ir ypač pavojingas, daugelio šalių uždraustas klasterines bombas.

Galiausiai daroma išvada, kad Sirijos režimo pajėgos, kurias remia Maskva, gerokai dažniau, nei manyta naudoja mirtinas chloro dujas.

B.al Assadas būtų prastas partneris

Analizė pristatoma ataskaitoje „Alepo palaužimas“ („Breaking Aleppo“), kurį pirmadienį skelbia Vašingtone veikiantis politikos analizės centras Atlanto Taryba (Atlantic Council – red. past.).

Naujasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas teigia sieksiantis užmegzti partnerystę su Rusija Sirijoje, kur kovojama prieš džihadistų grupuotę „Islamo valstybė“.

Apie tyrimą ir jo rezultatus pranešama kaip tik tokiu metu, kai naujasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas teigia sieksiantis užmegzti partnerystę su Rusija Sirijoje, kur kovojama prieš džihadistų grupuotę „Islamo valstybė“.

„Per visą ilgą kovą dėl Alepo buvo daugybę kartų pažeidžiamos žmogaus teisės ir daugybę kartų meluota“, – teigė Atlanto Tarybos Skaitmeninių tyrimų laboratorijos atstovas Eliotas Higginsas, taip pat vadovaujantis nepriklausomai ekspertų grupei „Bellingcat“.

„Mes pristatome gausius įrodymus, patvirtinančius, kad Sirijoje taikomasi į civilines struktūras, konkrečiai – ligonines. Rusijos gynybos ministerija tai neigia, bet mes tai patvirtinome“, – pridūrė E.Higginsas.

Sirijos pajėgos, kurias remia grupuotės „Hezbollah“ kovotojai, Irano sukarintos „Quds“ pajėgos ir Rusijos aviacija, Alepo kontrolę iš sukilėlių galutinai perėmė praėjusių metų gruodį.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Rusija neigia Sirijoje bombarduojanti ligonines, nors tokių misijų įrodymų netrūksta
AFP/„Scanpix“ nuotr./Rusija neigia Sirijoje bombarduojanti ligonines, nors tokių misijų įrodymų netrūksta

Damaskui tai buvo didelė sėkmė, reiškusi, kad B.al Assado pajėgos kontroliuoja visus didžiuosius Sirijos miestus. Savo ruožtu Maskvos korta ateities derybose dėl Sirijos ateities jau kur kas stipresnė.

Tačiau Atlanto Tarybos ekspertai teigia, kad būtent dėl tokios žiaurios strategijos, kurią naudoja sirų ir rusų pajėgos, B.al Assadas būtų „prastas, jei ne žalingas“ partneris kovoje su „Islamo valstybe“ bei kitomis ekstremistų grupuotėmis.

Taikosi į ligonines

Atlanto Tarybos ekspertai, jau seniai raginantys JAV aktyviau remti nuosaikią Sirijos opoziciją ir saugoti civilius, savojoje ataskaitoje pateikia nemažai Rusijos sėjamos destrukcijos įrodymų. Be kita ko, remiamasi ir opozicijos aktyvistų pasakojimais iš Sirijos.

Vieną incidentą – ligoninės Alepe, žinomos kaip M2, subombardavimą liepos 16 dieną atkūrė nepriklausoma tyrėjų organizacija „Forensic Architecture“. Ekspertų teigimu, ligoninę atakavo būtent Rusijos aviacija.

VIDEO: Ekspertai atkūrė incidentą, kai Alepe buvo subombarduota ligoninė, žinoma kaip M2

Be to, teigiama, jog Sirijos pajėgos kartu su sąjungininkais specialiai dažnai skelbė trapias ir laikinas paliaubas – kad galėtų netikėtai smogti priešininkams, taikydamosis į civilių rajonus.

Atlanto Taryba ginčija Rusijos generolo leitenanto Sergejaus Rudskojaus žodžius, kuris spalį teigė, kad per rusų aviacijos reidą jau kita ligoninė – al Sachuro – nenukentėjo. S.Rudskojus tuomet rodė į savo paties pateiktas palydovines nuotraukas, o liudininkų istorijas vadino „paprastomis klastotėmis“.

Ekspertai palygino nuotraukas, padarytas rugsėjo 25 ir spalio 13 dienomis, ir nustatė, kad antrojoje – atsiradęs bombos išmuštas krateris prie pat ligoninės. Kad ligoninės pastatas buvo apgadintas, paliudijo ir saugumo kamerų įrašai.

Neatmetama, kad į ligonines ir į humanitarinės pagalbos konvojus taikomasi specialiai. Visą Atlanto Tarybos tyrimą, kuriuo socialiniuose tinkluose jau dalijasi pasaulio šalių diplomatai ir aktyvistai, galima rasti čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
Užsisakykite 15min naujienlaiškius